Майчинство

30.11.2011, 08:58 21866 27

30.11.2011, 08:58
Публикации: 932 / 28
работничката от 27,10,2011 е в отпуск за отглеждане на дете до 2г на 10,11,2011 представя болничен 45 дни преди раждане,подадох промяна на обстоятелствата и спирам отпуска,който се прехвърля на бащата,той до кога ще го ползва този отпуск ??
отпуската ,която бащата ще ползва за  първото дете спира ли се  след последният болничен на майката след раждане за второто дете
#1 | 30.11.2011, 09:08
Публикации: 530 / 19
Добро утро ! :)

До колкото разбрах мамето е забременяло по време на първото майчинство. Прехвърля на татито да гледа дечко и тя сега излиза в бременост и раждане с първи болничен от 45 дни.
Според мен няма да има никакъв проблем и нищо няма да се спре на таткото дори и след последния болничен. Все пак са си подадени документите необходими за първото дете и са си два отделни случая.
Надявам се да съм права :) Ще се поразровя за потвърждение на думите ми или ако трябва нещо друго да се направи, за да няма недоразумения :)
Само да попитам нямаше ли да е по-удобно с някоя работеща баба да вземе майчинството до навършване на 2 год.? Все пак тати така затворен с малко дете.... а и сумата си е доста малка.
#2 | 30.11.2011, 09:13
Публикации: 932 / 28
те така си решават ...... не съм сигурен дали могат да се получават двете обезщетения едновременно....
благодаря за отговора 
#3 | 30.11.2011, 09:22
Публикации: 5497 / 371
те така си решават ...... не съм сигурен дали могат да се получават двете обезщетения едновременно....
благодаря за отговора

Ако майката не прехвърли майчинството за първото дете, от първия болничен за бременност и раждане за второто дете, тя има право на 50% майчинство за първото дете.
#4 | 30.11.2011, 09:24
Публикации: 932 / 28
е добре де ,какъв е смисъла на тези 50%,ако бащата може да си взема 100% ,въпроса е до кога
#5 | 30.11.2011, 09:26
Публикации: 5497 / 371
Да, бащата може да взима 100 %. Но ако в момента доходът му е по-голям от 240 лв.? Няма смисъл!
Бащата ще получава майчинство до навършване на 2 години на първото дете.

#6 | 30.11.2011, 09:30
Публикации: 530 / 19
Иван въпроса не е въобще да се взимат 50% защото е неизгодно.
Предполагам че тати ако работи ще взима повече от 270 лв. Ако има баба, която работи и и остават малко годинки до пенсиониране и не получа примерно 1000 лв да се съгласи майчинстовото да и се прехвърли на нея, а тати да ходи на работа и в семейството да влиза неговата заплата. Така бабата ще помага много повече, защото с 2 малки деца е много трудно, а бабите имат опит с гледането на деца.

ДА уточня 270 от 2012 годин, евентуално.
#7 | 30.11.2011, 09:30
Публикации: 932 / 28
а бе колеги ,нека не правим разбор на доходите на хората ,това е ясно ,те са решили така да е ,важно е да не ги подведа ,защото не съм 100% сигурен дали ще получава обезщетението до навършване на 2 г на детето или то ще бъде прекъснато след,като на майката изтече последният болничен след раждане
#8 | 30.11.2011, 09:34
Публикации: 5497 / 371
а бе колеги ,нека не правим разбор на доходите на хората ,това е ясно ,те са решили така да е ,важно е да не ги подведа ,защото не съм 100% сигурен дали ще получава обезщетението до навършване на 2 г на детето или то ще бъде прекъснато след,като на майката изтече последният болничен след раждане

След като ще се прехвърли майчинството на бащата, той ще го получава до навършване на 2 години на първото дете.
#9 | 30.11.2011, 09:34
Публикации: 530 / 19
Прав си колега, те си решават :)
Приятен и успешен ден :) :) :)
#10 | 30.11.2011, 10:56
Публикации: 16 / 0
Защо обърквате Ванката със смятане на семейния бюджет.
С две думи: Таткото си получава 240 лв. до навършване на 2 години на първото дете а майката - болничните преди и след раждане на второто, щом като всички необходими документи по прехвърляне на майчинството на таткото и бременност и раждане на майката са подадени в НОИ.
#11 | 30.11.2011, 11:43
Публикации: 932 / 28
надяяя не ме объркват бе .... ;D просто се бъркат дет не им работа  ;D  те са си направили сметката хората ...
#12 | 30.11.2011, 12:13
Публикации: 1202 / 120
 :yahoo: Ванкаааа...Ванка! Както сам сигурно си забелязал повечето колеги тук на практика са КОЛЕЖКИ и веднага "уловиха" тайния замисъл на таткото, да си седи вкъщи докато жена му го храниииии. Не търси подкрепа (то добре, че не го и правиш де). А, че човека може да е инвалид, може да не е от София (където работа - бол) и, че бабата може да ги е довела до това състояние като е отказала всякакъв вид подкрепа, че и контакт...(макар това да е тема за форум "БГ-мамати") ...това бледнее пред факта че е мъж (точка)
Сега на моя въпрос - ако си приключил дай ми знак дали мога да преместя един мой стар въпрос тук (така и така предизвика активност ....а и аз май бръкнах в кошера сега), че от кога го пинкам едно УП-2 с насложени болнични за второ дете към майчинство за първо, което е пък прекратено и са начислявани и 50%..... та моля дай знак и да "обогатим" темичката.. ::)
#13 | 30.11.2011, 12:21
МамаБожка
premier7008
ако вече сте си извадили ръцете от кошера, дайте въпроса за УП-то
обещава да е интересен с тези насложени болнични
 ;D
#14 | 30.11.2011, 13:05
Публикации: 1202 / 120
До: Ванката ... ей за тва ги обичам тука в НАШИЯ форум...
До всички: (сори ама требе и да са работииии ..та следва сериозната част)

