България ще проучи опита на Хърватия по отношение на контрола и санкциите за спекулативното нарастване на цените след присъединяването към еврозоната. Това заяви в интервю за Българската телеграфна агенция от Загреб министърът на финансите Росица Велкова. „Важно е в България да се реши кой да бъде органът или органите, които да изпълняват такива задачи. Тук държавният орган за контрол е единен инспекторат, а ние не можем да предприемем такива мащабни реформи във време на служебно правителство. Бихме могли да видим специфичните функции на тези хърватски органи и евентуално с проекта на закон за еврото да заложим подобни функции на Комисията за защита на потребителите, на Националната агенция за приходите или на друг подходящ контролен орган“, допълни тя.
Финансовият министър напомни, че ключово за въвеждане на еврото в страната ни е в последните дни от работата на Народното събрание да бъдат приети три законопроекта, свързани с ангажименти към валутния механизъм. Това са промените в Търговския закон, Кодекса за застраховането и Закона за мерките срещу изпирането на пари. „По отношение на критерия за бюджетен дефицит - ние го изпълняваме, защото в края на 2022 г. обявихме, че дефицитът ще бъде 2,9 на сто от брутния вътрешен продукт на начислена основа, а новите данни на база консолидирането на различни отчети показват, че той може да се понижи до около 2,8 на сто. По отношение на нивото на дълга критериите също се изпълняват. Ако единственият критерий, който въпреки положените усилия продължаваме да не изпълняваме, е инфлацията, имаме намерение да водим разговори и преговори с Европейската комисия и държавите членки на еврозоната“, съобщи Росица Велкова. Тя обясни, че през февруари всички данни ще бъдат представени на финансовите министри от еврозоната и от направените изводи ще бъде преценено дали ще бъде подадено заявление за изготвянето на конвергентен доклад, чрез който Европейската комисия и Европейската централна банка да дадат оценка дали страната ни изпълнява изискванията за членство.
Паралелно с това ще се провежда и информационна кампания, чрез която гражданите да бъдат запознати с промените, които ще настъпят при въвеждането на единната европейска валута в страната. Официалният старт на комуникационните дейности ще бъде даден в края на февруари. През март се очаква да бъде стартиран информационният сайт за еврото, а по-късно през годината ще се открият и постоянни телефонни линии за гражданите, които имат въпроси, свързани с приемането на единната валута.
Министърът на финансите коментира и финансовата рамка на държавата за 2023 г. „Имаме намерение, въпреки факта, че сме служебно правителство и тъй като за втори път се отива на предсрочни избори, да представим проект на закон за държавния бюджет за 2023 г. със средносрочна бюджетна рамка, който да е за периода от 2024 до 2026 г., и да го внесем в следващото Народно събрание“, заяви в интервюто Велкова.