Здравейте!
След близо месец изтича майчинството ми от две години след раждане на дете.
Съгласно закона, ще постъпя на работа за 10 работни дни с цел актуализиране на заплатата, след което ще ползвам дните от платения годишен отпуск за предходните две години.
Тъй като бях рискова бременност, се наложи през август 2012 година да постъпя в болница за задържане за един месец. След това, по препоръка на лекарите, излязох в болнични до самото раждане през 2013 година.
Като учител, съгласно закона, имам право на платен годишен отпуск в размер на 48 работни дни + 8 дни като член на Съюза на българските учители. Общо 56 работни дни.
В разговор с работодателя за броят на дните от платения годишен отпуск, които имам да ползвам за времето от август 2012 година към 10 април 2015 година, когато изтича майчинството, ми бе казано следното :
- за календарната 2012 година не мога да ползвам остатъка от полагащите ми се 48+8 работни дни, поради давност;
- за календарните 2013 и 2014 години ,тъй като не съм имала реални работни дни в училище, не мога да ползвам всичките 48+8 дни, а само 30+8 дни,съответно за всяка година;
Казаното ме озадачи, т.к. в подобна ситуация е и една близка в друго училище, чийто работодател е казал,че за всяка календарна година, независимо дали има или няма реални работни дни в училище, може да ползва по 48+8 работни дни отпуск.
Въпросът ми е :
Кой от работодателите е прав?
Наистина ли броят на дните от полагащият ми се платен годишен отпуск за 2013 и 2014 години е различен, а остатъка за 2012 безвъзвратно загубен?
Ако се стигне до оспорване на решението на работодателя, какво бихте ме посъветвали? С какви правни документи и аргументи да оборя решението му ?
Благодаря Ви за отделеното време!
Извинявам се ако въпросът ми не е за тази тема. Ако е така, моля да ме ориентирате.