Прекъсване на отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст

26.06.2012, 14:27 95979 73

26.06.2012, 14:27
Публикации: 185 / 18
Привет,колеги!
Имам следната ситуация - майка, която е в отпуск по майнчинство ще си даде детето на детска ясла.
Нещата би трябвало да се случат така:
1. Дава детето в детско заведение /което ще се случи в средата на септември/.
2. Отпускът за отглеждане на дете до 2 годишна възраст бива прекратен на основание чл. 46, ал. 7 от Наредба за работното време, почивките и отпуските -
Скрит текст :
3. Майката трябва да уведоми работодателя в срок от 3 дни за промяната, като попълни Декларация по образец съгласно Приложение № 12 по чл. 14, ал. 1 от НИИПОПДОО и я даде на работодателя си.
Скрит текст :
4. Работодателят също в срок от 3 дни трябва да я представи, заедно с допълнителни документи в ТП на НОИ.
5.Майката се връща на работа при условията по трудовия си договор.
6. Майката има натрупан неползван платен годишен отпуск, който иска да ползва непосредствено след този отпуск.
 Ето и въпросите ми:
1.Работодателят трябва ли да издаде Заповед за прекратяване на отпуска за отглеждане на малко дете и на какво основание - може би чл. 46, ал. 7 от НРБПО и ако да с каква дата и в какви срокове?
2. След като се върне на работа, трябва ли да мине някакво време, за да може да си ползва платения годишен отпуск? И по стандартния начин ли се оформя той?
3. След като се върне на работа, обезщетението за отпуска за отглеждане на дете бива спряно, нали?
4. Прочетох нещо в КТ, чл. 164, ал.5, което не разбрах особено  -
Скрит текст :
- за какво обезщетение става въпрос и как се иска от НОИ?

Благодаря предварително за съдействието!
#1 | 26.06.2012, 14:45
Публикации: 185 / 18
Привет, отново колеги!
Мисля, че открих какво се има предвид в чл.164, ал.5 от КТ - намерих го в чл. 54 от КСО -
Скрит текст :

Моля да ми отговорите на предишните въпроси, също така дали правилно съм се ориентирала в тази ситуация и дали действията и сроковете са коректни.  :hmmm:
Благодаря!
#2 | 26.06.2012, 15:07
Публикации: 3145 / 253
1.Може и да издаде, може и да не издава заповед. Отпуската се прекратява при подаването на декларация пирл.12 при вас.
2.Не е необходимо да мине време за да ползва отпуската. Ако е съгласен работодателя може веднага да излезне в платен отпуск. Да, по стандартния начин се оформя.
3. Обезщетението е бъде спряно, но има право да получава 50% от него. За това се подава декларация пирл.4 в НОИ за изплащане на 50-те %. Това ще го направите, когято подадете Д1 за месеца в който е спряно обезщетението за отглеждането на дете до 2г.
#3 | 18.08.2012, 10:55
Публикации: 1 / 0
Привет, отново колеги!
Мисля, че открих какво се има предвид в чл.164, ал.5 от КТ - намерих го в чл. 54 от КСО -
Скрит текст :

Моля да ми отговорите на предишните въпроси, също така дали правилно съм се ориентирала в тази ситуация и дали действията и сроковете са коректни.  :hmmm:
Благодаря!

