ОК на лице,упражняващо св.професия

14.10.2014, 12:40 12165 19

14.10.2014, 12:40
Публикации: 1223 / 70
Здравейте,днес ходих да заверя ОК на едно ФЛ,регистрирано за упражняване на св.професия и ме върнаха. Проблемът е в това,че лицето е получило сума като автор на софтуер .Попълнила съм табл.1 като съм разделила получения доход на 5м.-за толкова е изработил програмата и е получил сумата.Според заверяващата авторските суми не влизали в дохода за довнасяне е не ми завери книжката. Каза,че не е длъжна да ми дава обяснения и да си прочета указанията.Четох ги тези указания,но никъде не видях получените суми като автор да се изключват.Моля,ако някой е по наясно с тази материя да ми помогне,че не знам изобщо какво трябва да направя.Даде ми само предписание да залича Д1 за един месец от 2013г. и пак да подам нова Д!,поради това че лицето през този месец е било осигурено по ТД на максималния ОД,а не му е подадена Д1 с код 231а с код 12
#1 | 14.10.2014, 12:48
Публикации: 2966 / 392
Авторските не влизат в осигурителния доход.
Освен, ако продуктът не е изготвен по поръчка, тогава договорът се третира като нормален граждански
#2 | 14.10.2014, 12:56
Публикации: 6668 / 658
Писмо № 62-00-30 (91-00-77) от 3.04.2000 г. относно осигуровките върху доходи от авторски възнаграждения
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА

#3 | 14.10.2014, 13:04
Публикации: 1223 / 70
Благодаря,сега ще го потърся това указание.
Имах предвид ,че трябва да подам Д1 с код 23.Обаче сега го погледнах този код-той е за СОЛ,който е избрал да подава Д1 еднократно,а моя не е избирал да подава еднократно.
Ох,голяма каша съм надробила.
#4 | 14.10.2014, 13:07
Публикации: 6668 / 658
Благодаря,сега ще го потърся това указание.
Имах предвид ,че трябва да подам Д1 с код 23.Обаче сега го погледнах този код-той е за СОЛ,който е избрал да подава Д1 еднократно,а моя не е избирал да подава еднократно.
Ох,голяма каша съм надробила.

Споко. Винаги се намират лъжички ... за кашата:)
#5 | 14.10.2014, 13:07
Публикации: 2966 / 392
Тези, които са ми осигурени на макс, но подават всеки месец Д1 ги подавам с код 12. Имаше в сайта на НОИ много дълго обяснение по въпроса, но за жалост го нямам под ръка.
#6 | 14.10.2014, 13:26
Публикации: 1223 / 70
Ами и аз съм го подавала с код 12.Даже преди да подам първия път-питах тези от трз програмата,как да стане конкретно.Разбира се не трябва да се вярва ,без да се провери и затова се консултирах с една колежка.И тя ги правеше с код 12.
А може ли да ми кажете ,кое е това указание.И сега какво да правя с това Задължително предписание.Освен ще ходя в НАП,да ги питам какво според тях трябва да се направи-поне да имам черно на бяло някакъв отговор.
А за това ,че сме внасяли осигуровки на авторската сума не знам какво да правя.То в такъв случай трябва и ГДД да се преработва.
#7 | 14.10.2014, 14:20
Публикации: 2966 / 392
Ще трябва да, не е болка за умиране, ще се справите.
Върнете се в НОИ, при служителката, която го издала, в НАП няма какво да ви помогнат
#8 | 14.10.2014, 17:54
Публикации: 1223 / 70
Връщам се от НАП.Отначало не искаха да правят никаква корекция.после се събраха няколко и мислиха,мислиха и решиха: да ,колежката от НОИ е права-код 23.Обаче аз им показах какво пише в указанието за код 23-че е за СОЛ,който е избрал еднократно......Па мислиха и решиха,че въпреки указанията -това е правилния код и ми заличиха"грешната" Д1 и пуснахме Д1 с код 23-то единствено това беше разликата-нищо друго по самата декларация не се промени.Та това е.
А за евентуална корекция на ГДД ми казаха,че и за това трябвало предписание от НОИ.Не можело кой когато му скимне и да иска корекции.Та сега се чудя да ходя ли изобщо да се разправям или да си трая-то се касае за няколко месеца и ФЛ каза,че не му се разправя и не му трябва този стаж.
#10 | 14.10.2014, 19:50
Публикации: 11932 / 2174
#11 | 15.10.2014, 00:08
Публикации: 2966 / 392
Предписание от НОИ за корекция на ГДД?!
Подайте си корекция на Д6 с обяснителна бележка и този, който ще прави корекцията, ще ви накара ви изкара постановление (или както се казва) за корекция на Д50.

