Разход несвързан с дейността и банкова сметка

21.05.2015, 12:49 14721 23

21.05.2015, 12:49
Публикации: 314 / 38
През банковата сметка на фирмата е преминал личен разход на управителя, не е свързан с дейността и е за особено голяма сума - 10 000 лв. Не съм много сигурен как да процедирам в този случай.

Вълнуват ме следните неща:
Мога ли да използвам разходна сметка 609, въпреки че сумата е над 700 лв.?
609/503
609 СФР увеличение ГДД

Мога ли да използвам разчетна сметка 493 за да избегна неблагоприятния ефект на тази сума върху годишния данъчен резултат? /това разбира се ще наложи управителя да погаси сумата документално/.
493/503
501/493

Този актив трябва ли да влиза в САП и ДАП? Моето мнение е категорично НЕ, но може да изпускам нещо.


#1 | 21.05.2015, 13:21
Публикации: 6403 / 1129
Аз лично бих го минала през разчет.
Има и други варианти, освен 493. Защо не помислите за служебен аванс, пък нещо там не е станало и той го връща на каса....
Може и заем към физическото лице, но това е свързано с писане на договор и начисляване на пазарна лихва. Сумата не е малка, но не е и чак толкова голяма, че да си струва бумащината.
#2 | 21.05.2015, 13:49
Публикации: 1884 / 384
Аз също бих го минала през разчет,  като управителят си внесе дължимата сума.
Варианта с разхода не ми допада от гледна точка на това, че може да се сметне за "скрито разпределение на печалбата". Какво имам в предвид:

5. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) "Скрито разпределение на печалба" са:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите по т. 4, букви "а" и "б";

#3 | 21.05.2015, 13:58
Публикации: 314 / 38
Ще го мина на разчет, а такива проблеми почнаха особено да ме притесняват в друга връзка.

Обикновено когато се купуват неща несвързани с дейността или не минали през банка, не ги осчетоводяваме. Скоро дори имахме такава тема ако не ме лъже паметта. Но преди два месеца чух за един казус, който леко ме притесни:

Фирма А издава фактури на фирма Б, без да уведоми фирма А. Може би за да чисти нереална складова наличност. По тази продажба е декларирано и внесено ДДС.
Фирма Б не получава фактурите или поне така твърди. Фирма Б не ощетява фиска и не ползва ДК. Фактурите не са заведени в счетоводството на фирма Б.
Проверяват фирма А, което води до насрещна проверка във фирма Б.
Фирма Б казва при мен няма заведени такива стоки като закупени.
НАП се произнася:
Според нас стоките са влезли и вие сте ги продали. Дължите ДДС върху тези продажби и данък върху прихода. Фирма Б обжалва.

Особено внимателен съм към нещата, които не бих желал да осчетоводя.
#4 | 21.05.2015, 14:38
Публикации: 1884 / 384
Да, доста фирми пострадаха от такива некоректни контрагенти, затова очакваме:
http://www.kik-info.com/novini/novini-i-akcenti/Firmite-shte-proveryavat-onlayn-v-NAP-kakvi-izdadeni.85359.php
#5 | 21.05.2015, 17:02
Публикации: 4367 / 719
Ще го мина на разчет, а такива проблеми почнаха особено да ме притесняват в друга връзка...

Седнете и го обяснето или напишете това на шефа, може да не попие за опасността, но може и да :)
#6 | 22.05.2015, 09:52
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Ще го мина на разчет, а такива проблеми почнаха особено да ме притесняват в друга връзка.

Според мен не бързайте с решението „разчет или разход” преди да сте говорили с управителя. Може да се окаже, че осчетоводяването на сумата като разход е по-добрият вариант, особено, ако управителят не очаква да получи сумата си обратно.
Подробно по темата: http://www.tita.bg/page/396
#7 | 22.05.2015, 11:45
Публикации: 11932 / 2174
" През банковата сметка на фирмата е преминал личен разход на управителя... "

