Намерих конкретен отговор на Вашия въпрос:
Скрит текст :
Съдържание на описа за наличните към датата на регистрацията активи
Публикувано на 08.11.2011
Мария Босолова
В сп. „Данъчна практика”, бр. 7/2011 г. Мария Босолова, отговаря на следния въпрос: На 1.09.2011 г. фирма е подала заявление за регистрация по ЗДДС. В момента изготвя опис по чл. 74 от ЗДДС за наличните към датата на регистрацията активи. Имат ли право да включат в описа фактура за авансово плащане във връзка с услуга, която ще бъде предоставена след датата на регистрация? Какво трябва да се включи в дневника за покупки - описът като друг документ или поотделно всяка посочена в него фактура? Какви счетоводни записвания трябва да съставим за ползвания данъчен кредит по този опис, като се има предвид, че в него са включени и Дълготрайни активи?
В описа по чл. 74, ал. 1 от ЗДДС се включват наличните към датата на регистрацията активи по смисъла на Закона за счетоводството. За целите на счетоводното законодателство под "актив" се разбира ресурс, контролиран от предприятието в резултат на минали събития, от който се очаква бъдеща икономическа изгода. Авансово платените стоки и услуги се отчитат като вземане от доставчика, т.е. като актив. След извършване на услугата или предоставяне на стоката доставчикът ще издаде фактура или дебитно известие с начислен ДДС само върху разликата между данъчната основа на доставката и данъчната основа на авансовото плащане. Тъй като този документ ще бъде издаден след регистрацията по ЗДДС на получателя, той ще има право на данъчен кредит (ако са налице условията по чл. 69 от закона), поради което не следва да му се отказва и правото на данъчен кредит по фактурата за авансовото плащане във връзка с придобиването на съответната стока или услуга. Ето защо в описа на наличните активи към датата на регистрацията следва да се включват и получени фактури за авансово платени стоки и услуги.
Съгласно чл. 75, ал. 2 от ЗДДС правото на данъчен кредит се упражнява, като наличните активи, получените услуги и данъкът, включени в регистрационния опис, се отразяват в дневника за покупките за първия данъчен период или в един от следващите три данъчни периода. Следователно в дневника се отразява не самият опис, а включените в описа документи. Освен това законът изисква тези документи да бъдат отразени в дневника само за един от първите четири данъчни периода, а не по няколко документа във всеки един от тези периоди в зависимост от желания резултат.
Приспаднатият въз основа на регистрационния опис данъчен кредит се отчита на приход. Статията е:
Дт с/ка ДДС за покупките
Кт с/ка Други приходи
Ако в описа са посочени фактури за придобиване на дълготрайни активи, които вече са заведени по отчетна стойност с включен ДДС, ползваният за тях данъчен кредит също се отчита на приход. В случай че към датата на придобиване на актива предприятието е очаквало скорошна регистрация по ЗДДС и е заприходило актива по отчетна стойност без ДДС, за отчитане на приспаднатия данъчен кредит статията е:
Дт с/ка ДДС за покупките
Кт с/ка Разчетна сметка, по която е бил отчетен данъкът при заприходяване на актива.