Данъчното облекчение по чл. 18, ал. 2 от ЗДДФЛ

01.08.2016, 12:41 4200 6

01.08.2016, 12:41
Публикации: 3 / 0
Имам следния въпрос. Лице с над 50 %  ТЕЛК получава брутно трудово месечно възнаграждение за месеците януари - април 2016 по 670 лв на месец.  Няма удържан ДОД за въпросните месеци. За май и за юни заплатата става 2700 лв и отново няма удържан ДОД. Според мен не е правилно и трябва да има удържан такъв, тъй като и след приспадане 660 лв остава сума за облагане. Може ли да се направи някъкво изравняване на по късен етап и кой дължи този данък - служителя или работодателя. Предварително благодаря за оказаната помощ
#1 | 01.08.2016, 13:05
Публикации: 1187 / 228
При всяко положение данъка се дължи от работника, а задължение на работодателя за работещите по трудово правоотношение е да го удържи и внесе по определения ред и срокове.
В крайна сметка ще му го удържите при годишното изравняване, което сте длъжни да направите по силата на закона.
#2 | 01.08.2016, 13:13
Публикации: 261 / 41
всеки месец от данъчната основа вадите по 660, а януари 2017 правите изравняване. При такава постановка разлика между внесеният дод и изравняването може да има само ако данъчната основа е по-малка от 660 и сумата за доплащане/удръжка няма да е фрапантна
#3 | 01.08.2016, 13:42
Публикации: 632 / 23
Имам следния въпрос. Лице с над 50 %  ТЕЛК получава брутно трудово месечно възнаграждение за месеците януари - април 2016 по 670 лв на месец.  Няма удържан ДОД за въпросните месеци. За май и за юни заплатата става 2700 лв и отново няма удържан ДОД. Според мен не е правилно и трябва да има удържан такъв, тъй като и след приспадане 660 лв остава сума за облагане. Може ли да се направи някъкво изравняване на по късен етап и кой дължи този данък - служителя или работодателя. Предварително благодаря за оказаната помощ
Този, който е съставял ведомостта е допуснал грешка и е нарушил данъчния закон. Коригирайте си грешката и си допълнете д6 с вид плащане 8 за съответните месеци. Внесете си данъка с лихвите. Удръжката от работника, ще направите в зависимост първата РПВ, при спазване на КТ и ГПК.
#4 | 01.08.2016, 14:12
Публикации: 3 / 0

Г-жо Матеева, а нарушение ли е ако оставя това за изравняване след като изтече годината, Малко по горе беше споменато като опция. 
#5 | 01.08.2016, 14:48
Публикации: 632 / 23
Г-жо Матеева, а нарушение ли е ако оставя това за изравняване след като изтече годината, Малко по горе беше споменато като опция.

Нарушение е.
Данъчните норми са императивни. Това означава, че този, който е адресат на нормата (в случая работодателя) не може да се отклонява от предписаното в закона поведение. Законът му предписва да как да формира данъчната основа и колко да удържи.
Правите си корекцията и си плащате лихвите.
Аз пиша какво следва да се предприеме по закон и какво бих препоръчала на работодателя си, ако бях заварила подобна грешка.
Вие си решавате какво ще препоръчате на работодателя си.
#6 | 01.08.2016, 14:49
Публикации: 632 / 23
Къде в данъчния закон видяхте норма, която да посочва, че при допусната грешка при формирането на данъчната основа и/или неудържане на данъка, работодателят може да поправи тази грешка при "годишното изравняване", ако желае?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група