С-ка 304 за магазин за хр.стоки

07.02.2015, 13:28 9316 6

07.02.2015, 13:28
Публикации: 308 / 9
Здравейте!
ЕТ има 3 магазина за хранителни стоки.Мисля да водя с-ка 304 по обекти и по групи стоки,както са в касовият апарат.Знам,че с-но ЗСч трябва да се водят аналитично по артикули, но това е много обемна работа,защото артикулите са безумно много и фактурите са над 700 месечно.Трябва да създавам огромна номенклатура.Затова мисля да ги завеждам по групи стоки.Грешно ли е?Ще срещна ли проблем при проверка.Моля, за Ваш компетентен отговор.Трябва ми спешно отговор,защото фирмата има регистрация по ДДС и трябва да изготвям дневници.
Много съм Ви благодарна предварително!
Хубав зимен ден!
#1 | 07.02.2015, 13:48
Публикации: 314 / 38
Челен опит без претенции да е правилен.
Обслужвам малка строителна фирма и артикулите водя по групи - болтове,гайки,греди,тръби. Минал съм четири проверки с нея и нито една ревизия. До сега данъчните не са ми направили забележки, защо съм групирал артикулите.
По същият начин процедирам с магазин за ГСМ аксесоари, където артикулите са с още по-голяма разновидност. Там не съм минавал проверки и ревизии и не мога да кажа дали ще ми харесат 304.
#2 | 07.02.2015, 14:02
Публикации: 11934 / 2174
Толкова голяма номенклатура и голям документооборот според мене изискват и по-сериозно отношение от собствениците на фирмата, които би следвало да си купят софтуер с отчитане на продажби и покупки от доставчици в реално време. Не знам какви пари биха накарали някого да обработва 700 фактури, че да им прави и склада. Иначе няма проблем да окрупните групите и артикулите, но все пак това е къртовски труд /700 фактури са това..../ .
#3 | 08.02.2015, 15:55
Публикации: 308 / 9
Благодаря, за вниманието!
Трудът наистина е къртовски.Собственика има софтуер. Стоките са заведени по артикули за всичко,което е постъпило в склада. В счетоводството предава обаче не всички фактури.Така,че аз нямам никаква полза от този софтуер.Не мога да направя връзка със склада защото складовия софтуер е на Микроинвест склад-про, а счетоводният софтуер е Конто.Завеждам всички предадени ф-ри за покупки по групи,месечни бонове от продажбите,и изписвам по представен опис на продадените стоки по групи.Искам всичко да направя както е редно.Ако може някой да ми помогне??????
#4 | 08.02.2015, 16:28
Публикации: 11934 / 2174
Ако започнете да правите "склад" на счетоводната програма как би се обяснила при една проверка или ревизия разликата между наличностите по счетоводни данни и тези в софтуера на магазина ? Би трябвало да има съответствие и да ползвате данните от софтуера наготово без да правите друг склад, който се явява различен от правилния.......Изисквай те от фирмата да Ви дава данни за отчетна стойност и наличности по програмата , която ползват. Пиша това, защото казвате, че "Искам всичко да направя както е редно . " За несъответствията да си носи отговорност собственикът.
#5 | 09.02.2015, 08:34
Публикации: 308 / 9
Благодаря,delphine!Чудя се дали изобщо дали да се захващам с тази фирма.Собственика изобщо не ме чува, не го интересува счетоводната отчетност.До момента от 8 години не е правил инвентаризации.Дори и поне годишна.Работи на доверие.Ще ми плаща 700 лева за услугата,но това са 700 фактури,персонал от 17 човека и другата работа Ви е напълно известна.Споделям това
като с колеги.Хем искам да му вкарам счетоводството в ред,хем той не ми дава възможност!??????
#6 | 09.02.2015, 09:37
Публикации: 11934 / 2174
Тази тема отново провокира въпроса с истинността на представените документи, с отговорността на собственик и счетоводител, които коментирахме в темата на адв. Росен Димитров.И там, където собственикът не може да поема отговорност, а я прехвърля на счетоводителя и то при положение, че напълно съзнава проблемите винаги следва да се замислим какво и в името на какво го правим и дали изобщо да се ангажираме.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група