МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. Ръководителите на ведомства командироват дългосрочно служители от държавната администрация в задграничните представителства на Република България след съгласуване с министъра на външните работи въз основа на писмено предложение, отправено не по-късно от един месец преди началната дата на дългосрочната командировка.
Чл. 2. Предложението по чл. 1 включва:
1. трите имена на служителя, предложен за дългосрочно командироване в задгранично представителство;
2. задграничното представителство, в което ще бъде командирован служителят;
3. продължителност на професионалния опит и посочване на заеманите от служителя длъжности до момента;
4. степен на образование и специалност;
5. степен на владеене или ползване на чужди езици;
6. период на дългосрочната командировка;
7. предложение за временен дипломатически ранг за срока на задграничния мандат.
Чл. 3. (1) Министърът на външните работи отговаря в писмена форма в десетдневен срок от получаването на предложението по чл. 1.
(2) В случай че предложението не отговаря на изискванията на чл. 2, в срока по ал. 1 министърът на външните работи иска допълване на предложението от страна на съответния ръководител.
(3) Министърът на външните работи не съгласува предложението, ако от представената информация е видно, че служителят не разполага с професионален опит или с езикова подготовка, позволяваща изпълнението на задачите в задграничното представителство.
Чл. 4. (1) Срокът, за който служителите са командировани дългосрочно в задгранично представителство (задграничен мандат), е четири години. По решение на ръководителя на изпращащата администрация срокът на дългосрочната командировка може да бъде по-кратък.
(2) Задграничният мандат на служителите може да бъде продължаван по изключение след съгласуване с министъра на външните работи и със срок, не по-дълъг от една година. В предложението до министъра на външните работи се посочват причините, налагащи продължаването на задграничния мандат.
(3) При липса на конкурентни кандидати задграничният мандат може да бъде продължаван последващо за срокове, не по-дълги от една година, след обявяване на длъжността в рамките на изпращащата администрация за подлежаща на заемане и след проведена процедура на подбор.
(4) В предложението до министъра на външните работи за продължаване на задграничния мандат извън сроковете по чл. 62, ал. 2 от Закона за дипломатическата служба се посочва изпълнението на изискванията на чл. 62, ал. 3 от Закона за дипломатическата служба.
Чл. 5. Дългосрочното командироване на служители в задграничните представителства на Република България се предхожда от най-малко две години работа в изпращащата администрация след последната им дългосрочна командировка.
§ 1. По смисъла на постановлението "изпращаща администрация" е администрацията, чийто служител е командированият.
§ 2. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".