Разминаване на основна заплата с осигурителен доход,как е възможно

12.10.2014, 13:19 17060 24

12.10.2014, 13:19
Публикации: 14 / 1
Здравейте! :wink1:
Понеже не намерих нищо по моя проблем реших да го споделя.Бременна съм,термина ми е декември и реших да проверя колко майчинство ще вземам.ИИии...Изненада! Указа се ,че последната една година на мястото на което работех са ме осигурявали на 440 лева(минималния праг за длъжността ми ),по договор съм на минималния за страната -на 340(така наречената основна заплата ),а реално се води,че след удръжките от тези 340 съм вземала нето-260лв!
Как е възможно това?В калкулатора ,който е даден за майчинството брутото и осигурителния доход са еднакви ,защо тогава закона позволява да ми дават брутна заплата по-малка със 100лв от минималния осигурителен доход за длъжността на която съм назначена и която е вписана в договора ми,който е на 340 лева?
И така ,в крайна сметка това което се получава е около 290-300 лева месечно след като родя,но тъй като по закон не може да е под минималната заплата ще вземам 340 лева.Много съм ядосана,защото никога до сега не съм си вземала болничен, на 25 години съм и имам 5 години и 8 месеца трудов стаж,т.е. никога не съм чакала на който и да било да ме нахрани и в крайна сметка принуждавам държавата да ми додава пари   :blush:  да не говорим че циганките вземат толкова без да са работили и един ден :blink: Искам да разбера това което е направил работодателя ми законно ли е въобще и ако е така -що за абсурден закон?
#1 | 12.10.2014, 13:55
Публикации: 411 / 10
Възможно е  и законно даже  основната заплата да ви е минималната за страната, а прага да е минималния осигурителен доход за длъжността, която сте заемали. А и вие не сте ли се разписвали на ведомост каква заплата получавате та сега се правите на учудена?
#2 | 12.10.2014, 14:16
Публикации: 14 / 1
Да,разписвала съм се ,но не съм чувала някой да се осигурява по този начин.Учудена съм, защото ми бяха казали че се гледат единствено тези 440( и се смята 90% от тях ,което е 396 ,а не както разбрах преди 1 час-290 и другите нямат значение) ,а сега се указа че се гледа всичко и разликата от 100 лева мисля че не е малка и вие на мое място бихте се учудили.Само някой в моята ситуация може да разбере за какво говоря,но не ви пожелавам да попадате в нея.Аз също не съм вярвала че някой ден когато имам дете едва ще връзвам 300 лева,но ето че никой не е застрахован.
#3 | 12.10.2014, 14:29
Публикации: 14 / 1
П.П.
Сигурно е законно щом се прави,но въпроса ми е защо тогава в този калкулатор бруто и осигурителен доход са заложени да бъдат еднакви  :blink: така или иначе вече няма значение в моя случай,но искам да кажа на всички бъдещи майки да не се доверяват на сляпо на разни приказки-един казал едно ,друг казал друго ,а да проверят лично как стоят нещата за да не бъдат неприятно изненадани накрая ,когато вече няма какво да се направи! :wink1:
#4 | 12.10.2014, 14:44
Публикации: 411 / 10
Така е гледат се тези 440 лв., т. е. осигурителният ви доход. На база него са 90% майчинство, явно грешно са ви информирали преди час. С две думи за определяне на майчинството се гледа осигурителния ви доход, а не брутния - Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход/защото той е по-висок от брутния в случая/, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски
#5 | 12.10.2014, 15:08
Публикации: 14 / 1
Да,но в тази таблица се вписват и брутото и нетото и осиг. доход.и по тях се смята и се получават 290 лева, защото от полученото се смятат 90 % за майчинство и 80 % за болничен ,след това се дели на дните на месеца за който са -да кажем 30 и полученото за 1 ден се умножава по работните дни,средно 22 р.д. Аз съм склонна да вярвам на тази таблица,защото ми изчисли много точно болничния който взех миналия месец и чак сега разбрах как са се получили тези 250 лева които ми бяха превели.При майчинството е същото само,че се смята по 90 % и пак по работните дни.Само ,че както обясних ми се получават доста под минималната и за това ще ми бъдат превеждани 340 майчинство ,колкото е тя.
Може би вие пропускате момента с умножението по работните дни от месеца... ако не беше то нещата щяха да изглеждат по съвсем друг начин.  :smile1:
П.П.
Влезте в калкулатор за майчинство и ще разберете за какво говоря.Щеше да е мн .хубаво да се изчислява по начина,който вие смятате за правилен ,но не.
#6 | 12.10.2014, 15:27
Публикации: 14 / 1
Когато променям бруто и нето ,а осиг.доход не го пипам сумата за майчинството се променя.Значи все пак имат значение и влизат в сметките.Другия вариант е този калкулатор да е напълно грешен  :blink:
#7 | 12.10.2014, 16:25
Публикации: 11932 / 2174
" Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане."

Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 – 5 от Кодекса за социално осигуряване."

