„България има един ценен актив – системата „БОРИКА“, чрез който имаме евтин начин да се включим към сега съществуващите системи за разплащане и към цялата платежна инфраструктура на света“. Това заяви министърът на финансите Асен Василев по време на първия панел „Отворено банкиране и незабавни плащания“ на конференцията за сигурни и достъпни дигитални плащания DIGI PAY 2023, която се проведе в София днес. Според министъра този актив не е използван достатъчно за иновации, не е използвана свързаността на „БОРИКА“ с останалия свят, която предоставя възможност да могат да се предложат нови финтех решения.
Министър Василев посочи, че предстои дигиталните валути да бъдат напълно регулирани и от гледна точка на европейското законодателство и ние можем да сме едни от първите, които регулират този сектор. Това ще даде юридическа яснота какво се случва с инвеститори, потребители и компании, които предлагат този вид услуги.
Част от процеса на дигитализация е електронизацията на ваучерите за храна, която ще бъде 100 % от 1 юли 2024 г. В някои държави това е отнело десетина години, при нас в разговор с „БОРИКА“, операторите на ваучерите за храна, MASTERCARD, VISA и големите търговци видяхме, че може да тръгне пилотно за шест месеца и за 12 месеца да се реализира, даде пример финансовият министър. Според него отвореното банкиране е също такъв процес, който може да навлезе в страната, така че да има много по-бързо и директно разплащане, свързано със счетоводните услуги и софтуерно обезпечено, и да направим бърз преход, който да ни позволи да предлагаме много по-модерни платежни услуги на пазара.