Здравейте отново,

Обадих се в НАП. Консултации по ЗДДФЛ. Попълва се код 306. Няма как да уведомя НАП в декл. по чл.50, че не съм задължена да се регистрирам по ЗДДС. Щяло да се установи при евентуална проверка... Иначе служителката добре прие идеята ми да приложа сканиран договор за услуги с американска фирма, преведен. Препоръча ми да звънна и на тел. за консултации по ЗДДС, да попитам и там. И това направих.
Благодаря!
В крайна сметка кое от приложенията попълнихте?
Хубав ден!
Ако нямате основния да ползвате СИДДО, бихте могли да попълните придобития доход в Приложение 3 на ред 1 в част ІІ , където можете да си изберете кода. Обърнете внимание на първата забележка под таблицата.
Здравейте,
ЮЛ регистрирано на основание чл. 97А продава на ЮЛ регистрирано във великобритания услуги (консултации относно реклама направени в България), в коя клетка в месечната справка декларация бихте включили стойността на тези услуги?
Аз ги посочвам в клетка 18 - Доставки по чл.69 ал. 2.
Може и да не е задължително, но мисля, че е препоръчително
още по-шокиращо е това, че като представляващ издаващия фактурата и съставител е отбелязано българско име. т.е. още не сме се приближили до приемането на еврото, а някои сънародници вече не могат да пишат дори на български.
Според мен все още актуална е редакцията на ЗСч с левовете, защото новата редакция на чл. 5 ал. 1 "Счетоводните документи в предприятията се съставят на български език с арабски цифри и в евро..." влиза в сила "...от датата, определена в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България" (§60 от Закона за въвеждане на еврото).

Дали някой не е чел лекса, без да дочете докрая :)
Това и мен ме вълнува. Допускам, че във фирмата-издател на фактурата, това обстоятелство не ги вълнува. А имам чувството, че по въпроса няма компетентен орган, който да отговори.
Получаваме от фирма с българска регистрация(в Търговски регистър, но без да е регистрирана по ЗДДС)) фактура, в която стойността е изписана само в евро. Няма стойността в лева. Фактурата е на английски.  Не желаят нито да я напишат на български, нито да я издадат в лева. Защо ми се струва, че такъв документ може да се издава след датата, определена в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България.
А еврото още не е въведено в България. Как да отразя получената фактура в дневниците по ЗДДС?
За данъния кредит е ясно.
Пример давам и не използвам думата зануляване.
Идва време за СД по ДДС към 14-то число.
Имам 10 000 лева ДДС да възстановявам.
Давам на счетоводството митническа декларация с платено ДДС 8 000.
Намалява ли се размерът на ДДС-то за възстановяване (ДДС кредита) от 10 000 минус 8 000 и да стане 2 000.
Това би отговорило на всичките ми въпроси и да знам как да си зареждам стоката.
Не разбирам игрите на мисълта Ви, но при положение, че към момента имате 10000 лв. ДДС за възстановяване, то добавяте към тях още 8000 лв., които сте платили по митническата декларация и ще имате общо 18 000 лв. ДДС за възстановяване. От къде Ви хрумва, че с платен ДДС ще си намалявате кредита, не ми е ясно.
Може би аз твърде подробно написах въпроса и не стана ясно какво питам.
Като плащам ДДС по митническа декларация дали се намалява размерът на ДДС-то, което плащам всеки месец до 14-то число?
Благодаря.
Потребител 1982, положението с платения ДДС по митническата декларация не се различава в същността си с платения ДДС по която и да е покупна фактура от български доставчик. Вие плащате на бългорския доставчик сумата на фактурата(а в нея е включен и ДДС) и като подадете месечната справка по ЗДДС си ползвате правото на ДДС- кредит. При МД плащате ДДС на Агенция Митници(или на НАП, без значение къде е банковата сметка) и с отразяването на митническия документ в дневника да покупки в съответния месец, упражнявате правото си на ДДС-кредит за така платения данък.. За какво зануляване на ДДС говорите, счетоводител не може да разбере.
Благодаря, XXXXX!  Приети са декларациите с версия  16.06.