източник :

http://www.nssi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13

/ eдва ли калкулаторът е грешен /
#8 | 12.10.2014, 17:21
Публикации: 14 / 1
Благодаря за отговора!
И аз смятам ,че едва ли калкулатора е грешен.Пуснах тази тема,защото искам всички,които имат разлика в брутото и осигурителния доход да знаят,че се гледат и двете + нетното възнаграждение при формирането на болнични и майчинство и да не се оставят да ги заблуждават  било то умишлено или не.Също така исках да разбера дали има много други като мен, които са се осигурявали по този странен начин.Казвам странен,защото нямам нито един познат ,който да е работил по тази схема,а аз разбрах за нея когато подписах договора си и вариантите ми бяха -да се откажа от работата без да знам кога и каква друга мога да намеря или да се съглася на бруто 340 лева.Беше ми предложено освен тези 86 лева които ми удържаха от заплатата за осигуровки всеки месец да доплащам още ако искам да ме осигуряват на повече,но тъй като брутото ми си оставаше едно и също и парите които трябваше да доплащам не бяха малко не намерих смисъл и оставих нещата така.И ето 12 месеца по късно разбирам колко важно е това ,което тогава подминах с лека ръка.Така,че не пренебрегвайте сумите написани в договорите ви,нищо че почти никога не са реални,защото човек не знае кога ще му потрябват.
#9 | 12.10.2014, 21:41
Публикации: 4366 / 719
"Този странен начин" на осигуряване, ако не масов, то поне е сравнително често срещан.
#10 | 13.10.2014, 00:44
Публикации: 574 / 56
Когато младите не се замислят за дните напред това ги чака! Всеки гледа да вземе едни пари днес, а какво ще му се случи утре е все тая! Това което описвате е масова практика, особено в малките населени места! Следващия път когато отидите на интервю за работа и Ви предложат осигуровки на реална заплата се замислете!
#11 | 13.10.2014, 09:47
Публикации: 14 / 1
Както това да ни водят на минималната е честа практика,така и това да предлагат договор на реалните пари е мираж.Да не говорим ,че също е честа практика това да ни осигуряват на 4 часа ,а да работим на пълен работен ден.И не говоря само за малките градове.Защо мислите ,че ако някой работодател ми предложи договор на нормална заплата няма да се съглася с радост?Когато човек се справя сам с всичко е малко трудно да си избира работа месеци наред,защото аз не чакам на никого,виждам че не е редно да подписвам такъв договор,но не мога да си позволя да стоя без работа дори и месец.Нямам други деца и не съм от ромски произход ,ако това си мислите.Мисля ,че ''повечето млади'' не че не се замислят,а нямат избор.Имам приятели на по 20-25 години ,които си търсят работа с месеци и когато нАй-после си намерят какво да направят ако ги осигуряват например на 340лв?
#12 | 13.10.2014, 09:56
Публикации: 14 / 1
Бобо ,благодаря за отговора,въпреки ,че улавям някаква ирония.Тъжно е това ,щом е обща практика!!!По този начин първо държавата не получава от нас това което трябва да се плати ,ако работим на реален договор,след това ние не получаваме почти нищо от държавата,когато ни се наложи да вземем болничен,майчинство ,да се пенсионираме или каквото и да било.И така в един омагьосан кръг.Ти одобряваш ли това ?
#13 | 13.10.2014, 13:36
Публикации: 4366 / 719
Не одобрявам и не съм влагал ирония, просто констатация.
А на бъдещите пенсионери не им завиждам (че и аз съм сред тях), защото сегашните поне получават 150 лв, бъдещите няма и толкова да вземат, ако въобще могат да се пенсионират.
#14 | 13.10.2014, 13:43
Публикации: 6668 / 658
Това е често срещана практика, защото предимно в малките частни фирми осигуровките, които се водят, че са за сметка на работника се плащат от работодателя.
#15 | 13.10.2014, 13:47
Публикации: 11932 / 2174
И още нещо към написаното от Марпан - така се спестява и ДДФЛ на работника в случаите, когато осигуровките за негова сметка и данъка се удържат наистина от неговата заплата. И в този случай не съм чула някой от работещите да каже, че е незаконно  въпреки, че е . Същата тази майка, която ще е ощетена по отношение на получаваното обезщетение може пък после да е недоволна от по-високите удръжки като се върне на работа.
Както се казва няма пълно щастие. :smile1:
#16 | 13.10.2014, 14:22
Публикации: 14 / 1
на мен не са ми спестявани осигуровки.плащах си ги от това което трябваше да получа,като заработени часове.за другите не знам как процедират
#17 | 13.10.2014, 14:27
Публикации: 2966 / 392
За пореден път се убеждавам от фрапиращата нужда от адекватно икономическо-практическо образование в 11 клас. После да нямат оправдание хората
#18 | 13.10.2014, 14:32
Публикации: 11932 / 2174
В никакъв случай не приемайте нищо лично - просто в случая Вие ще сте ощетена, но работещите, на които удържат реално пари са облагодетелствани. И всичко това, защото не се внасят осигуровки на реалните заплати и тези прагове само администрират изкуствено процеса и се пълни бюджета на страната.Създадена е една изкуствена регулация на размера на осигуровките с цел по-високи постъпления в бюджета, защото БГработодател не е научен да внася осигуровки на реалните заплати.

на мен не са ми спестявани осигуровки.плащах си ги от това което трябваше да получа,като заработени часове.за другите не знам как процедират
#19 | 13.10.2014, 14:40
Публикации: 6668 / 658
Така и не разбрах какво Ви изненада след като сте получавали нетна заплата след удръжки в размер на 260.00 лв.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група