Трябва да определя iK(мах) обаче в периода преди 1997 имам майчинство с второ дете. (думата "трябва" веднага дразни но ..знам, знам че не съм длъжен...ама го правя ... кво да направя - няма кой друг да им го открие).
От март 93 г. работничката излиза в болничен за бременност и раждане до август. Септември не е представила д-т и има начислена заплата, а октомври освен за бр.+раждане представя и болничен също за предния месец, който е за гледане на болно дете до 2 г., прави и се сторно на част от заплатата за септември и излиза по майчинство с мин.р.з. От тогава до август 94 г. е все на минимална /по майчинство/. Септември прекратява майчинството и се връща на работа и до април 95 г. получава обезщетение в р-р 1/2 от минималната.
До сега рядко съм попадал на майчинство в периода за базов коефициент, но явно от сега нататък ще е все по често (растем...)  та ако някой е имал подобен случай да посъветва къде са опасните места и това 1/2 мин.р.з. изобщо вписва ли се и смята ли се при определяне на iK(мах).
УП-то е за напуснал служител, на когото не му предстои скоро пенсиониране, така, че имаме време да изясним всичко. На всеки включил се благодаря!   :thumbup:
#15 | 30.11.2011, 13:52
МамаБожка
Да запитам какво е iK(мах)? Иначе няма нищо страшно в това половин майчинство-майката трябва да попълни и ви даде декл. прил 4, копие от акта за раждане на детето и оригинала за справка. Сумата постъпва от НОИ по банковата сметка на майката, която тя е декларирала.
#16 | 30.11.2011, 14:00
Публикации: 1202 / 120
Да запитам какво е iK(мах)? Иначе няма нищо страшно в това половин майчинство-майката трябва да попълни и ви даде декл. прил 4, копие от акта за раждане на детето и оригинала за справка. Сумата постъпва от НОИ по банковата сметка на майката, която тя е декларирала.
Става дума за периода до 1997 година - означава, че им търся максималния базов коефициент като им вадя всичките данни за 15-те години

Ето електронна таблица за онагледяване - вътре в бялата таблица са конкретните данни от фишовете на служителката с поясненията. Цветните таблици са автоматизирани, но не са защитени и лесно се увреждат.
#17 | 30.11.2011, 14:30
МамаБожка
Става дума за периода до 1997 година - означава, че им търся максималния базов коефициент като им вадя всичките данни за 15-те години

много интересна таблица наистина, обаче не ми стана ясно за какво ти е максималния базов коефициент при майчинство :innocent:
#18 | 30.11.2011, 14:51
Публикации: 1202 / 120
много интересна таблица наистина, обаче не ми стана ясно за какво ти е максималния базов коефициент при майчинство :innocent:

Таблицата е част от цялото ми електронно УП-2 и много ми помага. За дългогодишните работници правя и това добро да намеря периода с най висок базов коефициент, но таблицата изисква да няма прекъсване и за всеки месец да се посочи дохода според правилата - затова свалям данните от фишовете, после преобръщам обещетенията по болест към базите, от които са определени (за това ми трябваше "Помагалото"/тема №1/), нанасям периодите с минимална заплата, ако има такива, премии и др.,  и на края търся /изведеният най долу максимален коефициент посочва годината и месеца за начало/  от кой месец да тръгна да сборувам 36 последователни и да посоча за базов доход при пенсиониране.  Това е. Проста работа - само някакви си 1 234 567, 89 сметчици - кво му правиш толкова я!!! :innocent:
#19 | 30.11.2011, 14:52
Публикации: 5497 / 371
За да намери трите най-благоприятни години за лицето.

Не съм правила такива сметки, но след като майчинството влиза като база / и е логично да влиза/, то по същата логика би трябвало да влиза и 50% майчинство.

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група