„Дупката в бюджета от 18 млрд. лева е безспорен факт. Работим интензивно, за да бъдат предложени адекватни мерки за преодоляване на ситуацията и за увеличаване на приходите“. Това коментира министърът на финансите Теменужка Петкова в интервю за БТВ. Тя беше категорична, че не се предвижда повишаване на данъците, но е необходимо да се възстанови финансовата дисциплина. По думите й трябва да се спазват изискванията на Закона за публичните финанси и Маастрихтските критерии, което е много трудна задача и голямо предизвикателство. Затова е необходимо да се мобилизират всички усилия, за да се покрие и тази година критерият за размера на дефицита, който е условие за присъединяване към еврозоната.
Теменужка Петкова още веднъж потвърди, че до 14 февруари Министерството на финансите ще внесе проекта за държавен бюджет за 2025 г., а до 20 февруари България ще трябва да представи на ЕК своя национален структурно-фискален план до 2028 година. Този документ дава визията и хоризонта за това, доколко устойчиви ще бъдат публичните финанси на България в следващите три години.
„Реформите, които залагаме в бюджета, ще бъдат свързани с основните политики на партньорите в управлението. Очаквам в рамките на следващите дни всеки един от колегите министри да представи съответно своята визия по отношение на бюджета в съответния сектор. Петкова обясни, че в момента се прави анализ на разходите, включително и на тези, свързани с капиталовата програма. „Държа да отбележа, че няма да бъде елиминиран нито един разход, който е свързан с важни инвестиции и важни проекти за общините и за страната като цяло“, допълни тя.
По повод дискусията за връщане на намалените ставки по ДДС на 9% финансовият министър уточни, че ще изчака да види какво показват данните от анализите. Тя коментира и увеличението на заплатите на служителите в сектор „Сигурност“: „Хората, работещи в този сектор, заслужават да бъдат актуализирани и техните заплати, тъй като работата, която извършват, е изключително важна и отговорна“. Министърът беше категорична, че в закона за държавния бюджет ще намерят отражение всички приети закони и решения в тази посока.
Министър Теменужка Петкова подчерта още, че България не се е отказала от членство в еврозоната от 1 януари 2026 година. „Тук няма никакъв дебат и няма никакъв проблем, тъй като в споразумението за съвместно управление ние много ясно сме записали, че членството на България в еврозоната е приоритет и наша цел“. Тя обясни, че към месец декември България не покрива единствено критерия, свързан с ценовата стабилност. „Има процедура, която е свързана с представяне в рамките на Еврогрупата. В средата на месец февруари ще бъде представена картината по отношение на публичните финанси на България. Едва след това ще видим какви са показателите. Ако покриваме всички критерии, ще подадем искане за извънредни конвергентни доклади, както предвижда решението на българския парламент“, разясни тя.
Цялото интервю на министър Петкова може да видите тук.