#4 | 28.08.2012, 11:56
Публикации: 8 / 2
Някой има ли образец на тази заповед от работодателя за прекъсване на отпуска за отглеждане на дете до 2 години на основание чл.46,ал.7 от Наредба за работното времерпочивките и отпуските?bori_70_1970@abv.bg
#5 | 28.08.2012, 14:29
Публикации: 3145 / 253
С връщането на работа на майката, отпуската автоматично се прекъсва. За какво Ви е заповед. Тя е свободен текст, ако ще пишете такава.
#6 | 28.08.2012, 15:35
Публикации: 173 / 13
При
С връщането на работа на майката, отпуската автоматично се прекъсва. За какво Ви е заповед. Тя е свободен текст, ако ще пишете такава.
Заедно с Пр. 3 се прилага  и заверено от осигурителя копие от заповед за разрешаване на отпуск по чл. 164, ал.1 от КТ . При нас в РУСО при  подаване на Пр.12 за промяна на обстоятелствата изискват да се представи и заверено от осигурителя копие от заповед за прекратяване на отпуската .
#7 | 29.08.2012, 15:13
Публикации: 3145 / 253
Някой при вас се прави на интересен, за това е.
#8 | 29.08.2012, 16:27
Публикации: 173 / 13
РУСО е институция и колкото и  да се правят на интересни ние се съобразяваме с тях. Няма как да прекратя отпускът на една майка, ако не им подам документите така както те ги искат. Връщат и за една буква.
След като отпускът е разрешен със заповед от дата до дата и не е ползван целия, трябва да се издаде заповед за прекратяване.
#9 | 29.08.2012, 22:45
Публикации: 148 / 7
1. Прекъсването естествено не става с приложение 12, а с подаване заявление то майката, т.е.е от носителя на субективното право на отпуск.
2. Работодателят издава заповед за прекъсването на отпуска.
3. Завелени копия се представят в НОИ, заедно с другите документи.
#10 | 29.08.2012, 23:02
Публикации: 148 / 7
Правото на отпуск е уредено в КТ, а само начина на неговото упражняване в НРВПО.
#11 | 30.08.2012, 07:51
Публикации: 173 / 13
1. Прекъсването естествено не става с приложение 12, а с подаване заявление то майката, т.е.е от носителя на субективното право на отпуск.
2. Работодателят издава заповед за прекъсването на отпуска.
3. Завелени копия се представят в НОИ, заедно с другите документи.
Точно това се опитвам да кажа и аз. С пр. 12 декларираш, че е настъпило обстоятелство за да ти бъде спряно плащането, което в случая е прекъсване на отпуската. А как се прекъсва отпуската, ако няма заповед за това ???
В декларацията се записва  като приложено доказателство номера на заповедта за прекратяване.
 При мен е практически невъзможно да не прекратя отпуската, защото той вече е заведен в програмата и ако не го прекратя, лицето продължава да е в отпуск и няма как да се отбележат присъствени дни и да се заплатят като такива.   :ok:
#12 | 30.08.2012, 16:21
Laleva65
Искам само да Ви кажа за ползването на редовния платен отпуск на майката,може да започне работа ако има за длъжнжноста и нова заплата,за да и бъде изчислен отпуска на база на новата заплата,ако няма промяна,няма смисъл да започва работа,подава молба за ползване на редовен отпуск и излиза в такъв!
#13 | 04.09.2012, 19:22
Публикации: 185 / 18
Привет,колеги! :wave:

Отново се включвам по темата.
Разделям темата на три казуса.
І. Прекъсване на отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст.
ІІ. Право на парично обезщетение при прекъсването на този отпуск.
ІІІ. Ползване на платен годишен отпуск от минали години след този.

По първия казус - . Прекъсване на отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст.
Отпускът е разрешен на базата на заявление от страна на майката на основание чл. 46, ал.1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските -
Скрит текст :
.  Прочетох мнение, че е необходимо отново заявление от майката, за да бъде прекратен отпускът. Обаче това важи за случая, в който майката го прекратява по собствено желание съгласно чл. 46, ал.6, т.3 -
Скрит текст :
. В моя случай основанието за прекрятаване е различно - даване на детето в детско заведение, т.е. чл. 46,ал.7, т.2 -
Скрит текст :
#14 | 04.09.2012, 19:34
Публикации: 185 / 18
Привет,колеги! :wave:
Извинете ме, но нещо с употребата на скритите текстове е станала грешка и не се виждат доста неща ...

Отново се включвам по темата.
Разделям темата на три казуса.
І. Прекъсване на отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст.
ІІ. Право на парично обезщетение при прекъсването на този отпуск.
ІІІ. Ползване на платен годишен отпуск от минали години след този.

По първия казус - . Прекъсване на отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст.
Отпускът е разрешен на базата на заявление от страна на майката на основание чл. 46, ал.1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските - /Чл. 46. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Отпускът за отглеждане на дете до двегодишна възраст по чл. 164, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление на майката (осиновителката) или на лицата, посочени в чл. 164, ал. 3 КТ./   Прочетох мнение, че е необходимо отново заявление от майката, за да бъде прекратен отпускът. Обаче това важи за случая, в който майката го прекратява по собствено желание съгласно чл. 46, ал.6, т.3 - /(6) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2009 г.) Отпускът по чл. 164, ал. 1 КТ се прекратява:3. по искане на майката (осиновителката) - с писмено заявление до предприятието./ В моя случай основанието за прекрятаване е различно - даване на детето в детско заведение, т.е. чл. 46,ал.7, т.2 - /(7) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 96 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Отпускът по чл. 164 се прекратява и когато:[2. (доп. - ДВ, бр. 21 от 2011 г., в сила от 15.03.2011 г.) детето бъде настанено в детско заведение, включително детска ясла;/.
Въросът е дали едно заявление за прекъсване на отпуска поради промяна в обстоятелствата от майката ще разреши този проблем, за да има писмен документ от нейна страна, още повече, че твърдите, че Декларация приложение № 12 не е документът за това?

