ПРОЦЕДУРА ЗА ПОЛЗВАНЕ НА НЕПЛАТЕН ОТПУСК
Гошо Мушкаров - д-р по икономика
1. Приложима нормативна уредба
* Кодекс на труда - чл. 92, ал. 2, чл. 160 - 161, чл. 165, чл. 167а, чл. 170, ал. 2 и 3, чл. 171, чл. 414, ал. 1
* Кодекс за социално осигуряване - чл. 9, ал. 2, т. 3
* Наредба за работното време, почивките и отпуските (НРВПО) - чл. 47, чл. 48, ал. 3, чл. 49 - 49д, чл. 51, чл. 54, чл. 55, ал. 1
2. Цел на процедурата
Целта на процедурата е да се опише редът за ползване на различните видове неплатен отпуск по КТ и правните основания за това.
3. Страни по процедурата
Работник/служител и работодател. (Обяснението на двете категории е представено в Процедурата за сключване на трудовия договор.)
4. Осъществяване на процедурата
а) Обща характеристика на неплатения отпуск
Неплатеният отпуск е период от време, през който трудовото правоотношение съществува, но работникът или служителят не изпълнява уговорената работа или не се намира в платен отпуск. През неплатения отпуск работникът/служителят не получава трудово възнаграждение, парично обезщетение от ДОО или друго парично плащане.
Неплатеният отпуск с продължителност до 30 работни дни в рамките на една календарна година се признава за трудов и за осигурителен стаж, а над 30 работни дни - само когато това изрично е предвидено в нормативен акт (виж чл. 160, ал. 3 от КТ и чл. 9, ал. 2, т. 3 от КСО).
Работниците/служителите от растениевъдството и животновъдството, механизаторите в селското и горското стопанство и работещите от дърводобива в страната, които работят за неопределено време, когато поради неблагоприятни за работа климатични условия ползват неплатен отпуск, въз основа на заповед, издадена от ръководителя на съответното предприятие, неплатеният отпуск с продължителност до 60 работни дни в рамките на една календарна година им се зачита за трудов стаж (виж чл. 54 от НРВПО).
С цел да се осигури възможност за краткотрайна временна работа в европейски органи, от средата на 2008 г. е приета нова ал. 2 на чл. 160 от КТ. Тази разпоредба задължава работодателя да разреши еднократно ползването на неплатен отпуск до една година на работник или служител, който извън посочените в чл. 120а случаи се намира в правоотношение с институция на Европейския съюз. От същото право се ползват и работници и служители, които са в правоотношения с Организацията на обединените нации, с Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, с Организацията на Северноатлантическия договор, както и с други международни правителствени организации.
Правната възможност за ползване на неплатен отпуск се поражда при сключване на трудовото правоотношение и не е обвързана с изискване за придобит трудов стаж. Неплатен отпуск може да се ползва само по искане на работника или служитетеля, с изричното съгласие на работодателя за всеки отделен случай.
б) Ползване на неплатен отпуск на общо основание (чл. 160, ал. 1 от КТ)
За ползване на неплатен отпуск по реда на чл. 160, ал. 1 от КТ се прилага следната процедура:
* Работникът/служителят подава до работодателя писмена молба (без утвърден образец), с която иска ползването на неплатен отпуск по чл. 160, ал. 1 от КТ, като не е длъжен да посочват мотивите или други основания за ползване на отпуска. В молбата задължително се посочва началната дата и размерът на искания неплатен отпуск (в работни дни).
* Работодателят по своя преценка разрешава или не разрешава ползването на неплатен отпуск по чл. 160, ал. 1 от КТ.
* Когато работодателят е съгласен лицето да ползва искания неплатен отпуск, той издава заповед за ползване на отпуска (без официално установен образец).
в) Ползване на неплатен отпуск за работа в европейски и други международни организации
Работодателят по силата на чл. 160, ал. 2 от КТ е длъжен да разреши кратковременен неплатен отпуск на негов работник или служител, който е в правоотношение с посочените в същата разпоредба международни официални, двустранни или многостранни междуправителствени организации.
Процедурата за ползване на такъв отпуск е определена с наредба на Министерския съвет.
г) Ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. Процедурата е разгледана отделно.