Какво означава управителят да очаква да получи сумата си обратно  ?  Хем фирмата му платила личен разход, хем пари да получи още ли ? :hmmm:
Платен е личен разход през фирмена сметка - по-скоро управителят има да възстановява пари на фирмата.
#8 | 22.05.2015, 11:48
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Според мен не бързайте с решението „разчет или разход” преди да сте говорили с управителя. Може да се окаже, че осчетоводяването на сумата като разход е по-добрият вариант, особено, ако дружеството не очаква да получи сумата си обратно.
Подробно по темата: http://www.tita.bg/page/396
#9 | 22.05.2015, 11:54
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Беше грешка. Коригирах се.  :smile1:
Ако дружеството не очаква да си получи парите обратно, то управителят ще дължи натрупващи се лихви и главница на дружеството. Проблемът е, че за да ги възстанови физическото лице - управител ще трябва да има декларирани доходи.
#10 | 22.05.2015, 11:55
Публикации: 3145 / 253
 :blink:  Извинете, че се намесвам, но как така личен разход, ще мине за разход на фирмата, г-н Петров?  :hmmm: 
    Не се занимавам със счетоводство, но мисля, че не  е необходимо, за да различиш, че двете неща са коренно различни. :wink1:


П.П. Писали сме едновременно. И аз се извинявам :)
#11 | 22.05.2015, 12:12
Публикации: 68 / 58
Този "казус" е често срещан и отдавна, но ако наистина фактурите са неправомерно издадени, т.е. няма доставка - проблеми с НАП няма. Няколко пъти съм се сблъсквал с този проблем и съм го решавал без финансови последствия. Действителните проблеми идват, когато управители, собственици и т.н. си напазаруват /най-често от Метро/ със свои пари, вземат фактура на фирмата и я хвърлят в коша.

Ще го мина на разчет, а такива проблеми почнаха особено да ме притесняват в друга връзка.

Обикновено когато се купуват неща несвързани с дейността или не минали през банка, не ги осчетоводяваме. Скоро дори имахме такава тема ако не ме лъже паметта. Но преди два месеца чух за един казус, който леко ме притесни:

Фирма А издава фактури на фирма Б, без да уведоми фирма А. Може би за да чисти нереална складова наличност. По тази продажба е декларирано и внесено ДДС.
Фирма Б не получава фактурите или поне така твърди. Фирма Б не ощетява фиска и не ползва ДК. Фактурите не са заведени в счетоводството на фирма Б.
Проверяват фирма А, което води до насрещна проверка във фирма Б.
Фирма Б казва при мен няма заведени такива стоки като закупени.
НАП се произнася:
Според нас стоките са влезли и вие сте ги продали. Дължите ДДС върху тези продажби и данък върху прихода. Фирма Б обжалва.

Особено внимателен съм към нещата, които не бих желал да осчетоводя.
#12 | 22.05.2015, 12:16
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Никой не казва, че ще „мине като разход”. Ще се увеличи данъчния финансов резултат и ще му се платят данъците. Възможно е да се отчете и като разчет, който после управителят „да върне”, но тогава възникват въпроси, свързани с лихви и декларирани доходи от страна на управителя. Искам да кажа, че решението не е еднозначно. Има много плюсове и минуси и в двете посоки. Аз бих поговорил с управителя, бих му представил всички възможности и едва тогава да осчетоводявам.
#13 | 22.05.2015, 12:44
Публикации: 68 / 58
Отговорът на Петров е полезния оговор, дано да е бил разбран.
Ако ще "разчет" - вземане от свързано лице, от там - пазарни лихви, от там облагаеми приходи, а при погасяването - управителя да има доказуеми доходи.
Ако ще е разход - питащия си е отговорил сам "несвързан с дейността", от там преобразуване на финансовия резултат за данъчно облагане.

Никой не казва, че ще „мине като разход”. Ще се увеличи данъчния финансов резултат и ще му се платят данъците. Възможно е да се отчете и като разчет, който после управителят „да върне”, но тогава възникват въпроси, свързани с лихви и декларирани доходи от страна на управителя. Искам да кажа, че решението не е еднозначно. Има много плюсове и минуси и в двете посоки. Аз бих поговорил с управителя, бих му представил всички възможности и едва тогава да осчетоводявам.
#14 | 22.05.2015, 13:47
Публикации: 4 / 0
Аз бих го осчетоводила като разчет с контировка 498/503 и след това с ПКО да се върне в касата на Дружеството 501/498
#15 | 22.05.2015, 13:53
Публикации: 11932 / 2174
Винги ме е занимавала една мисъл във връзка с темата . Ясно е, че ще се използва един от двата начина - разчет или разход и преобразуване. Използването на разходна сметка води до намаление на счетоводната печалба и от там при евентуалното и разпределение се дължи по-малка сума за дивидент и респективно за данък. Това е много удобно за фирмата, защото ще си е "спестила" данък дивидент с помощта на един счетоводен разход, който не е данъчно признат. Това обаче не ми се струва много издържано , защото пряко засяга фиска.

