Прогнозите на Министерството на финансите и на Европейската комисия сочат, че към края на година може да се очаква да покрием устойчиво и последния критерий за влизане в еврозоната, който е инфлационният. Оттам нататък стратегията на служебното правителство остава непроменена. Това заяви в диалог със студенти днес заместник-министърът на финансите Методи Методиев. Той участва в 21-то издание на Младежкия икономически форум 2024, организиран от Студентския съвет на Университета за национално и световно стопанство и Националното представителство на студентските съвети по темата „България в еврозоната – перспективи и предизвикателства за младите хора“
Заместник-министърът уточни, че правителството работи съобразно решението на Народното събрание след изпълнение на критериите от Маастрихт да се поискат извънредни конвергентни доклади.
В обръщението си към студентите Методиев представи пътя на еврото на България в исторически аспект. Той обясни, че България вече е пълноправен член на Банковия съюз, а българският лев е част от Механизма на обменния курс II (ERM II). Следователно България де факто е част от еврозоната в банковия сектор. Също така посочи, че българският лев е фиксиран към еврото от създаването на единната валута. След влизането ни в еврозоната, от резервна валута, еврото ще се превърне в законното платежно средство на страната ни. Въвеждането на еврото се очаква да доведе и до институционална конвергенция с развитите страни от ЕС, особено що се касае до качеството на институциите в България и доверието на гражданите в тях. Това ще има социални и икономически ползи, обясни заместник-министърът.
Българските институции работят интензивно и постигат добър напредък във всички направления, за да осигурят своевременната подготовка за членство на страната ни в еврозоната, категоричен беше заместник-финансовият министър. Той увери студентите, че техническата подготовка продължава по план, като досега са инвестирани значителен труд и средства в процеса. Според него през пролетта на следващата година се очаква да бъдем напълно готови от техническа гледна точка за приемането на еврото.
В рамките на дискусията студентите имаха възможност да зададат въпроси и да получат отговори за практическата страна от въвеждането на еврото.