Вторият ми въпрос е дали това са документите по този казус или има и  още?
1. Заявление от майката.
2. Заповед от работодателя.
3. Декларация приложение № 12.
4. Приложени документи за доказателство:
- заверена заповед от работодателя вярно с оригинала;
-документи от детското заведение за приема на детето;
Заявлението от майката трябва ли да се прилага и то?

По втория казус - ІІ. Право на парично обезщетение при прекъсването на този отпуск.
На основание чл. 164, ал. 5 от КТ - /(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване./ и  чл. 54, ал.1,т.1 от КСО - / Чл. 54. (*) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Майката (осиновителката), която е осигурена за общо заболяване и майчинство и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;/-  майката има право на него, но не във всички случаи - изключение е, когато детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка - чл. 54, ал. 3 - /ал. 3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 01.07.2010 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството/.
Въпросът ми е кои детски заведения се водят за такива - общинските детски градини ли?
Ако детето е настанено в частна детска градина, в този случай майката може би има право на това обезщетение ?

Документите, които трябва да подам в НОИ тези ли са ?
1. Заявление - Декларация приложение № 4 към чл. 5 от НАРЕДБА за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване.
2. Документ, доказващ прекъсването на отпуска - заповедта от работодателя само ли.
3. Документ, доказващ, че детското заведение не е на държавна издръжка - това трябва ли и какъв е той или самата декларация е достатъчен документ ?
Питам понеже има графа прилагам и други документи ...
При попълването на Декларацията, в частта Данни от осигурителя, се иска да бъде посочено дали лицето е осигурено за общо заболяване и майнчинство към деня на изплащане на обезщетението. По време на отпуска, майката е осигурявана само здравно. А има нормативно изискване тя да е осигурена за този случай, за да има право на обезщетението. Как се излиза от тази ситуация ?

Съветвате ме да подам документите за новото обезщетение след подаване на Декларация образец № 1 за месеца на прекъсването. Причината за това каква е ? Има ли някакви обвързващи срокове, които ако бъдат пропуснати да отнемат правото на обезщетението ?

По третия казус - ІІІ. Ползване на платен годишен отпуск от минали години след този.
Предполагам, че трябва да проверя от кога е натрупан платения годишен отпуск от минали години. Да съобразя колко от него се погасява по давност и колко се прехвърля съгласно чл. 176а от КТ - /Чл. 176а. (Нов - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) (1) Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.
(2) Когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 4, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му./ и  чл. 176, ал.4 от КТ - /(4) (Предишна ал. 2, изм. и доп. - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи и когато през календарната година, за която се отнася, работникът или служителят не е имал възможност да го ползва изцяло или отчасти поради ползване на отпуск за временна неработоспособност, за бременност, раждане и осиновяване или за отглеждане на малко дете, както и поради ползване на друг законоустановен отпуск/.

Моля, колеги, съдействатейте ми за решаването на тези въпроси!
Благодаря ви!

Извинявайте, ако съм ви отегчила до смърт  :blush:
#15 | 05.09.2012, 09:57
Публикации: 5497 / 371
по т.1 и 2 - заявление от майката и заповед - стоят при работодателя
               - прил.12 - в тридневен срок в НОИ
                - прил.4 се подава в НОИ след подаване на Д1 за съответният месец

по т.3  - да

#16 | 13.09.2012, 10:19
Публикации: 185 / 18
Привет, колеги!
На сайта на НОИ, в раздел Често задавани въпроси има информация, свързана с тези казуси.
Атачвам част от нея, която касае прекратяването на отпуска за отглеждане на дете поради неговото настаняване в детско заведение и обезщетението при прекъсването на този отпуск.

Надявам се да съм била полезна - между другото, пак на сайта на НОИ има мейл за задаване на въпроси. Не знам колко бързо реагират, но човек може да пробва.

Хубав ден!  :smile1:
#17 | 24.09.2012, 19:39
Публикации: 2 / 0
Здравейте, казусът ми е следния:
Докато бях в отпуск за отглеждане на дете до 2 год. ме съкратиха (военнослужеща бях) , тогава не съм подавала молба за прекратяване на майчинството.Днес разбрах, че не могат да ми прекратят договора без да съм подала такава молбата? Ако някой е наясно ще му бъда благодарна !
#18 | 24.09.2012, 22:37
Публикации: 260 / 61
Обърни се към Инспекцията по труда. Цялото предприятие ли е закрито или само част от служителите са съкратени?

Кодекс на труда
Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст
#19 | 25.09.2012, 08:30
Публикации: 2 / 0
Ходих и в Инспекцията по труда и при адвокат- военните имат свои закони и разпоредби, които са преди Кодекса на труда.Въпросът ми беше дали могат да прекъснат майчинството ми без да съм подала молба за това.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група