Честно казано този начин доста ме е изкушавал , но съм се въздържала да го ползвам именно поради по-горе посочените ми съображения и ползвам разчет.
/ ех, този принцип на предпазливостта /

Дали опасенията ми са основателни ? До момента ги намирам за такива, но знае ли човек.....
#16 | 22.05.2015, 14:10
Публикации: 68 / 58
Основателни са донякъде - зависи от относителния дял на тези разходи в сумата на разходите на фирмата. Иначе чисто теоретично по този начин могат да се "спестят" и други данъци освен данъка върху дивидента, ама от НАП не пасат трева.

Винги ме е занимавала една мисъл във връзка с темата . Ясно е, че ще се използва един от двата начина - разчет или разход и преобразуване. Използването на разходна сметка води до намаление на счетоводната печалба и от там при евентуалното и разпределение се дължи по-малка сума за дивидент и респективно за данък. Това е много удобно за фирмата, защото ще си е "спестила" данък дивидент с помощта на един счетоводен разход, който не е данъчно признат. Това обаче не ми се струва много издържано , защото пряко засяга фиска.

Честно казано този начин доста ме е изкушавал , но съм се въздържала да го ползвам именно поради по-горе посочените ми съображения и ползвам разчет.
/ ех, този принцип на предпазливостта /

Дали опасенията ми са основателни ? До момента ги намирам за такива, но знае ли човек.....
#17 | 22.05.2015, 14:22
Публикации: 11932 / 2174
Основателни са донякъде - зависи от относителния дял на тези разходи в сумата на разходите на фирмата. Иначе чисто теоретично по този начин могат да се "спестят" и други данъци освен данъка върху дивидента, ама от НАП не пасат трева.

Точно така си е и това май изпраща този вариант в "историята" , освен ако някой не заложи на принципа "риск печели - риск губи " .
#18 | 22.05.2015, 14:27
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Използването на разходна сметка води до намаление на счетоводната печалба и от там при евентуалното и разпределение се дължи по-малка сума за дивидент и респективно за данък. Това е много удобно за фирмата, защото ще си е "спестила" данък дивидент с помощта на един счетоводен разход, който не е данъчно признат. Това обаче не ми се струва много издържано , защото пряко засяга фиска.
Няма как да се спести данък дивидент при скрито разпределение на печалбата и наличие на разпоредбата на  чл. 194 от ЗКПО във връзка с т. 4, б. ”в” от § 1 на ДР на ЗКПО.
Според мен, осчетоводяването на разхода в реалният му вид е за предпочитане, отколкото с разчет, последван от реално или фиктивно връщане на сумата. Въпросите, които възникват при разчета и връщането на сумата са:
1. Защо е било необходимо да се реализира тази операция щом физическото лице е разполагало със собствени средства?
2. Какъв е произходът на собствените средства на управителя? Декларирани ли са?
3. Платени ли са лихвите? Декларирани ли са?
4. Реална ли е касовата наличност (ясно е, че не е, ако не са реално възстановени сумите!)
Идва момент, в който самият управител започва да пита (понякога управителите бързо забравят):
1. Защо имаме разминавания между реалните парични средства и касовата наличност?
2. Защо имаме печалба, а нямаме пари? ... и т.н.
#19 | 22.05.2015, 14:30
Публикации: 68 / 58
10 хил. на 50 млн. са 0.02%, например.
 Не бих пратил никой вариант в историята.
Но и готови решения не давам. Решенията взима този който носи отговорността за тях.

Точно така си е и това май изпраща този вариант в "историята" , освен ако някой не заложи на принципа "риск печели - риск губи " .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група