НАП взе участие в Глобалния форум за прозрачност и обмен на информация за данъчни цели към ОИСР

Представители на НАП взеха участие в 17-тото пленарно заседание на Глобалния форум за прозрачност и обмен на информация за данъчни цели към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), което се проведе в периода 25 – 29 ноември 2024 г. в гр. Асунсион, Република Парагвай. Пленарното заседание бе открито с обръщение на президента на Република Парагвай г-н Сантяго Пеня Паласиос. То събра повече от 400 делегати от над 110 юрисдикции и 13 международни организации.
На официална церемония по време на пленарното заседание заместник министър-председателят и министър на финансите г-жа Людмила Петкова подписа документите за присъединяване на Република България към Многостранното споразумение между компетентните органи за автоматичен обмен на информация съгласно Рамката за предоставяне на информация за криптоактиви (Crypto-Asset Reporting Framework или CARF). Споразумението позволява обмена на информация между страната ни и партньорски юрисдикции извън Европейския съюз, в резултат на което ще получаваме информация за притежаваните в чужбина от българските местни лица и бизнеси криптоактиви и транзакции с тях, която е от съществено значение за правилното определяне на данъчните им задължения. 62 юрисдикции, сред които и Република България, поеха ангажимент да въведат CARF, за да започнат ефективно автоматичния обмен през 2027 г. или 2028 г. 
Република България се присъедини също и към Допълнението към Многостранното споразумение между компетентните органи за автоматичен обмен на информация за финансови сметки (Common Reporting Standard или CRS). Тези изменения ще разширят обхвата на обмена на информация съгласно CRS и ще подобрят ефективността и използваемостта на данните.
Глобалният форум е водещият многостранен орган, натоварен да гарантира, че юрисдикциите по света спазват и прилагат ефективно Стандартите за прозрачност и обмен на информация при поискване и автоматичен обмен на информация, като извършва периодичен мониторинг и партньорски проверки. Глобалният форум изпълнява и широка програма за изграждане на капацитет, за да подпомогне своите членове в прилагането на стандартите и да помогне на данъчните органи да използват по най-добрия начин каналите за трансграничен обмен на информация.
По време на пленарното заседание бе представен и годишния доклад на Глобалния форум, като някои от значимите резултати от дейността на форума са: установени допълнителни приходи (данъци, лихви и санкции) в размер на над 130 млрд. евро; автоматично обменена информация за 134 милиона финансови сметки, представляващи активи на обща стойност почти 12 трилиона евро; обмен на информация при поискване (EOIR) през 2023 г. от 125 юрисдикции, като са отправени над 28 970 искания за информация за целите на текущи данъчни разследвания; осъществен автоматичен обмен на информация за финансови сметки от 111 юрисдикции през 2024 г. и предоставена от началото на годината техническа помощ от Секретариата на Глобалния форум на 100 юрисдикции, което е най-високият резултат от стартирането на програмата за изграждане на капацитет през 2011 г.