от сайта на НОИ
http://noi.bg/benefits/insurance/995-danniosiglica
Самоосигуряващите се лица, които са заявили осигуряване за фонд „Пенсии“ и за фонд “Общо заболяване и майчинство” и са осигурени по трудово правоотношение върху максималния месечен осигурителен доход, подават месечни данни в качеството си на самоосигуряващи се лица с попълнен код 12 в т. 12 „Вид осигурен“. Дните в осигуряване през месеца се попълват в т.16.4 „Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж“.

#12 | 15.10.2014, 09:15
Публикации: 1223 / 70
Много ви благодаря! В крайна сметка какво се оказва-самите инспектори от НОИ не знаят собствените си предписания, а пък от НАП и те .Аз съм си виновна ,че също като тях не знам. Въпреки, че бях абсолютно сигурна в случая, като ми връчиха Задължителните предписания, тръгнах като идиот да ги изпълнявам-веднага. Защото съм си такава-припряна. Все бързам всичко да направя, да оправя. Нищо да не остане не направено. Сега виждам, че "оправената" Д1 всъщност е грешна, ама ще го оставя така.
А другите за 2014г.,които според госпожата трябвало да си оправя, за да не ми пише предписание догодина пак, ще си останат такива, каквито са.
#13 | 15.10.2014, 09:22
Публикации: 1223 / 70
Благодаря и за препратките във връзка с авторското възнаграждение. Като чета се замислям дали това е такова -става дума за сума изплатена от фирма от ЕС за софтуер, който моето ФЛ е създало.
И дали в този случай се касае за автор или за обикновенна изработка. Аз още миналата година му обясних, че в случая при него е трудно доказуемо авторството му-не е като картина или книга. Та и от тази страна на въпроса има питанки. Както казах кашата ,която съм сътворила е доста гъста. Та се чудя, дали да я бъркам сега изобщо или да чакам ако НАП сами имат някакви питания.
#14 | 15.10.2014, 09:30
Публикации: 11932 / 2174
Всъщност важна се оказва преценката дали това ФЛ има договор за изработка или е автор. Може би би било добре да направите писмено запитване до НАП с въпрос за тяхната преценка дали това е или не автор . В зависимост от отговора или от Вашата лична преценка да търсите или не този стаж и да коригирате едва тогава подаваните документи .  :smile1:
#15 | 15.10.2014, 09:57
Публикации: 2966 / 392
Ситуацията е такава - ако са авторски - няма осигуровки, ако е договор - има осигуровки, но отчитате дохода на друго място в ГДД. При всяко положение трябва да направите корекция, но както казах - нищо страшно не е :)

Иначе аз съм се убедила в малката компетентност на служителите и в двете институции и докато за НАП мога донякъде да се съглася, тъй като имат много неща да покриват, НОИ имат едни пенсии и обезщетения, така че не разбирам невъзможността им да образоват служителите си...

(някаква дама не знам в кой град върнала ТК, защото не била попълнена с правоъгълен печат?!)
#16 | 15.10.2014, 11:28
Публикации: 1223 / 70
Благодаря ви за отговорите и за помощта. Стажът не е много-4м.Момчето е младо и за сега изобщо не мисли за пенсия . А след 35-40 г. не се знае какво и затова изобщо не мисли за това и не му се разправя. Честно да си кажа и на мен не ми се разправя. Но вече много добре си поговорихме-какво значи автор и изпълнител. Та таз годишните му доходи изцяло ще ги пиша с 25% НПР за да няма неразбории. Прави софтуер за разни фирми в ЕС. Той твърди ,че е автор-аз не споря много, защото нямам идея какво точно прави  и как го създава този софтуер. Обаче поне в миналогодишния договор-доколкото можах да разбера от несвойствените за мен термини-те му поставят някакви изисквания ,на които трябва да отговаря този софтуер.
Ако има някой ,който се занимава със счетоводството на такива специалисти, моля да сподели опит. Но аз от толкова четене напоследък си мисля, че в този случай май не става дума за авторство или поне е трудно да се докаже.
#17 | 15.10.2014, 12:43
Публикации: 11932 / 2174
Вероятно е договор за изработка -  мисля, че ако е авторство то щеше да е някакъв вече създаден продукт, който лицето продава на клиенти във вида, в който е разработен от него .
#18 | 15.10.2014, 12:59
Публикации: 2966 / 392
Вероятно е договор за изработка -  мисля, че ако е авторство то щеше да е някакъв вече създаден продукт, който лицето продава на клиенти във вида, в който е разработен от него .

и аз така разсъждавам, макар че подозирам че има разни тънкости по въпроса, които не разбирам :)

аз само да измрънкам за чл. 97а ЗДДС, като говорим за физическо лице и ЕС... (за всеки случай)
#19 | 15.10.2014, 13:46
Публикации: 1223 / 70
ФЛ е регистрирано по ЗДДС-чл.97а.Поне това не сме пропуснали.  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група