Не бях срещнала толкова " професионално " изказване като това по-горе ! И понеже не познавам арменския поп потърсих нещо по темата само, за да се "успокоя" , че и без арменски поп ще може да се мине.
Скрит текст :
Възстановяване на надвнесени суми за осигуровки
Зорница Димитрова, експерт по социално осигуряване
Осигуряване
В бр. 12 от 2011 г. на сп. “Счетоводство+” Зорница Димитрова, експерт по социално осигуряване, разглежда следния казус: Едноличен търговец, самоосигуряващо се лице, приема, декларира и внася текущо през 2010 г. осигигурителни вноски за задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт върху избран осигурителен доход 1000 лв. В края на годината по ГДД отчетената и декларираната данъчна печалба (облагаем доход) е 11 065,14 лв. В Таблица 1 към ГДД не се съдържат данни за намаляване, а само за довнасяне на осигурителни вноски. Поради това не е искано намаление и възстановяване на внесените осигурителни вноски и увеличение на разликата на облагаемия годишен доход. Районно управление “Социално осигуряване” отказва да завери осгурителната книжка на лицето с месечния осигурителен доход 1000 лв. и дава задължително предписание да се подадат нови месечни декларации с код корекция с месечен осигурителен доход 922,09 лв., който да се впише и в осигурителната книжка. Ако това е така, какви са действията за възстановяване на надвнесените суми за осигуровки?
Действията на Районното управление “Социално осигуряване” (РУСО) са законосъобразни. Самоосигуряващото се лице следва да изпълни задължителните указания и да подаде в ТД на НАП искане за извършване на корекция ведно с коригиращите декларации обр. 1 за всеки месец от съответния период. Като основание за исканата корекция следва да се приложат задължителните указания на РУСО.
Неоснователно внесените осигурителни вноски следва да се възстановят от съответната териториална дирекция (ТД) на Националната агенция за приходите (НАП) по постоянен адрес на самоосигуряващото се лице. Възстановяването става с подаването на искане по образец на основание чл. 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Органите по приходите извършват проверка по искането, като могат да изискат допълнителни документи (платежни нареждания и др.под.), както и коригирането на Декларация обр. 6.
На възстановяване подлежат само вноските за фонд “Пенсии”, допълнителното задължително пенсионно осигуряване и здравноосигурителните вноски.