Скрит текст :
Деклариране на разходи на дружество в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ, изплатени на нотариуси
Лорета Цветкова – главен експерт в НАП
Данъци
В сп. „Счетоводство +”, бр. 5/2011 г. Лорета Цветкова – главен експерт в НАП, отговаря на въпроса: Как да се декларират разходи на дружество в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ, изплатени на нотариуси, за които е издадена сметка/фактура от нотариуса? Едните са с БУЛСТАТ и ДДС № (ЕГН на нотариуса), другите също с БУЛСТАТ, но ДДС № е не ЕГН, а БУЛСТАТ - това е нотариална кантора, но печатът и в двата случая е на физическо лице - съответния нотариус и неговия номер. В кол. 4 на справката по чл. 73 от ЗДДФЛ кое се записва - ЕГН или БУЛСТАТ на нотариуса? Трябва ли да се декларира изобщо вторият вид сметка/фактура от описания казус, след като няма ЕГН, а само БУЛСТАТ (ЕИК) с ДДС № и ако да - БУЛСТАТ ли се вписва?
На основание чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ дружеството е длъжно да изготви справка по образец за изплатените доходи на физически лица през данъчната година. В справката не се включват само доходите, изчерпателно изброени в чл. 73, ал. 2 от закона, а именно изплатените доходи от:
• трудови правоотношения;
• задължително социално осигуряване и
• доходите на чуждестранни физически лица, подлежащи на деклариране по реда на чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Нотариусите са физически лица, упражняващи свободна професия по смисъла на § 1, т. 29 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, поради което изплатените от дружеството доходи следва да се включват във въпросната справка.
Имайте предвид, че нотариалната кантора е само мястото, където нотариусът осъществява
дейността си - там се помещават канцеларията на нотариуса и служебният му архив, но данъчно задължено лице е физическото лице - упражняващо свободна професия като нотариус.
Актуалният образец на справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ е утвърден от министъра на финансите със Заповед № ЗМФ-1806 от 22.12.2010 г. и е обнародван в „Държавен вестник", бр. 1/04.01.2011 г. В колона 4 на посочения образец е предвидено като възможност да се вписва и ЕИК (в т.ч. и БУЛСТАТ), когато платецът на дохода не разполага с информация за ЕГН на физическото лице - притежател на изплатения доход.
По смисъла на § 1 от допълнителните разпоредби на Закона за нотариусите и нотариалната дейност нотариалната такса е възнаграждението, което се заплаща на нотариус за извършената услуга. Това възнаграждение именно следва да се посочи в справката за изплатени суми по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ - разбира се, без начисления ДДС, когато нотариусът е регистрирано по ЗДДС лице.
Без ДДС, вижте последното изречение на тълкуванието.