Програма:

1. Единен електронен трудов запис и регистър на заетостта
✔ Въвеждане на регистър на заетостта и единен електронен трудов запис, които замениха хартиените трудови книжки: промените в Кодекса на труда.
Новите понятия, ред, срокове, права и задължения, въведени от Наредбата за вписване в регистъра на заетостта.
✔ Възможностите за вписване, корекция или заличаване на данните за възникването, изменението и прекратяването на трудовите и служебните правоотношения в регистъра на заетостта.
✔ Достъп до Регистъра на заетостта, въвеждане на редовни данни и използване на „Код корекция“ за промяна и заличаване на данните.
✔ Ред за съхранение на данните в регистъра на заетостта, ред и срокове за вписване, заличаване и удостоверяване на обстоятелства, условия за достъп до данните в регистъра.
2. Практически насоки, въпроси и отговори във връзка с началото на използването на новия Регистър на заетостта:
✔ Правото на работодателите на достъп до информацията в единния електронен трудов запис – от кой момент достъпът ще е възможен и кои данни ще са видими? Данните за предходен трудов стаж и професионален опит на негов работник – кои са видимите елементи. Кои от данните остават невидими за работодателите?
✔ Анализ на данните, които подлежат на вписване от работодателите в единните електронни трудови записи на работниците и служителите, регламентирани в Кодекса и в Наредбата за вписване в регистъра на заетостта.
✔ Какъв е срокът за оформянето на хартиените трудови книжки от работодателите?
Как работниците ще могат да получат дубликат на изгубените или унищожени хартиени трудови книжки след юни 2025 година? Кой ще вписва данните за трудовия им стаж? Ще се вписват ли данните за трудовия им стаж след 01.06.2025 година и в регистъра на заетостта и в дубликата на изгубената трудова книжка?
✔ Кога започва да тече срокът за държавните служби за оформяне на служебните книжки от органите по назначаване?
✔ Коментар на задължението на държавните служби да впишат данните от служебната книжка в регистъра на заетостта, регламентирано в Кодекса на труда и в Наредбата за вписване в регистъра на заетостта.
✔ Какви са задълженията за държавните служби след м. януари 2026 година, преди да започнат използването на регистъра на заетостта?
3. Работа от разстояние – промените в Кодекса на труда във връзка с работата от разстояние:
✔ Новата възможност за работниците и работодателите да изменят работното място за период от 30 работни дни в 1 година по облекчен ред и как законово работещи от разстояние могат да се преместят да работят на морето или на планината? Как тази възможност ще се отразява в регистъра на заетостта от м. юни 2025 г.
✔ Нови законови изисквания при сключване на трудови договори, касаещи договаряне на място на работа, работно място и здравословни и безопасни условия на труд.
✔ Кои вътрешни актове, политики и процедури следва да промени работодателя, ако желае да възлага и отчита дистанционната работа чрез система за отчитане на рабтното време или чрез искуствен интелект.
4. Новите изисквания в провеждането и документирането на инструктаж на работещите от разстояние чрез информационните и комуникационн технологии.
✔ Анализ на последните промени в Наредба № РД-07-2 от 16 декември 2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд обн. ДВ. бр.54 от 25 Юни 2024г.), във с провеждането на инструктаж на работещите от разстояние.
✅Записване и заплащане най-късно до 26.04.2025 г.
✅Регистрация може да направите от следния линк: https://www.assp.bg/reg/
Условия и цени:
✅Цени за участие:
Членове на АССП – 52 лв.
Външни участници – 130 лв.
-10% отстъпка за повече от един записан участник от една фирма.
*АССП не е регистрирана по ЗДДС и ДДС няма да бъде начисляван.
– – –
Асоциация на счетоводителите и счетоводните предприятия
Банкова сметка:
Банка: ОББ АД – клон Света София
BIC UBBSBGSF
IBAN BG59UBBS80021022217012