Платен годишен отпуск и право на посещение на очни занятия

10.11.2011, 19:07 8979 3

10.11.2011, 19:07
Публикации: 11 / 0
Здравейте, днес се сблъсках с нов въпрос, работя на ТД и съм студентка задочно обучение, от фирмата ми казаха, че за да присъствам на очни занятия, щели да ми пуснат от полагаемия платен годишен отпуск, въпреки че аз изрично казах, че ще дам уверение за присъствие на очни занятия.

Въпросът ми е: Може ли работодателят да реши въпроса пускайки ми полагаемия отпуск, а не някакъв вид отпуск за очни занятия и същевременно да мога да се възползвам от платения годишен отпуск в друг период?!
ТД е от 01.04.2011 г. т.е. нямам работена към фирмата цяла година, но до колкото знам въпреки това ми се полага платен годишен отпуск на база проработеното време или греша?!

Опасявам се, че като не съм наясно с правата си не мога да ги отстоя, а се съмнявам че двете неща са различни и ми се полага да ме освободят за очните занятия, без това да се отрази на отпуска. Все пак не искам да ставам нахална, тъй като не съм наясно как стоят нещата. Моля ви ако можете да ми помогнете по този въпрос.
 
Благодаря Ви още веднъж!!!
#1 | 11.11.2011, 09:21
Публикации: 5497 / 371
КТ Чл. 169. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.

Т.е. Работодателят трябва да е уведомен предварително, че учите и съответно е съгласен с този факт, за да имате право на отпуск за обучение.
#2 | 11.11.2011, 11:53
Публикации: 1202 / 120
Ако сте при "частен феодал" не знам как може да Ви се помогне. Ако пък сте при почтен частник или друга себе уважаваща се (да се разбира уважаваща законите на страната) икономическа структура, то искам само да Ви обърна внимание, че не трябва да се бъркат от ЧР (ЛС) в случаят с обученията по чл. 229, 230 и 234, които на практика са последваща договореност с работодателят, след сключен ТД. Във Вашият случай, ако към 01.04.2011 г. сте била студент и сте го вписали в молбата и автобиографията си при постъпване на работа, то спокойно може да се приеме, че работодателят е бил уведомен и с подписване на ТД е изразил съгласието си с тази ситуация. Опитайте...и дано! :thumbup:
#3 | 15.11.2011, 15:38
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
И после защо работодателите не давали шанс на младите хора ...

В един форум видях описано следното хитроумно съветче от страна на служител - студент.

Отиваш при работодателя : Шефе, мога ли да уча?
Шефа, естествено ще каже: Може
Ти: Шефе, подпиши тази декларация, че си съгласен.
Шефа подписва, без да се замисля, че от това зависи дали ще ти плати 25 работни дни (които са повече от месец) без ти реално да си работил.

И така ползваш 25 дни платен отпуск допълнително по чл. 169 КТ + 20 работни дни, които са редовен платен отпуск.

Nice, a?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група