ПКО и РКО към фактури

02.07.2020, 14:41 9361 34

02.07.2020, 14:41
Публикации: 829 / 69
Здравейте!
Необходимо ли е да бъде съставен ПКО при получаване на плащане по фактура в брой, ако има прикрепен към нея фискален бон, и съотвено при плащане на задъжнеие по фактура да се издава РКО? Каква е практиката?
#1 | 02.07.2020, 15:20
Публикации: 576 / 117
Ако има касова бележка, не издавам ордери.
#2 | 02.07.2020, 15:20
Публикации: 352 / 19
Софтуерния продукт не ги ли съставя?
Как е организирана касовата отчетност в предприятието? Каква е основната икономическа дейност на предприятието?
Ако си има назначен на длъжност "касиер", който не отразява плащания в програмния продукт се издават и ПКО и РКО. И дневния отчет се предава в счетоводството за последващо обработване.
Аз си бях направила едни таблици и ежедневно ги попълвах, като в ФУ се отразяваха- извеждане и въвеждане на служебни суми, а в таблиците отчетени, неотчетени.
#3 | 02.07.2020, 15:32
Публикации: 352 / 19
РКО съставях само за служебни аванси, внасяне на наличности в банка, изплащане на суми по КИ в брой, а ПКО примерно при неприети монети в банката и върнати в касата.
#4 | 02.07.2020, 15:33
Публикации: 829 / 69
Програмният ми продукт не ги прави, но при взимане на операцията Доставчици/Каса трябва да избера документ, а най-подходящ ми се струва РКО, който пък не го издаваме, по една или друга причина. Сега се замислех, ако ПП ми издава РКО, а фактурата в счетоводството дойде след 2 месеца, то кой се подписва на документа?

П.П. Създаход си документ фискален бон в софтуера, та дали е правилно не съм напълно сигурен.
#5 | 02.07.2020, 15:42
Публикации: 352 / 19
При отразяването на плащането в софтуера се създава съответния документ, който може да бъде разпечатан.
В счетоводството не изисквате ли периодични  справки от Касовата книга в софтуера и съответно отразените банкови разплащания?
#6 | 02.07.2020, 15:47
Публикации: 352 / 19
В счетоводството като дойде фактурата в брой документа, който се попълва трябва да е мемориален ордер и се подписва от оперативния счетоводител съставител на ордера.
#7 | 02.07.2020, 17:23
Публикации: 352 / 19
Имах случай в два дни доставените и платените стоки в брой без да обърна внимание при отразяването в програмния продукт вместо платено в брой, съм ги маркирала като платени по банка.

При самоконтрол на касовите отчетности и данни си открих след повече от месец и по малко от два месеца отразените разплащания вместо в брой по банка.

Никой от счетоводството не се обади за неравнението на данните в месеца на отразяването им.
#8 | 02.07.2020, 17:26
Публикации: 4365 / 719
ПКО и РКО и още куп други документи не са задължителни. Ако ви вършат работа - използвайте ги.
#9 | 02.07.2020, 17:31
Публикации: 352 / 19
ПКО и РКО и още куп други документи не са задължителни. Ако ви вършат работа - използвайте ги.

Да бръкна в касата да си наброя малко като не са задължителни и утре да не помня къде съм ги изхарчила и колко съм си наброила!
#10 | 02.07.2020, 18:03
Публикации: 11932 / 2174
Да бръкна в касата да си наброя малко

Това няма общо с питането.
Необходимо ли е да бъде съставен ПКО при получаване на плащане по фактура в брой,
#11 | 02.07.2020, 18:55
Публикации: 352 / 19
ПКО и РКО и още куп други документи не са задължителни. Ако ви вършат работа - използвайте ги.

Е с това има общо!
#12 | 02.07.2020, 19:10
Публикации: 352 / 19
Необходимо ли е да бъде съставен ПКО при получаване на плащане по фактура в брой?

При случаи на фискализирани, а неплатени ф-ри в брой- при плащането и отразяването му програмния продукт съставя ПКО.
Случва се примерно клиенти да са имали повече плащания през деня и да отложат плащането за следващата доставка.

Както се и случва "търговеца- общак" като разбере, че нямат пари да платят в брой да върне стоката с документите в склада, щото нямали пари да му я платят!
#13 | 02.07.2020, 19:21
Публикации: 11932 / 2174
Е с това има общо!

Няма общо , gergenetsite , ако не излизаме извън контекста на питането.  :smile1:
#14 | 02.07.2020, 19:28
Публикации: 352 / 19
Нещо друго ли е пропуснато по първоначалното питане или просто ще си твърдите разни твърдения?

Предполагам питащия е получил насока и изясняване по конкретно зададения казус и то незабавно!
#15 | 02.07.2020, 20:57
Публикации: 829 / 69
Дали наличието на фискален бон е достатъчен за доказване на плащането по фактура? Може би така трябваше да задам въпроса. Не знам каква е съдебната практика, но открих нещо, ето и линка: https://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=57545.
Оставам с впечатлението, че касовият бон е самодостатъчен, за да се потвърди, че е платено. А тук има коментирано също: https://kik-info.com/forum/index.php?topic=2059.0.
#16 | 02.07.2020, 21:23
Публикации: 352 / 19
Предполагам, че въпроса Ви е във връзка със счетоводната кореспонденция в счетоводството на получателя.
Ако имате да осчетоводявате месечно примерно 200 получени ф-ри, от които 168 са платени в брой и имат фискални бонове към тях, разбира се, че ще ги осчетоводите като платени касово.

Аз примерно им бях дала указания, ако клиента ще плаща при следваща доставка или в момента не разполага да оставят стоката със стоковите и транспортните документи и да върнат фактурата с фискалния бон в офиса, при следващата доставка си я получаваха. Разбира се, че рядко имаше ф-ри в брой над 100лв. Повечето клиенти предварително уточняваха плащането, но се е случвало да оставят и стоката и ф-рата и фискалния бон и да не е платена стоката.
#17 | 02.07.2020, 23:24
Публикации: 9297 / 1557
Аз примерно им бях дала указания, ако клиента ще плаща при следваща доставка или в момента не разполага да оставят стоката със стоковите и транспортните документи и да върнат фактурата с фискалния бон в офиса, при следващата доставка си я получаваха. Разбира се, че рядко имаше ф-ри в брой над 100лв. Повечето клиенти предварително уточняваха плащането, но се е случвало да оставят и стоката и ф-рата и фискалния бон и да не е платена стоката.

gergenetsite, защо не престанете да представяте своите фантазии като нормативни изисквания? Написаното от Вас е над 90% глупост!
Едно плащане по фактура е или в брой, или по банков път или част в брой, част по банка. Когато има плащане в брой, било то цялостно, частично или авансово, се издава касов бон. Друг касов документ не е нужен.

За пореден път обръщам внимание на модераторите към неадекватното поведение на потребител gergenetsite във форума!
#18 | 03.07.2020, 12:34
Публикации: 352 / 19
XXXXX,
Как пък ви е удобно да ги приемате като "нормативни изисквания"!
Понякога са необходими разяснения за спазването на закона, но то Вие от ергономиите в офисите каква представа имате за реалните доставки до търговските обекти в страната!
Плащането ще бъде в брой и документите са оформени за плащане в брой. На място се оказва, че клиента в момента не разполага с парични средства и ще си плати стоката при следващата доставка, заедно с нея.
В брой или по банка е плащането?
#19 | 03.07.2020, 13:19
Публикации: 352 / 19
XXXXX,
А стоките са за доставяне по търговски обекти- не са за складирване и съхранение с години по складовете.
При хептен скъсения летен сезон се случва в дни в търговските обекти да влизат повече доставчици от клиенти на дребно.

Е и това е неадектватно и 90% глупост, но е факт от реалността, неописан в учебниците, от където да го зазубриш, и далеч от осчетоводяването на фактури в брой или по банка!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група