Красимира Атанасова – юрист, разглежда следния казус: Пенсионер работи едновременно по граждански и трудов договор. По гражданския договор възнаграждението се изплаща поетапно 4 пъти в годината, като всяко плащане надхвърля 2000 лв. Какви здравни осигуровки се дължат по гражданския договор?
В чл. 4, ал. 6 от КСО е предвидено, че лицата, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание за работата си по граждански договор. На практика това означава, че ако лицето е пенсионер, независимо от вида пенсия, която получава - за осигурителен стаж и възраст, инвалидна, наследствена и т.н., то има право на избор дали да се осигурява за фонд „Пенсии” на ДОО за работата си по граждански договори или не.
В Закона за здравното осигуряване не е предвидена възможност лицата, на които е отпусната пенсия, да се осигуряват здравно по свое желание за работата си без трудови правоотношения, поради което работещите по граждански договори пенсионери подлежат на задължително здравно осигуряване.
Предвид това, че доходът, върху който се дължат здравноосигурителни вноски, е идентичен с дохода, върху който се дължат задължителните осигурителни вноски, същият се ограничава до максималния размер, установен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година, понастоящем 2600 лв. В тази връзка възложителят на работата по граждански договор трябва да изиска от лицето да декларира осигурителния си доход за месеца на изплащане на възнаграждението и да начисли и внесе здравноосигурителни вноски само върху разликата до 2600 лв.