нещо повече - и с версия 17.1 се приемат
Можете да потърсите антрепозитен склад или склад на свободна зона(т.е. склад под митнически контрол) и да държите стоката си там. Ще теглите от склада стоката на части и ще плащате само част от митническите такси(само за стоката, която вадите от склада), така че да не се стига до кредити за възстановяване.
на ваше място бих подала заявлението за дерегистрация и за да ви издадат отказ НАП трябва да се позове на ЗДДС, не мисля,че ще намерят такова основание, което ви е казала госпожата данъчна.
За клиентите си от БГ, ако ви регистрират по чл97а, не трябва да начислявате ддс, но трябва да следите оборот за задължителна регистрация
За клиенти, ФЛ от ЕС, трябва да начислявате ддс  и да следите оборот за задължителна регистрация, както и за ОСС
Бях убедена в това, докато не се сблъсках с мнението на госпожата от НАП, с което тя ме накара да мисля, че са се случили някакви промени в закона за ДДС, които са пропуснати някак си от вниманието ми.
Какви услуги се предоставят? Къде в чл. 21 - 24 от ЗДДС попадате?
Преводачески услуги - чл. 21 ал. 2
Преводи от и на български. Получателите са фирми от Испания, Полша, Ирландия, Гърция, Германия, Люксембург, периодично и Великобритания.
За дерегистрацията на фирма, регистрирана на основание чл. 100, ал.1 релевантен е размерът на оборота по чл.96, ал.2.
Съжалявам, въпросът може и да е елементарен, но госпожата от НАП направо тотално ме обърка. Твърди, че ще се откаже дерегистрация точно по тази причина, като твърди че оборотът от оказани услуги на фирми от ЕС е облагаем оборот и ако той надхвърля 100 хлд за 12 месеца, дерегистрация няма да се осъществи, а освен това и че на нерегистрирани лица в България, тази фирма трябва да начислява ДДС. Объркана съм от такива твърдения и се чудя дали изобщо разбирам текстовете на закона.
Благодаря, Маграт, а ако фирмата надхвърля прага за регистрация от 100 000 лв. за 12 месеца, като този оборот е от именно услуги към европейски партньори или партньори от трети страни, счита ли се този оборот(от ЕС) за облагаем оборот и може ли по тази причина да се откаже дерегистрация по чл. 108 ал. 1 1 ?
"че лицата, регистрирани по чл. 97а  НЕ начисляват данък само когато оказват услуги на данъчно задължени лица, намиращи се НА територията на страната", извинявам се, начинът по който беше написан текстът можеше да остане неясен. Коригирах го.
Фирма, регистрирана по чл. 100 ал. 1 ЗДДС(по желание) преди повече от 10 години, оказва услуги на фирми, регистрирани и находящи се в държави-членки на ЕС (от време на време и на държави от трети страни.  За в бъдеще смята да преориентира дейността си към оказване на услуги на нерегистрирани лица, находящи се на територията на България. За целта смята да се дерегистрира от чл. 100 и да се регистрира по чл. 97а,  Служителка на НАП, при консултация  твърди, че лицата, регистрирани по чл. 97 а НЕ начисляват данък само когато оказват услуги на данъчно задължени лица не територията на страната, но на данъчно незадължени лица, намиращи се на територията на България, такъв данък се начислява. С което служителката, която ми го обясняваше, направо ме застреля в главата.  Не осъзнавам такава постановка. Моля, ако ви е възможно да ми обясните дали това може да е вярна теза.
Щом се осигурява само за пенсия и по ТД е осигурен на макс, не подава Д1. Пише го в наредбата. Освен ако не си плаща възнаграждение за личния труд
Т1 и Т2 попълва задължително.
Д6-13 подава само ако има какво да пише в нея
Т1 и Т2 се попълват задължително, да, но ако до края на годината лицето остане осигурено на макс, то няма да има нищо за изравняване.
Проблем ли е, ако вместо декларацията по чл.62а се предложи за публикуване самия протокол от общото събрание(или протокол-решение)?
Здравейте, попълних декларация по чл.92 обаче не ми излиза номера на подадения отчет все още , а в статистиката имам такъв.Днес съм подала в статистиката , но в самата декларация всичко е в зелено на не ми излиза номера?
Трябва ли да се генерира номер на Годишен отчет?
Какво стана? Излезе ли Ви номера на отчета от статистиката?