В болничeн 45 дни преди раждането на трудов договор и ликвидация на дружеството

05.01.2017, 21:24 6576 14

05.01.2017, 21:24
Публикации: 89 / 2
Здравейте, моя близка е в болничния 45 дни преди раждането на трудов договор в ЕООД. Собственичката има две фирми, обаче иска да ликвидира неработещото ЕООД. Какво е най-доброто решение за моята близка:
1. Да напусне и НОИ да й плаща - доколкото разбрах, така ще й плащат МРЗ?
2. Да се регистрира като СОЛ - трябвало да има поне един ден в осигуряване, което щяло да обърка болничните
3. Да се прехвърли в другата фирма по чл.123 от КТ - до момента смятам, че това е най-доброто и за двете страни. Има ли друго, освен, че се подава формуляра в НАП и няма допълнително споразумение, прекратяване на ТД и в трудовата книжка се вписва, че промяната е по чл.123 от КТ. Моля, помогнете с подходящ съвет - благодарим предварително.
#1 | 05.01.2017, 22:08
Публикации: 4367 / 719
Чл. 123.  (1) Трудовото правоотношение с работника или служителя не се прекратява при промяна на работодателя в резултат на:
1. сливане на предприятия;
2. вливане на едно предприятие в друго;
3. разпределяне на дейността на едно предприятие между две или повече предприятия;
4. преминаване на обособена част от едно предприятие към друго;
5. промяна на правноорганизационната форма на предприятието;
6. смяна на собственика на предприятието или на обособена част от него;
7. преотстъпване или прехвърляне на дейност от едно предприятие на друго, включително прехвърляне на материални активи.

Кое от изброените неща се случва между двете фирми?
#2 | 06.01.2017, 00:08
Публикации: 89 / 2
ЕООД-то е неработещо, в него е само моята близка на трудов договор, а собственичката иска вече да ликвидира фирмата, без да навреди на жената. Така че може да се приеме, че е т.7 на чл.123, ал.1.
#3 | 06.01.2017, 10:53
Публикации: 4367 / 719
ОК, може да греша, но все си мисля, че първо трябва да има някакво документално отношение между фирмите, а чл. 123 е само следствие по отношение на персонала. Не знам - при преотстъпване, прихвърляне на дейност и т.н. няма ли някакви междуфирмени договори, документи за прехвърляния на клиенти, активи и т. н., които да регламентират тези действия? Не ми се струва толкова просто - едната фирма спира дейност и работникът прескача ей така в другата...
#4 | 07.01.2017, 20:53
Публикации: 89 / 2
Благодаря, bobo. Между двете фирми се случва само, че са с един и същи собственик.

С въпроса какво да се направи, че на жената да й вървят гладко плащанията от НОИ по раждане и майчинство, но и да се ликвидира фирмата, се стигна до тази идея за чл.123 от КТ. Молбата ми е за съвет - как да се оформят нещата за моята близка и между фирмите ?
#5 | 07.01.2017, 22:02
Публикации: 11932 / 2174
Уведомление по чл.123 се подава при промяна на работодател. Вижте в Указанията за попълване на уведомлението по чл.123 за каква промяна обаче става дума и дали се разпознавате в изброените случаи.

от Указанията :

Скрит текст :
#6 | 08.01.2017, 14:49
Публикации: 89 / 2
Благодаря, delphine. Предварително прочетох указанията за попълване на уведомлението - смятам, че т.7 е най-подходящата. Молбата ми е за съвет - как да се оформят нещата за моята близка ( в кой момент да бъде прехвърлена в другата фирма) и между фирмите (с какъв документ да се оформи "прехвърлянето на дейността") ?
#7 | 08.01.2017, 16:52
Публикации: 11932 / 2174
7 - При промяна на правноорганизационната форма на предприятието (чл. 123, ал. 1, т. 5 КТ). Уведомление се подава от новото юридическо лице само ако осигуряването на работниците и служителите в него се провежда чрез различен от стария ЕИК по регистър БУЛСТАТ/ЕИК на търговеца, служебен номер, издаден от НАП.

