актуална версия

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 105 ОТ 31 МАЙ 2012 Г. ЗА РЕДА ЗА ДЪЛГОСРОЧНО КОМАНДИРОВАНЕ НА СЛУЖИТЕЛИ ОТ ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ В ЗАДГРАНИЧНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛСТВА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:

Чл. 1. Ръководителите на ведомства командироват дългосрочно служители от държавната администрация в задграничните представителства на Република България след съгласуване с министъра на външните работи въз основа на писмено предложение, отправено не по-късно от един месец преди началната дата на дългосрочната командировка.

Чл. 2. Предложението по чл. 1 включва:

1. трите имена на служителя, предложен за дългосрочно командироване в задгранично представителство;

2. задграничното представителство, в което ще бъде командирован служителят;

3. продължителност на професионалния опит и посочване на заеманите от служителя длъжности до момента;

4. степен на образование и специалност;

5. степен на владеене или ползване на чужди езици;

6. период на дългосрочната командировка;

7. предложение за временен дипломатически ранг за срока на задграничния мандат.

Чл. 3. (1) Министърът на външните работи отговаря в писмена форма в десетдневен срок от получаването на предложението по чл. 1.

(2) В случай че предложението не отговаря на изискванията на чл. 2, в срока по ал. 1 министърът на външните работи иска допълване на предложението от страна на съответния ръководител.

(3) Министърът на външните работи не съгласува предложението, ако от представената информация е видно, че служителят не разполага с професионален опит или с езикова подготовка, позволяваща изпълнението на задачите в задграничното представителство.

Чл. 4. (1) Срокът, за който служителите са командировани дългосрочно в задгранично представителство (задграничен мандат), е четири години. По решение на ръководителя на изпращащата администрация срокът на дългосрочната командировка може да бъде по-кратък.

(2) Задграничният мандат на служителите може да бъде продължаван по изключение след съгласуване с министъра на външните работи и със срок, не по-дълъг от една година. В предложението до министъра на външните работи се посочват причините, налагащи продължаването на задграничния мандат.

(3) При липса на конкурентни кандидати задграничният мандат може да бъде продължаван последващо за срокове, не по-дълги от една година, след обявяване на длъжността в рамките на изпращащата администрация за подлежаща на заемане и след проведена процедура на подбор.

(4) В предложението до министъра на външните работи за продължаване на задграничния мандат извън сроковете по чл. 62, ал. 2 от Закона за дипломатическата служба се посочва изпълнението на изискванията на чл. 62, ал. 3 от Закона за дипломатическата служба.

Чл. 5. Дългосрочното командироване на служители в задграничните представителства на Република България се предхожда от най-малко две години работа в изпращащата администрация след последната им дългосрочна командировка.

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на постановлението "изпращаща администрация" е администрацията, чийто служител е командированият.

Заключителни разпоредби

§ 2. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Статии от КиК

Ново: КИД-2025

Ново: КИД-2025

2930
Нова Класификация на икономическите дейности (КИД-2025) е обнародвана в „Държавен вестник“, брой 106 от 17.12.2024...
Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Прагът по ДДС остава 100 000 лв за 2025г

576
  Много точно казано

Увеличение на капитала на ЕООД

677
Здравейте, имам един сложен казус. Фирма ЕООД иска да си увеличи капитала от 10 лв на 50 000 лв. Адвокатката на фирмата се е зае...

Освободена майка от работа втора година отпуск по майчинство

124
Може

Кой подписва декл. по чл.13, ал.4 от ЗТР - указания от АВ за смяна на декларацията

705
Цитат на: delphine в 19.12.2024, 17:14 " Исках обаче да разгранича различните начини на подаване. При Вас е точно така - подпис...
Още от форума