д) Процедура за ползване на неплатен отпуск по чл. 92, ал. 2 от КТ за участие в конкурс по КТ
Правото на неплатен отпуск по чл. 92, ал. 2 от КТ за участие в конкурс по КТ е субективно право на работника/служителя, което може да бъде упражнено независимо от волята и преценката на работодателя по следната процедура:
* Кандидатът за участие в конкурс по реда на КТ писмено уведомява работодателя за датата на провеждане на конкурса и за желанието си да участва в него. Уведомлението се придружава от копия от документите, удостоверяващи кандидатирането за участие в конкурса.
* Работодателят издава заповед, с която разрешава неплатен отпуск за искания от лицето период.
* След провеждане на конкурса кандидатът представя на работодателя документи, удостоверяващи неговото участие в конкурса по дати. Ако лицето не представи такива документи, разрешеният отпуск се счита по реда на чл. 160 от КТ.
*
е) Ползване на неплатен служебен или творчески отпуск по реда на чл. 161, ал. 1 от КТ
Възможността за ползване на неплатен служебен или творчески отпуск се реализира със съгласието на работодателя по реда и процедурата, определени във вътрешен документ на работодателя за ползване на такъв отпуск (виж чл. 161, ал. 1 от КТ).
ж) Ползване на неплатен отпуск по чл. 161, ал. 2 от КТ от щатен синдикален деец
Щатният синдикален деец се счита в неплатен отпуск по основната си месторабота, от която е бил избран на щатна работа. В този период негов работодател е съответната синдикална организация (орган)
* Ползването на неплатен отпуск от синдикалния деец става с писмено уведомяване на работодателя, придружено с препис от протокол за избор на щатната синдикална длъжност.
* Ползването на отпуска по чл. 161, ал. 2 от КТ се прекратява по молба на синдикалния деец, който е загубил това си качество.
з) Ползване на неплатени отпуски по чл. 170, ал. 2 и 3 и по чл. 171 от КТ за обучение без откъсване от работа
Неплатените отпуски във връзка с кандидатстване, обучение и завършване на обучението без откъсване от работа се ползват по процедура, която е разгледана отделно.
и) Прекъсване ползването на неплатен отпуск
Ползването на започнал неплатен отпуск се прекъсва поради друго ползване на друг законоустановен отпуск или по взаимно съгласие на страните по следната процедура:
* Работникът/служителят подава до работодателя молба за прекратяване ползването на неплатения отпуск и я мотивира с причините, ако има такива.
* Работодателят по своя преценка дава или не съгласие за прекратяване ползването на неплатения отпуск, когато за това няма уважителни причини. Когато има уважителни причини, ползването на неплатения отпуск се прекратява.
* Работодателят издава писмена заповед за прекратяване ползването на неплатен отпуск, в която отбелязва колко работни дни отпуск е ползван и какъв трудов и осигурителен стаж трябва да се зачете по този отпуск.
Остатъкът от неплатения отпуск, разрешен преди прекъсване ползването му, може да се ползва по общия ред за същия вид неплатен отпуск.
5. Отговорност при неизпълнение на процедурата
За неизпълнение на процедурата не е предвидена отделна отговорност по КТ. Ако това е било свързано с нарушение на КТ, за него работодателят носи обща отговорност по реда на чл. 414, ал. 1 от КТ и подлежи на имуществена санкция в размер от 1500 до 5000 лв., а при повторно нарушение - от 3000 до 10 000 лв. На виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание, се налага глоба в размер от 250 до 1000 лв., а при повторно нарушение - от 500 до 2000 лв..
Работник или служител, който не спази процедурата за ползване на неплатен отпуск се счита неявил се на работа без уважителни причини и подлежи на десципленарно наказание, включително уволнение.
6. Документи
Прилагането на процедурата е свързано със създаването на следните документи:
* Молба за ползване на неплатен отпуск по чл. 160 от КТ (без установен образец)
* Заповед за разрешаване на ползването на неплатен отпуск по чл. 160 от КТ (без установен образец)
* Молба за ползване на неплатен отпуск за обучение без откъсване от работа (без установен образец)
* Заповед за разрешаване на ползването на неплатен отпуск за обучение без откъсване от работа (без установен образец)
* Молба за прекъсване ползването на неплатен отпуск
* Документи, обосноваващи прекъсването ползването на разрешения неплатен отпуск
* Заповед за прекъсване ползването на неплатен отпуск.