Готови сте да промените правноорганизационната форма на предприятието ли ? Ами обърнете се към адвокат и при осъществяване на тази промяна ще приложите чл.123 , но не мисля, че ще става дума за двете в момента действащи фирми. Просто тази, в която е назначена жената ще промени правноорганизационната си форма и тя ще остане в промененото вече предприятие.
Не виждам проблем да си стои в тази фирма и да си изкара майчинството там. :smile1:
#8 | 08.01.2017, 16:54
Публикации: 4367 / 719
Хмм... какво пък общо има "промяна на правноорганизационната форма на предприятието" с това, че една фирма спира дейност, а друга фирма не спира дейност? И кое ще бъде "новото юридическо лице", което да подаде уведомлението? Втората фирма не е ново ЮЛ по смисъла на тази точка.

Ако ще е - ще е по т. 9, остава само документацията между двете фирми. Но това е по-скоро юридически въпрос и една консултация по търговско право може би няма да е излишна. И може би ще е по-евтина от евентуални бъдещи проблеми за майката или фирмата, ако се окаже, че замисляната врътка е незаконна. Знам ли...
#9 | 09.01.2017, 20:02
Публикации: 89 / 2
Благодаря много за активността и на двама ви, delphine и bobo!

т.7 е за прехвърляне на дейност, не за промяна на формата на дружеството - затова се спрях на нея. Предполагам, че става дума да отпадне осчетоводяването на недействащата фирма, без това да не попречи на спокойното майчинство.

Аз в т.7 не виждам изискване да е ново "новото" ЮЛ?

Защо да е незаконно, като първата фирма така или иначе не работи, а съществува само заради бъдещата майка.

Молбата ми беше ако може някой да помогне как да се оформи това "прехвърляне" откъм документи между двете фирми.
#10 | 09.01.2017, 20:34
Публикации: 11932 / 2174
т.7 е за прехвърляне на дейност, не за промяна на формата на дружеството

 lllion@abv.bg ,

за коя т.7 говорим ? Аз по-горе цитирах възможностите за смяна на работодател от Указанията за попълване на уведомление чл.123 и там точно т.7 е промяна на правноорганизационната форма. Коя т.7 имате предвид ?
#11 | 09.01.2017, 20:51
Публикации: 11932 / 2174
Сега виждам, че имате предвид т.7 от чл.123 ал.1 , а не 7 от основанията за промяна на работодател в Указанието и цитираме различни текстове. Смятам обаче , че въпросът Ви изисква юридически съвет и намеса .

"7. преотстъпване или прехвърляне на дейност от едно предприятие на друго, включително прехвърляне на материални активи."
Каква дейност ще прехвърлите или преотстъпите след като фирмата е неработеща ?

#12 | 09.01.2017, 22:52
Публикации: 89 / 2
Благодаря, delphine. Да, аз пък се чудех откъде дойде т.9:)

Фирмата не работи в смисъл, че това е единствената й служителка (щом има назначено лице по ТД няма как да се замрази дейността) и тя има тежка бременност т.е. постоянно е в болнични. И собственичката иска жената да може спокойно да си получава обезщетенията, обаче и неработещото ЕООД да не й трупа още разходи - това е идеята да се ползва чл.123 от КТ. Молбата ми е, ако има някакъм образец за това "прехвърляне на дейността", че да можем да помогнем и на двете страни..

Ако има друг вариант, в който да защитим интересите им - аз не намерих..
#13 | 10.01.2017, 08:49
Публикации: 11932 / 2174
Добро утро !
Ако прекратите договора с лицето ще може да си ползва остатъка до 410 ден от НОИ. След това назначете отново жената и подайте документи за отпуск за гледане на дете до 2 години.Защо Ви е толкова усложнена процедура с използването на чл.123 ?
И отново да посъветвам - за прехвърляне на дейността - начин и процедура се обърнете към адвокат. Вероятно ще става дума за продажба - посъветвайте се и го предприемете, ако считате, че това е решението на проблема Ви.
#14 | 10.01.2017, 13:56
Публикации: 89 / 2
Благодаря, delphine. 
Да прекратим в смисъл да напусне ли (нали е защитена от КТ)? От НОИ ми казаха, че ако напусне, ще й плащат МРЗ в такъв случай.
А ако сега стане СОЛ, щяли да й се объркат болничните, и също няма да има право на неплатен след двете годинки на детето, ако реши да го ползва.
Няма кой сега да я назначи на трудов договор, освен да се прехвърли в другата фирма. Вече й е издаден болничният с код 14, термин 13.02.17 г. и е на старата фирма..
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група