Благодаря за отговора.
Преди 5 години се осигурявах и във собственото ми дружество, но спрях.
Към НАП са подавани декларации.

Фирмата е с прекратена дейност, няма лев приход и не работи. Нагласена ситуация няма.

Не разбрах частта с осигуряването ми като СОЛ. Трябва да започна или ?

Да се редактирам

От 29 октомври 2018г имам подадена декларация в НАП за прекратяване на дейност.
Доколкото разбирам е необходимо да не  фигурирам като управител на ООД-то в момента и НОИ не би следвало да ми откажат обезщетение ?

Полученият от тях отговор гласи :
"С оглед изложеното, ако за Вас отпадне основанието за осигуряване по
правоотношение с друг работодател, в качеството на съдружник в търговско дружество
не упражнявате трудова дейност, за която да подлежите на задължително осигуряване
по КСО и не притежавате качеството на управител в същото дружество, като това
обстоятелство е вписано по надлежния ред в ТРРЮЛНЦ, ще имате право на ПОБ, ако за
Вас са изпълнени кумулативно всички условия изчерпателно изброени в горецитираната
разпоредба на чл. 54а, ал. 1 от КСО."

Отново изключителни благодарности за оказаната помощ.

Текстът на ограничението е " подлежи на осигуряване на друго основание по КСО". Като съдружник в дружество подлежите на осигуряване ако упражнявате трудова дейност (управление, контрол, работите на някаква машина, посрещате и изпращате клиенти, продавате зад щанда, чистите офиса и т.н., и т.н.). Щом  упражнявате дейност във дружеството и не извършвате само управленска дейност по силата на Договор за управление,  подавате декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице (т.нар. ОКД5) и де осигурявате като СОЛ. Когато спрете да упражнявате дейност в дружеството,  подавате ОКД5 за спиране на самоосигуряването.
Та: ако не упражнявате дейност във дружеството- нито управленска, нито друга, нямате сключен договор за управление, нямате подадена ОКД5 за начало на дейност (и самоосигуряване) или имате такава за спиране на самоосигуряването (поне един ден преди последния работен ден по трудовия договор), то от НОИ нямат основание да откажат обезщетение за безработица по тази причина. Обаче имат право да разпоредят да се направи проверка и процедурата по отпускане на обезщетението да се проточи до края на проверката . И зависи дали проверката няма да установи "нагласена" ситуация

Благодаря за отговора.
Преди 5 години се осигурявах и във собственото ми дружество, но спрях.
Към НАП са подавани декларации.

Фирмата е с прекратена дейност, няма лев приход и не работи. Нагласена ситуация няма.

Не разбрах частта с осигуряването ми като СОЛ. Трябва да започна или ?
Здравейте,

Ще съм благодарна за.малко помощ, тъй като 3 източника казват 4 различни неща.

Работя на ТД. Предстоят съкращения, като ще ми се наложи да ползвам услугите на БТ.

НО...съдружник и управител (нямам договор за управление, заплата и т.н.) съм във фирма (с прекратена дейност от 2017та, чинно си има декларации в АП).

Въпросът ми е ще ми откажат ли борса при това положение?

Лесно ще се махна като управител ако се налага, но като съдружник ще е по-трудно.

Ако съм само съдружник (1% е съдружието) дали ще мога да се възползвам от борсата ?

Стаж имам, осигуровки са внасяни без прекъсване от 15 + години.


Благодаря
На български издавате фактура с пореден номер според текущата Ви номерация. Номерът на инвойса е какъвто прецените. Инвойсът е един вид превод за целите на счетоводството на клиента. За българското законодателство е валиден документът с арабски цифри на български език.

Благодаря. И ако се наложи вместо евро инвойса да е в CHF ще се видя в чудо със сумата в лева, но смятам да ползвам курса на БНБ от датата на фактурата. дано правилно разсъждавам

Издавате си фактура - задължително на български , може и invoice да си направите , не числявате ддс , но задължително посочвате съответната разпоредба от закона , по силата на която не начислявате ддс.

Alfa а да разбирам ли, че трябва да издам 2 фактури - съответно на български език и на английски с един и същ номер ?
Вие не сте счетоводител, но задавате счетоводни въпроси :)
Тъй като не мога да гадая, ще ви кажа, че ако "инвестиционното консултиране" е във връзка с недвижим имот, който се намира на територията на страната то и мястото на изпълнение на услугата ще е в България

С първичното счетоводство (дал Кольо- взел Кольо ) се оправям. Инвестиционното консултиране касае покупката или не на имот на Женевското езеро ;) Т.е. няма нищо общо с България. само компанията е българска, че данък печалба тук е 10 %, а в страната, която реално консултира швейцарците е малко над 30 %
Кажете каква е услугата, защото може да е с място на изпълнение в страната ....

инвестиционно консултиране
Всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по ЗДДС, съгласно чл. 96, ал. 1 от ЗДДС. Облагаемият оборот е сумата на извършените от лицето облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка. Видно от чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга, която е извършена от данъчнозадължено лице и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка . Ако извършената от Вас доставка по чл. 21, ал. 2 от ЗДДС е с място на изпълнение извън територията на страната същата не формира облагаем оборот по чл. 96 от ЗДДС.

Не съм счетоводител и това ми идва малко на китайски ;) Тепърва предстои сключване на договор със счетоводна къща.  Фирмата ни е новорегистрирана  и до момента нищо не е извършвала като дейност. И понеже аз ще пусна фактурата и в последствие ще я дам за осчетоводяване към кантората исках да съм сигурна, че ще го направя като хората и няма да ми се карат и да ми замазват историите.
Благодаря ви
"...Предстои фактуриране към Швейцария и от НАП казват да начислим и ДДС ...." ето от това се заблудих :)

Може би аз не обясних като хората, но в такова чудо се видях, че и до НАП звънях, пък там си ми обясняват как трябва да начислим ДДС .

Значи пускам си фактурата без ДДС, цитирам чл.21, ал. 2 и си свиркам.
Коя сума , то тази сделка ли ? Следите си оборота за регистрация , който е 50 000 лева , като има значение от мястото на изпълнение на съответните доставки - някои влизат в оборота , други не , както в този случай.

Баш от тази сделка ще го надхвърлим. Мисълта ми е дали може да се правим на "луди" и да спечелим един месец или да се редя на Аксаков и да подавам документи за регистрация по ДДС отсега
По силата на чл.21 ЗДДС  мястото на изпълнение е извън територията на България . Тази сделка не участва в  оборота  за регистрация по ЗДДС.
чл.97 (2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.

Тъй като Швейцария не е членка на ЕС не попадате и в този член на закона .

Издавате си фактура - задължително на български , може и invoice да си направите , не числявате ддс , но задължително посочвате съответната разпоредба от закона , по силата на която не начислявате ддс.

Много благодаря. А в случай, че сумата надхвърли 50000 лева, ще трябва до месец да регистрирам и фирмата по ДДС нали така
Здравейте,

ще съм много благодарна, ако някой ми помогне с малко информация.
Българска фирма - не регистрирана по ДДС предоставя услуга на Швейцарска такава. Предстои фактуриране към Швейцария и от НАП казват да начислим и ДДС , а доколкото аз разбрах към страна извън ЕС ДДС не се фактурира.


Ще съм благодарна за всякаква информация