„Актуализираният бюджет за тази година предвижда 4,4 % дефицит на консолидирана основа, но за първи път анонсирам, че ние ще бъдем под този дефицит. Независимо от това кое правителство ще управлява бюджета за следващата година, този бюджет ще издържи за цялата 2021 г.“ - това заяви снощи министърът на финансите Кирил Ананиев в интервю за предаването „Бизнес.БГ“ по БНТ.
На въпрос дали ще се наложи актуализация на бюджета през новата 2021 г. министър Ананиев коментира, че може да има актуализация на бюджета, ако пандемичната ситуация стане по-тежка, но в момента това не се предвижда, или ако се вкарат средствата от финансовия инструмент SURE на ЕК, защото той беше предвиден в бюджета за тази година, но средствата ще ги получим в началото на следващата година.
Финансовият министър отново беше категоричен, че „бюджетът за 2021 г. по нищо не се различава от философията на останалите бюджети, които е правило правителството до този момент, и това е разбираемо, защото в него са включени всички политики и програми, които то е заложило в своята управленска програма“.
Във връзка с ефекта от намалената ставка на ДДС през годината, министър Ананиев съобщи, че за тази година загубата от ДДС на базата на намалението на ДДС от 20 % на 9 % за някои стоки и услуги е 102 млн. лв., а за следващата година ще бъде 234 млн. лв. Той коментира, че това е една малка част от приходите, което няма да затрудни изпълнението на приходната част на бюджета.
Кирил Ананиев беше категоричен, че промяна в данъчната система в последната година от мандата и преди изборите не трябва да се прави от настоящото правителство, а всяка партия ще представи в предизборната си програма вижданията си за данъчната политика. Финансовият министър заяви, че стои зад позицията за запазване на плоския данък върху доходите и че след приключването на кризата не трябва да има диференцирани ставки на ДДС.
В отговор на въпрос как мерките на правителството да стигат по-бързо до бизнеса, министър Ананиев даде пример с мярката, свързана с предоставяне на средства като процент от оборота на фирмите: „Аз поех ангажимент в техническата организация да включим и НАП, защото разполагат с цялата база данни и тази мярка върви ускорено и ще се реализира много бързо“.
На въпрос дали кризата ще удължи периода на престой на страната ни в ERM II, т.нар. „чакалня“ на еврозоната, министърът изрази подкрепата си за вече анонсираното от управителя на БНБ, че от 1 януари 2024 г. можем да бъдем членове на еврозоната. „Стоенето в „чакалнята“ може да се удължи, ако следващите правителства не си свършат работата, или направят обратен завой по отношение на някои от поетите ангажименти“ – каза още финансовият министър.
Публикуван е месечният обзор за развитието на българската икономика
Месечният обзор за развитието на българската икономика е публикуван. Представена е динамиката на основните макроикономически...