Главапета.
СВИДЕТЕЛСТВОЗАПРАВОСПОСО БНОСТЗАРАБОТАСТЕХНИКАТАР азделI.
Издаваненасвидетелстваза правоспособностзаработас техникатаЧл.31. (1) Свидетелстватазаправоспо собностзаработастехникат асадокументи,удостоверяващиправотонаработастехникаотсъответнатакатегория.(2) Свидетелстватазаправоспо собностзаработастехникат асеиздаватиподменятотмин истъраназемеделието,хранитеигоритеилиоправомощеноотнегодлъжностнолице.Чл. 32. (1) Свидетелствозаправоспосо бностзаработастехниката(приложение№ 10)сеиздавапри:
1.първоначалнопридобиван енаправоспособност;
2.придобиваненановакатег орияправоспособност;
3.възстановяваненаправос пособността;
4.подмянанастаробразецсн ов;
5.подмянапорадиизтичанен асроканавалидност;
6.повреждане,унищожаване,загубванеиликражба.
(2)Свидетелствотозаправоспо собностзаработастехникат асеиздавазасрок10години.
Извадката е от НАРЕДБА № 12 ОТ 22 АПРИЛ 2009 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИДОБИВАНЕ И ОТНЕМАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА РАБОТА СЪС ЗЕМЕДЕЛСКА И ГОРСКА ТЕХНИКА. Тя ли е нормативният документ, който важи срока за свидетелството за правоспособност
В конкретния случай за машинист на багер, но се чудя и за управление на мотокар, фадрома и т.н. :hmmm:
Здравейте!

Интересуваме какъв е срока на свидетелството за правоспособност. До колкото съм запозната е 5 години, но се опитвам да намеря нормативно, къде е уреден. Разгледах НАРЕДБА № 1 ОТ 4 МАРТ 2002 Г. и още няколко, като единствената, в която има регламентиран срок е НАРЕДБА № 12 ОТ 22 АПРИЛ 2009 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРИДОБИВАНЕ И ОТНЕМАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА РАБОТА СЪС ЗЕМЕДЕЛСКА И ГОРСКА ТЕХНИКА - чл. 42, ал. (2) Свидетелството за правоспособност за работа с техниката се издава за срок 10 години. Но тя регламентира земеделска и горска техника.

Благодаря предварително!
Здравейте!

Наш служител за периода 2011-2021г. в бил осигуряван за 3 категория труд, защото е карал камион под 12т., но е бил назначен на длъжност 83322005 - Шофьор тежкотоварен автомобил - 12 и повече тона. Издадох му УП-3, но имам писмо от НОИ,  да уточня тонажа на автомобила и по коя точка от НКТП се зачита.
Как трябва да се опише в УП-3?  :hmmm: :hmmm:

Благодаря на включилите се!

Да, представени са! Обадиха ми се, за да ми кажат че са нанесени промените, но данъка трябва в текущият месец да го отразим. Попитах ги как се отразява, но не ми дадоха отговор.
Здравейте!

Наложи се да направя корекция на Д1 и Д6 за м.03 по задължителни предписания. Днес подадох декларациите за м.08 и видях, че осигуровките са приспаднати, защото бяха надплатени след корекцията, но данъка не е. Как трябва да се коригира той? :hmmm:
Здравейте!

Направих запитване към Инспекцията по труда и ми върнаха имейл с вх. номер. Знаете ли къде и как се проверява този отговор, защото търсих в сайта им, но нещо не успявам да се ориентирам?

Благодаря на всеки, които удари едно рамо в това издирване :D :D :D
Здравейте!
 Имам Управител на ДУК, който се осигурява на максимума на друго място. При нас има възнаграждение върху, което не съм удържала осигуровки, а само данък. Подадох за месец януари декл.обр.1, като маркирах, че няма основание за д.6 и подадох  обр.6 / вид плащане 8 - сумата на данъка /, като маркирах, че няма основание за подаване на д.1.
Минаха и двете, но в справка 646 не се е отразил данъка за плащане. Знаете ли защо?
Съжалявам, ако въпросът ми е много глупав, но до сега не съм имала досег с ГД и срочни и то особено в селскостопанската работа, която ми е изключително далечна и съвсем се обърках. :blink: :blink: :blink:
Още веднъж да обърна внимание, че ако няма заплащане няма как да сключите ТД, поради това, че не може да има ТД без възнаграждение.

