Изплащане на обезщтения при разлики в избрания осиг. доход и този по ГДД

28.09.2011, 22:25 4966 2

28.09.2011, 22:25
Публикации: 1 / 0

Самоосигуряващо лице съм. Избрала съм да се осигурявам на максимума от 2000лв, за всички осигурителни рискове. Днес ми казаха, че без значение, че съм внасяла осигуровки на 2000 лв., щом в годишната ми данъчна декларация доходът е по-малък от това /за миналата 2010г. е 910 лв. месечно/ то при изчисляване на болничните и майчинството ще се взимат тези 910лв., въпреки че имам внесени реално осигуровки на 2000лв. Ако приемем, че наистина ще се вземе дохода от ГДД, значи ли че от НОИ ще ми върнат надвнесените осигуровки? Бях останала с впечатление, че се връща надвнесеното само по отношение за пенсия за осигурителен стаж и възраст, но не и надвнесеното за общо заболяване и майчинство.
Молбата ми е, да ме ориентирате в крайна сметка върху кой доход ще се изчисляват тези обезщетения?


#1 | 05.10.2011, 00:27
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Да, така е.
Върху по-малкото от двете се изчислява: Осигурителния доход или средно дневното нетно възнаграждение се изчислява.
#2 | 05.10.2011, 23:53
Публикации: 103 / 0

Самоосигуряващо лице съм. Избрала съм да се осигурявам на максимума от 2000лв, за всички осигурителни рискове. Днес ми казаха, че без значение, че съм внасяла осигуровки на 2000 лв., щом в годишната ми данъчна декларация доходът е по-малък от това /за миналата 2010г. е 910 лв. месечно/ то при изчисляване на болничните и майчинството ще се взимат тези 910лв., въпреки че имам внесени реално осигуровки на 2000лв. Ако приемем, че наистина ще се вземе дохода от ГДД, значи ли че от НОИ ще ми върнат надвнесените осигуровки? Бях останала с впечатление, че се връща надвнесеното само по отношение за пенсия за осигурителен стаж и възраст, но не и надвнесеното за общо заболяване и майчинство.
Молбата ми е, да ме ориентирате в крайна сметка върху кой доход ще се изчисляват тези обезщетения?



Зависи - ако например си се осигурявала на максимума и съответно имаш по-малък доход като физическо лице в годината, в която ще излезеш в майчинство, при изчисляване на обезщетението ти в НОИ няма как да имат информация, за дохода ти като физическо лице. Ти все още не си подала годишна данъчна декларация като физическо лице, и съответно платеца на доходите ти не е подал справка за изплатени доходи на физ.лица. Обезщетението ти ще се изчисли на база осигурителния доход. Проблем ще възникне когато в един момент решиш да завериш осигурителната си книжка, тогава трябва да представиш и ГДД...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група