Годишният финансов отчет на микропредприятията – съдържание и публикуване

13.06.2017, 14:56 113172 93
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#80 | 13.06.2017, 14:56
Публикации: 33 / 0
Благодаря  :smile1:
#81 | 15.06.2017, 13:06
Публикации: 44 / 1
Здравейте, формите за микропредприятие от приложението са съобразени с изискванията на Закона за счетоводството и СС 1 – Представяне на финансови отчети. Предвидени са и необходимите кратки допълнителни оповестявания по СС 1 за микропредприятие. Предвидихме и титулна страница с пояснения към Търговския регистър при публикуването (за всеки случай).

Закупих абонамент за ГФО на микропредпроятие. Попълних сумите в оповестяванията с 0 лв. При разпчатването обаче излиза само титулната страница, баланс, ОПР. Оповестяванията ги няма. Това правилно ли е или аз бъркам някъде при попълването?
#82 | 15.06.2017, 15:32
Публикации: 8849 / 1492
Закупих абонамент за ГФО на микропредпроятие. Попълних сумите в оповестяванията с 0 лв. При разпчатването обаче излиза само титулната страница, баланс, ОПР. Оповестяванията ги няма. Това правилно ли е или аз бъркам някъде при попълването?

Ами как да ги има като нямате какво да оповестявате на практика ?
#83 | 15.06.2017, 17:51
Публикации: 44 / 1
delphine очакването ми беше, че ще се появят оповестяванията под линия с о лв или ще има изречение, че няма суми за оповестяване. Иначе как на четящия отчета ще му стане ясно, че всъщност няма нищо за оповестяване. Ако няма никакъв обозначителен текст може да се сметне, че не съм оповестила нужното и не съм спазила закона.
#84 | 15.06.2017, 18:04
Публикации: 8849 / 1492
Чл. 29. (1) Годишният финансов отчет за всички предприятия се състои най-малко от счетоводен баланс, отчет за приходите и разходите и приложение.
...........
(4) Годишният финансов отчет на микропредприятията може да се състои само от съкратен баланс и съкратен отчет за приходите и разходите по раздели.

sunlight_eli ,
разбирам съображението ти в случая, но все пак по силата на горецитирания член ГФО на микропредприятие не съдържа оповестяването като задължителен елемент.
#85 | 16.06.2017, 10:34
Публикации: 1898 / 1280
Администратор на сайта
Здравейте, щом нямате информация и стойностите са нула, то не оповестявате под линията на баланса. Оповестявят се в случай, че има. Вижте например т. 24.3 : "В случаите на придобиване на собствени акции микропредприятията оповестяват:
а) причината за придобиването;
б) броя и номиналната стойност на придобитите и прехвърлените собствени акции през отчетния период, както и частта от записания капитал, която те представляват;
в) насрещната престация при придобиване или прехвърляне на собствени акции, когато то е възмездно;
г) броя и номиналната стойност на притежаваните собствени акции, както и дела, който те представляват в записания капитал."
#86 | 20.06.2017, 10:14
Публикации: 2 / 0
Здравейте, моля да помогнете - трябва ли да се публикува отчет на земеделска кооперация в ТР ?
#87 | 26.06.2017, 10:39
Публикации: 94 / 19
ЗК не публикуват отчетите си в ЕТР, а в някое от икономическите издания/интернет, имащи подобна възможност (чл. 38, ал. 3 ЗСч).
#88 | 19.06.2018, 08:44
Публикации: 33 / 0
Здравейте!

Имам предоставен аванс на Управителя към 31.12.2017г. Трябва ли да се оповестява в бележка под линията на баланса тази информация?
#89 | 21.06.2018, 11:38
Публикации: 6250 / 1003
ЗК не публикуват отчетите си в ЕТР, а в някое от икономическите издания/интернет, имащи подобна възможност (чл. 38, ал. 3 ЗСч).
Това не го бях виждала, но не е така.
Земеделските кооперации задължително публикуват отчетите си в ТР.
#90 | 17.02.2019, 13:20
Публикации: 53 / 0
Здравейте,
Темата е стара, но искам да попитам понеже чета в  ЗС чл. 38, 4) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Малките предприятия, които не подлежат на задължителен независим финансов одит, публикуват най-малко баланс/отчет за финансовото състояние и приложение, когато предприятието има задължение за изготвянето му, и чл.29,(4) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) Годишният финансов отчет на микропредприятията може да се състои само от съкратен баланс по раздели и съкратен отчет за приходите и разходите. Това, което ме интересува е, ако едно предприятие е микропредприятие, но е изготвило пълните форми на ОПР и Баланс, а не съкратените, то може ли пак да се възползва от облекчението, дадено в чл. 38, ал. 4 от ЗС и да публикува само своя баланс, но в пълната му форма, както е изготвен, а не в съкратената?
#91 | 19.02.2019, 20:23
Публикации: 737 / 153
То си го пише в ЗС..
Наблегнете на " най-малко " и "може".
#92 | 20.02.2019, 09:35
Публикации: 53 / 0
Благодаря. good
От прочетеното в закона, оставам с впечатление, че не е пречка да публикувам само баланс дори и в пълната му форма, тъй като избора дали отчета да е в съкратена или в пълна форма си го прави самото микропредприятие. :)
#93 | 27.02.2019, 15:09
Публикации: 29 / 0
Здравейте,
някой написал ли е Нефинансова декларация по глава VII, раздел III, чл. 48 от ЗС, трябва ли да се публикува с ГФО
 
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове