От 14 до 16 май 2019 г. в Пловдив ще се проведат традиционните българо-германски консултационни дни. Събитието се организира от Националния осигурителен институт, Федерацията на Германското пенсионно осигуряване и Германското пенсионно осигуряване Средна Германия, а домакин е териториалното поделение на българската институция в града.
Четири екипа от експерти по социално осигуряване от двете държави ще предоставят индивидуални консултации по конкретни казуси, свързани с преценка на пенсионни права на живеещи в България лица, които имат осигурителни периоди, придобити както по българското, така и по германското законодателство.
Всички заинтересовани ще могат да потърсят информация по въпроси, свързани с условията за придобиване на право на пенсия в двете страни, преизчисляването и изплащането на пенсии съгласно правилата за координация на схемите за социална сигурност на Европейския съюз и да научат повече за очаквания размер на бъдещата си германска пенсия. Консултациите са безплатни, предвидена е възможността да се провеждат и на български, и на немски език.
Срещите с експертите от двете държави ще се проведат по предварително изготвени графици в сградата на териториалното поделение на НОИ в Пловдив на адрес: ул. „Любен Каравелов“ № 7. Приемното време за консултации е от 09.00 ч. до 16.30 ч. Желаещите могат да си запишат приемен час на телефони 032/608601 и 032/608775 или на електронна поща:
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
.
За по-голяма ефективност е препоръчително всеки записал се да носи със себе си документите си за трудов/осигурителен стаж, всички дипломи за образование и курсове, документ за самоличност. За признаването на осигурителен стаж за майчинство жените следва да носят и удостоверение за раждане на дете/деца.
Международните българо-германски консултационни дни имат 10-годишна история, като за този период са предоставени общо 10 000 консултации. През 2018 г. те се проведоха в германския град Карлсруе и в два български града – Русе и Велико Търново, като бяха консултирани общо 444 души.