НАП: Приложимост на режима на обратно начисляване по чл.163а ЗДДС при услуги по обработка и преработка на опасни отпадъци
ЗДДС: т.47, т.48, чл.128, чл.163а ал.2
Определя се режимът по чл.163а, ал.2 ЗДДС за услуга "приемане и оползотворяване/третиране на опасни отпадъци", включваща дейности по обработка и/или преработка на отпадъци по §1, т.47 и т.48 ДР на ЗДДС. Данъкът е изискуем от получателя - регистрирано лице. Транспортът до базата, включен в общата цена, е съпътстваща доставка по чл.128 ЗДДС и следва същия режим.
НАП: Възстановяване на внесен данък върху доходите при отпаднало основание и неправилно посочено задължено лице
11.11.2014 ОУИ Пловдив 92 ДОПК: чл.128, ЗДДФЛ: чл.3
Разгледан е въпросът за възстановяване на внесен ДОД при отменено съдебно решение за обезщетение по чл. 225, ал. 1 КТ и върнато обезщетение. НАП приема, че тъй като в платежното е посочено физическото лице като задължено, данъкът е по неговата данъчна сметка и може да се възстанови само на него, по реда на чл. 128 и чл. 129 ДОПК, по негово искане до компетентната ТД на НАП.
НАП: Данъчно облагане на доходи от трудови правоотношения на командировано лице в Белгия по ЗДДФЛ и СИДДО
ЗДДФЛ: чл.4, чл.6, чл.7, чл.24 ал.1, чл.42 ал.4, чл.42 ал.5, чл.75
Определя се режимът за облагане на доходите на българско местно лице, командировано в Белгия. НАП приема, че лицето остава местно за България, но при престой над 183 дни в рамките на данъчната година Белгия има право да облага дохода по чл. 15 СИДДО. В този случай България прилага метод "освобождаване с прогресия" и работодателят може да спре авансовото удържане по чл. 42 ЗДДФЛ.
НАП: Определяне на приложимото осигурително законодателство и данъчно облагане по ЗКПО при труд, полаган в Белгия за предприятие, установено в България
ЗКПО: чл.1 т.1, чл.3 ал.2
Определя се приложимото осигурително законодателство при труд в Белгия за българско предприятие. За белгийски гражданин се прилагат Регламент (ЕО) № 883/2004 и № 987/2009 и осигуряване по белгийското право. За украински граждани - Регламент (ЕС) № 1231/2010 само при трансгранична ситуация, иначе - договор България-Украйна и компетентен НОИ. Уточнява се и облагането по ЗКПО и СИДДО с Белгия.
НАП: Издаване и отразяване на фактури при авансови плащания за вътреобщностни доставки по ЗДДС
ЗДДС: чл.7 ал.1
Определя се режимът при авансови плащания за вътреобщностни доставки по чл.7, ал.1 ЗДДС. За аванс по ВОД не възниква задължение за фактура; тя се издава най-късно до 15-то число на месеца, следващ месеца на прехвърляне на собствеността. Ако все пак са издадени фактури за аванс, те се валидират при данъчното събитие и се отразяват в дневника за продажбите при възникване на изискуемостта.
НАП: Място на изпълнение и прилагане на нулева ставка по ЗДДС при консултантски услуги към Европейската банка за възстановяване и развитие
ЗДДС: чл.173 ал.6 т.1, ППЗДДС: чл.109 ал.3 т.1, чл.109 ал.3 т.2
Определя се режимът за ДДС при консултантски услуги към ЕБВР. Ако банката е данъчно незадължено лице, мястото на изпълнение е в България и при условията на чл. 173, ал. 6, т.1, б."г" ЗДДС се прилага нулева ставка при наличие на изискуемите документи по чл. 109, ал. 3 ППЗДДС. Ако ЕБВР е данъчно задължено лице, мястото е във Великобритания и възниква задължение за VIES-декларация.
НАП: Промяна на годишните данъчни амортизационни норми по ЗКПО
10.11.2014 ОУИ Пловдив 664 ЗКПО: чл.55 ал.1, чл.55 ал.2
Определя се режимът за промяна на данъчните амортизационни норми по ЗКПО. НАП приема, че нормите могат да се намаляват под максималните, по преценка на предприятието и за отделни активи, като промяната се прави от 01.01. и се запазва за цялата година. Не се изисква изрично уведомяване на НАП, като информацията личи от данъчния амортизационен план и справка 2 към ГДД по чл. 92 ЗКПО.
НАП: Определяне на данъчната основа при вътреобщностно придобиване на стоки, внесени в друга държава членка по чл. 13, ал. 6 ЗДДС
06.11.2014 ОУИ Пловдив 141 ЗДДС: чл.13 ал.6, чл.26, чл.55
Определя се данъчната основа при ВОП по чл.13, ал.6 от ЗДДС за стоки, внесени в друга държава членка и транспортирани до България. НАП приема, че в ДО на протокола по чл.117 се включват митническата стойност, митата, таксите и митническите сборове, както и свързаните с вноса и доставката съпътстващи разходи по чл.26 и чл.55 от ЗДДС, доколкото не са вече включени.
НАП: Данъчно третиране по ЗДДС на доставки на силажна царевица, силажно сорго и силажно тритикале извън режима на обратно начисляване
ЗДДС: чл.163а ал.2
Определя се режимът за ДДС при доставка на силажна царевица, силажно сорго и силажно тритикале. НАП приема, че тъй като тези култури се прибират преди достигане на зърнена зрялост, те не попадат в част II на Приложение № 2 към глава деветнадесета "а" от ЗДДС. Доставките им са облагаеми по чл. 12 ЗДДС и не се прилага чл. 163а, ал. 2 - данъкът е изискуем от доставчика.
НАП: Документиране и отчитане на транспортни услуги при самофактуриране по ЗДДС
ЗДДС: чл.113 ал.11, ППЗДДС: чл.79б ал.8
Определя се режимът при самофактуриране за транспортни услуги с място на изпълнение в друга държава членка. Документите, издадени от чуждестранния получател, са данъчни документи и се отразяват в дневника за продажби, СД и VIES за периода на приемането им. Не е допустимо паралелно издаване на фактури от доставчика. Признаването на приходите става по СС 18 и Закона за счетоводството.