Така е. Но това е условие, което ще бъде изпълнено, ако е възможно да се сключи ГД. Ако не е редно да е ГД, а срочен- то тогава ще се определи някакво заплащане.
Фирмата има нива и външно лице ще изоре нивата с трактор, който е собственост на фирмата. Въпросът е това лице как да се обвърже с фирмата- чрез срочен трудов договор или чрез граждански договор.
И аз смятам, че би трябвало да няма пречка да се сключи ГД, но тук като разсъждавам излизат чуденките, защото
- работата произлиза, поради "сезоните и е свързана с определено време на годината посредством повтарящо се събитие или поредица от събития, свързани със сезонни условия, при които необходимостта от работна ръка е значително по-голяма, отколкото при обикновени текущи работи."
- и ако се сключи ГД, то изпълнителя ще има място на работа, както казваш ХХХХХ, а как ще се тълкува евентуално от ИТ е проблема.

Но от друга страна, няма да има работно време, отпуск и т.н, защото идва оре и приключват взаимоотношения.

Много се обърквам какъв договор следва да се сключи, защото ако се сключи ГД може при проверка да излезе прикрит ТД.
Който се предоставя даром, за който нищо не се иска насреща.

 Споразумели са се управителя на фирмата да не плаща за изораването. Това е,което имам като информация. Чуденката е дали може да бъде сключен граждански договор.
Здравейте!

За изораване на нива с машини предоставени от управителя на фирма, който е земеделски производител, като услугата ще се извърши безвъзмездно имам следните въпроси:
1. Може ли да се сключи граждански договор?
2. Какви условия трябва да покрива ГД, за да не се счете за прикрит трудов договор?
Или няма как да е ГД, защото си чист срочен трудов договор.
Здравейте!

Днес получихме запор за наш служител от НАП на основание чл. 202, ал.2 от ДОПК. Като в момента служителят изплаща един запор, а още 4 пазят ред.
Когато са ЧСИ-та всеки следващ запор пази ред и се превежда само по един запор. С НАП пак ли стоят така нещата?
Здравейте!
Фирма има две дейности, като основната е 3832– Рециклиране, а допълнителната е 2016-Производство. С подаване на статистиката по-голям процент 52% от нетни приходи от продажби са за дейността 2016.
Декл. 1 я подаваме с код по КИД 3832, в която дейност за заети и по-голям брой от персонала.
До колкото се информирах,  въпреки че в статистиката излиза с по-голям % допълнителната дейност, за нуждите на осигуряването си остава 3832.
Има ли причина кода да се промени на 2016?
Ако и следваща година по-голям процент е 2016, трябва ли да се промени кода?
И ако фирмата кандидатства по европроект, кои код се взима предвид и дали ще е проблем, че подавания в Декл.1 е различен от този в НСИ?
 :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Извинявам се, ако въпросът е безмислен, но се обърках от мненията, които са във връзка един път за нуждите на осигуряването, друг път за нуждите на статистиката?
Здравейте!
Налага се да прекратим наш служител по чл. 328, ал.1 т.3- намаляване обема на работа. Последният му работен ден е 31.05.2024г. Съответно му дължим обезщетение за оставане без работа за целия юни месец.  Ще помоля за малко помощ относно Д1 и Д6, защото много се обърках и дали разсъждавам правилно.

Юни месец в програмата, която използвам ще си създам картон за същия служител с код 27- Лица, получаващи обезщетение за времето, през което са останали без работа и ще си начисля обезщетение по чл. 222, ал.1. До тук добре.

Юли месец, когато се изплащат заплатите за юни месец, ще си генерирам Д1 и там ще фигурира и въпросният служител с обезщетението.

А в декларация 6 си подавам всеки месец с вид плащане 5 и 8, а за юли трябва да подам и вид плащане 6.

Бъркам ли някъде?
Благодаря на отзовалите се !  :smile1: :smile1:




 
Здравейте!

Тъй като не съм запозната, можете ли да ми кажете дали може работнците, които работят при сумирано изчисляване, да се декларират в НАП като  подневно отчитане на работното време?
Защото знам, че в някои фирми е точно така.
Каква е логиката и правната обосновка ?

Благодаря предварително!
Здравейте!
На мой познат му предстои пенсиониране, но има една единствена трудова книжка издадена 1981г. без да е въведен номер от дневника за издаване на трудови книжки. Как се процедира в този случай? :hmmm: