Право на отпуск

30.05.2021, 17:30 1331 28
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

30.05.2021, 17:30
Публикации: 13 / 1
Здравейте, бих искала да се консултирам относно служител, който постъпва на работа в м. Май. Налага му се да ползва 1 ден отпуск  в м. Май / има право на платен при повече от 4 месеца трудов стаж/. Според чл. 177 от КТ базата за платен отпуск в случая е текущия месец. Питането ми е освен основната заплата включва ли се и процента за прослужено време при определянето?
#1 | 30.05.2021, 17:57
Публикации: 3504 / 501
Питането ми е освен основната заплата включва ли се и процента за прослужено време при определянето?
Чл. 17 НСОРЗ? :) Във връзка с чл. 12 и чл. 15.
#2 | 05.08.2021, 12:35
Публикации: 248 / 23
Тук да си задам въпроса.
Лице, което е придобило 4 месеца първи трудов стаж в тази година -2021 - /м.04-м.07/, какво ще рече  -  има право на платен отпуск за същата година в пълен размер ?  Това 20 дни ли са, или 15 за 2021г?
#3 | 05.08.2021, 12:37
Публикации: 2538 / 293
Пропорционално на ТС при вас.
#4 | 05.08.2021, 12:43
Публикации: 248 / 23
Пропорционално на ТС при вас.

​Тези 4 месеца първи трудов стаж са придобити изцяло при нас и изцяло 2021г. От 01.04.2021г. е назначен. Не идва от друго място. Първата му работа е при нас. Сега, от Август, има право да ползва платен отпуск. Колко е полагаемия му платен отпуск за 2021г.?
#5 | 05.08.2021, 12:51
Публикации: 10207 / 1764
 15 за 2021г

 :good:

Пропорционално на ТС при вас.
#6 | 05.08.2021, 12:56
Публикации: 248 / 23
А защо пишат - Когато 4-месечният трудов стаж е придобит през първата година на работа на работника и служителя, той има право на платен годишен отпуск за същата година в пълен размер. Когато част от 4-месечния трудов стаж е придобита през една календарна година и друга част през следващата календарна година, той има право на платен годишен отпуск за първата календарна година пропорционално на трудовия му стаж през тази година, а за втората година придобива право на платен годишен отпуск в пълен размер.

Ние сме в хипотезата на първото изречение.
#7 | 05.08.2021, 13:06
Публикации: 397 / 48
От къде е цитата ?
#8 | 05.08.2021, 13:10
Публикации: 10207 / 1764
Аз мисля, че неправилно разбирате "пълен размер " - в смисъл, че според вас така ми се струва дори и да не работи цяла година има право на пълен размер 20 дни. Пълният размер си е полагаемият пропорционално на ТС отпуск.

Не съм сигурна правилно ли съм Ви разбрала. :smile1:
#9 | 05.08.2021, 13:33
Публикации: 248 / 23
От къде е цитата ?
чл.22 ал.1 НРВПО

Аз мисля, че неправилно разбирате "пълен размер " - в смисъл, че според вас така ми се струва дори и да не работи цяла година има право на пълен размер 20 дни. Пълният размер си е полагаемият пропорционално на ТС отпуск.

Не съм сигурна правилно ли съм Ви разбрала. :smile1:

Да, не мога да разбера какво имат в предвид под пълен размер.
Объркването ми е, че във второ изречение пък изрично е споменато - пропорционално на зачетения стаж / част от тези 4/
Ако е както казвате вие - не виждам разлика във вариантите дали стажа изцяло или частично е придобит в една година.
#10 | 05.08.2021, 13:37
Публикации: 10207 / 1764
не виждам разлика във вариантите дали стажа изцяло или частично е придобит в една година.

Може би идеята е, че като е започнал от ноември примерно на предходната година има 2 месеца отработени и ще има отпуск, пропорционален на ТС, а за следващата година вече е 20 дни, защото ще бъде обхваната цяла календарна година това в случай, че ще я работи цялата.
#11 | 05.08.2021, 13:45
Публикации: 248 / 23
Така няма разлика.

В нашия случай - стажа е придобит изцяло в 2021 г. от 01,04,2021г. назначен. Полагаем отпуск пропорционално на стажа - 15 р. дни
Ако са частично придобити само  2 мес / от 4/ полагаем отпуск пропорц. на стажа - 3 р. дни.

 
#12 | 05.08.2021, 14:54
Публикации: 3504 / 501
Разглеждайте го така:
- има право да ползва платен годишен отпуск след като придобие 4 месеца трудов стаж въобще;
- ако горното условие е изпълнено има право да ползва платен годишен отпуск пропорционално на трудовия стаж през съответната календарна година.

ПП Любопитното е, че има право на отпуск и за времето на някои отпуски :)
ПП В наредбата си стои 8 часа, поне тази в ЛЕКС-а.
#13 | 05.08.2021, 15:03
Публикации: 248 / 23
Така правим по принцип :)

Да, наредбата не е актуализирана.
#14 | 05.08.2021, 15:20
Публикации: 106 / 11
Да, интересен казус.
Според мен, щом не е написано, освен в случай, че започва в течение на годината, то щом придобива стажът, който му дава право на ползване на отпуск в една календарна година, то има право на годишния размер платен годишен отпуск, т.е. само 20 дни. То е същото и да започне от 01.01  и да напусне на 20.09, пак трябва да му платите обезщетение за 20 дни, ако нищо не е ползвал, нищо, че стажът му е 08м. Това за мен е една остаряла норма, която е лишена от смисъл  и дава ненужна привилегия на работници, които постъпват за пръв път на работа, а някои заради ден, два, при същия стаж, няма да имат същите права.
#15 | 05.08.2021, 15:44
Публикации: 3504 / 501
Чак интересен казус... просто питащата не се е сблъсквала с него.

Това "То е същото и да започне от 01.01  и да напусне на 20.09, пак трябва да му платите обезщетение за 20 дни, ако нищо не е ползвал, нищо, че стажът му е 08м." не го разбрах много, а ако съм го разбрал - то не е вярно, че трябва да му платят 20 дни (за съответната година).

Иначе, и за мен в КТ има много неща, които са остарели, неприложими, нелогични и т.н. Например, чудя се защо платеният отпуск трябва да се изчислява по някакви сложни формули и коефициенти, а не просто да се плаща брутната заплата за съответните дни? Защо трябва да се дължи отпуск за годините майчински, болнични или други видове платени отпуски? Нали отпускът е работникът да си почине от положения труд...
#16 | 05.08.2021, 16:04
Публикации: 106 / 11
Според Вас трябва да се плати пропорционално, но аз смятам, че трябва да се плати пълния размер и че това гласи нормата. Винаги това съм смятал.
#17 | 05.08.2021, 16:24
Публикации: 175 / 6
Според Вас трябва да се плати пропорционално, но аз смятам, че трябва да се плати пълния размер и че това гласи нормата. Винаги това съм смятал.
Правете разлика, между „пълен размер за годината” и „пълен размер за определен период” - ТС. Също между „право на платен годишен отпуск” и „право на ползване” (след придобиване на 4-месечен стаж).

Ето ви лесен пример:
Едно лице е работило от 1 януари до 31 март в една фирма, а от 1 април започва в друга. За трите месеца в първата е имало право на 5 дни, но е ползвало 10. Ако работи във втората до края на годината - ще има право на 10 дни, нищо че ще работи 9 месеца.
#18 | 05.08.2021, 16:24
Публикации: 3504 / 501
t.trifonov66, хм... да кажа какво съм разбрал: Постъпвам на 01.01., работя (без отпуски) до 31.05., примерно, и напускам. Дължат ми обезщетение за 20 дни, така ли?
#19 | 05.08.2021, 16:26
Публикации: 175 / 6
t.trifonov66, хм... да кажа какво съм разбрал: Постъпвам на 01.01., работя (без отпуски) до 31.05., примерно, и напускам. Дължат ми обезщетение за 20 дни, така ли?
Еха!!! Ако можеше така …
Всеки месец - в нова фирма. И накрая - обезщетение за 240 дни!!!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група