2020-02-12 22:13:10 - Таня Георгиева
Здравейте, съпругът ми работи 6 години при различни работодатели в Испания, като международен шофьор на камион. Желае да се пенсионира в България като втора категория на труд. Има 6 години в Испания като шофьор на камион и 12 години в България като шофьор на камион над 12 т. Не му достигат 3 години за втора категория. От НОИ предложиха да се вземе предвид стажа му в Испания и да се добави към българския. Обаче във всички Certificado de Empresa пише само conductor de camion internacional, а от НОИ искат да има посочено че камиона който е карал е бил над 12 тона. Повечето испански фирми вече не съществуват. А тези от които искахме да потвърдят писмено че е карал камион над 12т. не разбират какво искаме. В Испания било по друг начин. Как може да се докаже това и към кого да се обърнем. Благодаря предварително!
2020-03-30 10:30:53 - Дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд"
Уважаема госпожо Георгиева, В отношенията между Република България и останалите държави – членки на Европейския съюз (каквато е Испания), касаещи социалната сигурност и ползването на социални права, вкл. пенсионни права, се прилагат разпоредбите на Регламент № (ЕО) 883/2004 за координация на системите за социална сигурност и Регламент (ЕО) 987/2009 за установяване процедурата за неговото прилагане. Разпоредбите на тези регламенти предвиждат възможност за взаимно зачитане на осигурителни периоди от държавите, когато едно лице е живяло и/или работило в повече от една държава членка. В тези случаи се извършва т.нар. „сумиране на осигурителни периоди“, но само и единствено, ако същите не са достатъчни за отпускане на обезщетение или пенсия изцяло по едно от тези законодателства. Специални разпоредба относно зачитането на осигурителен стаж са предвидени в чл. 51 от Регламент (ЕО) № 883/2004. Съгласно нея, когато законодателството на държава членка поставя отпускането на определени обезщетения в зависимост от осигурителен период, придобит само от специфична дейност като заето или като самостоятелно заето лице или от дейност, обхваната от специална схема за наети лица или самостоятелно заети лица, компетентната институция на тази държава членка зачита периодите, завършени съгласно законодателството на други държави членки, само ако е по съответстваща схема или, ако това не е налице – по същата професия или, ако е необходимо – по същата дейност като заето или като самостоятелно заето лице.
В случай, че работата на съпруга ви като международен шофьор в Испания не е по схема, която съответства на първа и втора категория труд в България, е необходимо да се установи дали съответната работа в Испания отговаря на изискванията у нас за работа при тежки и вредни условия на труд. От информацията, с която разполагаме, разбираме, че испанските институции не събират и следователно не разполагат с такава информация, тъй като не е в техните правомощия. Ето защо е нужно да я изискате от работодателите, при които Вашият съпруг е работил. В случай, че не можете да се сдобиете с необходимите документи, доказващи, че Вашият съпруг е упражнявал дейност в Испания, която може да бъде квалифицирана като „същата“ или „подобна“ на тази в България, и следователно не отговаря на условията за получаване на обезщетения по специална схема, испанският му стаж все пак може да бъде зачетен за трета категория труд по българското законодателство. НА