Болничен по време на бременност

26.02.2019, 16:20 172058 132

#120 | 26.02.2019, 16:20
Публикации: 2 / 0
Здравейте, наскоро разбрах,че съм бременна,ни не се чувствам добре и смятам скоро време да излезна болничен. Искам да попитам горе долу в какъв размер ще бъде болничният ми при положение,че трите дни за сметка на работодателя няма да ми бъдат платени и в последните 2 г ме осигуряват на 4 часа? Ако някой може да ми помогне ще съм много благодарна, защото работодателите ми казаха излезнали вднъж болничен наемат нов човек и връщане няма..евентуално чак след двете години майчинство живот и здраве,по мои сметки няма да надвишава 150 лв....и другият ми въпрос е ако премина на 8ч този месец и изяза болничен, след това осигуровките ми за бъдещите 2г на 8ч ли ще бъдат?Благодаря предварително!
#121 | 26.02.2019, 16:25
Публикации: 6668 / 658
80% от осигурителния доход за 18 месеца назад, но не повече от нетното - болнични за общо заболяване.
За 45 календарни дни преди термина, за раждане и майчинство - 90% от осигурителния доход от 24 месеца назад, но не повече от нетното и не по-малко от МРЗ за страната.
#122 | 26.02.2019, 16:31
Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързия отговор! Значи съм права..няма такова нещо като минимален праг за болничен и тн. Ще се раздвам ако някой може да отговори и на другият ми въпрос 🤗
#123 | 26.02.2019, 17:31
Публикации: 1302 / 183
Ами тя marpan_64-чето е отговорила.
Имат значение осигурителните суми, а не дали ви ги плащат за 4 или 8 ч., освен това докато си гледате детето ще сте на 24 ч.  :wink1:
#124 | 26.03.2019, 10:52
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Бременна съм в 6м и от два месеца съм в болничен без прекъсване. В дружеството се водя по ДУК, но искам да продам дяловете си от дружеството и да бъде назначен друг управител. За целта трябва да прекъсна болничния си, след като бъде назначен нов управител и той да ме назначи в дружеството по трудов договор и отново да изляза в болничен. Има ли някакъв срок, дни които следва да се водя по трудов договор за да мога отново да изляза в болничен?
#125 | 26.03.2019, 10:59
Публикации: 9299 / 1558
По въпроса: 1 ден
Ама защо толкова сложно? Не е ли по-лесно да приемете друг съдружник, който да е И управител (по ДУ или като СОЛ), пък Вие си останете както сте си. За майчинството няма разлика между ДУ и ТД.
#126 | 26.03.2019, 11:16
Публикации: 2 / 0
По въпроса: 1 ден
Ама защо толкова сложно? Не е ли по-лесно да приемете друг съдружник, който да е И управител (по ДУ или като СОЛ), пък Вие си останете както сте си. За майчинството няма разлика между ДУ и ТД.
Принципно е много лесно това, но аз не искам да съм в управлението на този фирма, нито като управител, нито като съдружник.
#127 | 29.03.2019, 18:24
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам следния въпрос и казус. Бременна съм и поради рисковата си бременност болничните са от самото начало с известни прекъсвания с отпуски. Имам подписано допълнително споразумение към ТД от 20.02.2018г., влизащо в сила на 01.03.2018г., с което частта възнаграждение се увеличава от 01.05.2019г. и от 01.05.2020г. Въпросът ми е ще влезе ли в сила първото увеличение от 01.05.2019г. при положение че съм в болничен. И ако не за колко време трябва да се върна на работа, за да влезе в сила и да се използва при изчисляването на майчинство.
#128 | 29.03.2019, 18:45
Публикации: 9299 / 1558
Въпросът ми е ще влезе ли в сила първото увеличение от 01.05.2019г. при положение че съм в болничен.  - като сте в болничен, нали не получавате заплата ?
 Иначе: самото ДС влиза в сила от... подписването му, ако не е записана друга дата.  Самото увеличение ще има реален ефект само когато имате отработени дни /заплата/.
за колко време трябва да се върна на работа, за да влезе в сила и да се използва при изчисляването на майчинство. - колкото повече, толкова по-добре. Като се вземе предвид, че майчинството се изчислява от осигурителния доход през последните 24 месеца /около 500 работни дни/, то един отработен ден с 10 лв по-висока заплата ще увеличи майчинството с 2 стотинки. Преценете дали си заслужава да рискувате здравето си и това на бъдещото човече за някакви стотинки.
#129 | 29.03.2019, 19:50
Публикации: 2 / 0
Много благодаря, ако наистина е така разбира се че не си струва.
#130 | 06.08.2019, 15:16
Публикации: 3 / 0
Здравей, налага ми се от началото на бременността да съм болничен по медицински причини. Прочетох за тези 180 дни болничен, които може лекарят да ми даде. Само искам да попитам те за календарна година ли са или за цялата бременност? И ако си взема платен отпуск накрая вместо болничен ще се отрази ли прекъсването на размера на майчинството след това? Благодаря!
#131 | 29.01.2020, 21:34
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам въпрос и ще се радвам, ако някой по - компетентен ми помогне.
Бременна съм в средата на 3ти месец и на скоро започвам нова работа, тъй като, когато напусках старата работа не знаех.
 Тъй като на новата работа ще съм на 6 месечрн изпитателен срок, а както се досещате, работодателя няма да толерира бременноста ми и се притеснявам, че ще ме уволнят и няма да имам право на майчиство. (Имам 8 години трудов стаж на пълни осигуровки).
 До колкото разбрах, единствения начин да не ме съкратят е да си взема болничен, когато започне да ми личи, без да се връщам на работа.
 Ще се радвам ако някой може да потвърди и да разясни това за мен. И ако е така, трябва ли болничния да е с диагноза "рискова бременност"
 Благодаря!
#132 | 29.01.2020, 22:05
Публикации: 9299 / 1558
Болничният не Ви спасява от прекратяване на договора в изпитателния срок. За съжаление.
Изходът: работите докано можете и докато Ви държат. Ползвате болнични когато се налага /а и когато не се налага  това не трябваше да го казвам/. Ако прекратят договора - отивате на борсата или започвате нова работа. Ако трябва да се споразумеете с бъдещия работодател и това не трябваше да казвам. Важното е деня преди 45-дневния болничен да е отработен по ТД. Освен ако нямате друга възможност за осигуряване (собствена фирма, ЕТ , свободна професия...)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група