Връчване на предизвестие

17.08.2012, 12:59 23226 22

17.08.2012, 12:59
Публикации: 135 / 7
Нещо се омотах с едно предизвестие и направо ще помоля знаещите за помощ.
Случаят е следния - работник е в неплатен отпуск до 31.10.2012 включително. Работодателят иска да го съкрати по чл.328, ал.1, т.3, но като отправи 1 месец предизвестие. Това ще стане по пощата, но въпросът е дали е законно да му изпрати предизвестие например в началото на м.10 докато човекът си почива?
Закрилата при уволнение се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение и не намирам нищо по въпроса за връчването на самото предизвестие. В конкретният случай заповедта ще бъде връчена като свърши неплатения отпуск - на 01.11.2012, така че не би трябвало да има закрила по чл.333, ал.1, т.3 от КТ.  Така ли е?
Благодаря!
#1 | 17.08.2012, 13:18
Публикации: 5497 / 371
В Решение № 626 от 2005 г. по гражд. д. № 164/2003 г. относно закрилата по чл. 333, ал. 1 КТ се посочва, че предварителното разрешение на инспекцията по труда, а това важи и за закрилата по ал. 3 и 4, т.е. преодоляването на закрилата, трябва да бъде налице към момента на връчване на предизвестието за уволнение, а не към момента на изтичане на неговия срок, когато трудовото правоотношение се прекратява, защото към този момент вече се изразява формираната вола на работодателя за уволнение. Изтичането на срока на предизвестието е неизбежно протичащ период от време.


#2 | 17.08.2012, 13:48
Публикации: 135 / 7
Някъде го мернах споменато това решение, но не го открих цялото да  го прочета. Пак ще търся.
#3 | 17.08.2012, 13:49
Публикации: 5497 / 371
заповядайте :)
#4 | 17.08.2012, 13:58
Публикации: 204 / 9
Нещо се омотах с едно предизвестие и направо ще помоля знаещите за помощ.
Случаят е следния - работник е в неплатен отпуск до 31.10.2012 включително. Работодателят иска да го съкрати по чл.328, ал.1, т.3, но като отправи 1 месец предизвестие. Това ще стане по пощата, но въпросът е дали е законно да му изпрати предизвестие например в началото на м.10 докато човекът си почива?
Закрилата при уволнение се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение и не намирам нищо по въпроса за връчването на самото предизвестие. В конкретният случай заповедта ще бъде връчена като свърши неплатения отпуск - на 01.11.2012, така че не би трябвало да има закрила по чл.333, ал.1, т.3 от КТ.  Така ли е?
Благодаря!

А, вие трябва да му връчите предизвестие при условията на чл.326КТ, но при условие че се разберете с работника по чл.175КТ, защото при условия на неплатен отпуск, разрешен от работодателя, няма как да му прекратите ТПО. Само заповедите за наказания на трудовата дисциплина се връчват по пощата.
След като се яви на работа, му връчвате предизвестието.
#5 | 17.08.2012, 14:15
Публикации: 135 / 7
Благодаря ви, мили колеги! Отивам пак да чета:)
#6 | 27.03.2015, 17:45
Публикации: 16 / 1
Здравейте,
на съпруга ми му беше връчено предизвестие за прекратяване на постоянния трудов договор по чл.328, ал.1, т.3 - при намаляване обема на работа. Той работи като продавач-консултант на кафе по маршрут Русе, В.Търново, Бяла, Свищов, Горна Оряховица, Габрово, Севлиево. Всеки ден е в различен град. Няма други колеги, които да обслужват този район. При даване на предизвестието са го запознали с момче, което са наели да работи на неговото място. накарали са го да си предаде автомобила, служ.телефон и служ.таблет. Дори са му казали, че трябва да го обучава. Няма извършен подбор по чл,329, или за такъв не е бил уведомен. Можем ли да си търсим правата по съдебен ред? Има ли слаби места, по които можем да ги ударим, за да се защитим.
#7 | 27.03.2015, 17:56
Публикации: 3326 / 256
Намалява обема на работата, но иначе се назначава нов работник за същата работа. Срока за обжалване по съдебен път е 2 месеца. Можете да обжалвате и има голяма вероятност да спечелите и да го възстановят на работа. А ако не Ви се занимава със съдилища по този член може спокойно да отиде на борсата.
#8 | 27.03.2015, 18:41
Публикации: 332 / 38
Няма смисъл да се съдите. Щом работодателя е решил да прекрати договора дори да го възстановят на работа от съда, няма да е същото  :smile1:
#9 | 28.03.2015, 00:27
Публикации: 16 / 1
Искам да го възстановят на работа и да го освободят както е по закон. Да си платят мин.4 брутни заплати обезщетение и да си ходят по живо по здраво... а не да минават тънка лайсна! Но проблема ми е единствено в това дали могат да докажат евентуален намален обем на продажби при положение, че личните продажби на съпруга ми са се покачили (имам копие от месечни отчети), назначават друг човек на същата длъжност да изпълнява същата работа, няма предвиден подбор, защото няма между кои служители да го направят ...
Докато всички се крием по дупките всеки път когато някой се опита да ни смаже, ще си останем мишки цял живот. Трябва да се събуди този народ и да си търси правата!
#10 | 28.03.2015, 00:52
Публикации: 4364 / 719
На първо четене и с назначаването на новия (неквалифициран) продавач ми изглежда, че имате право.

Не съм сигурен как да се тълкува това:
Чл. 329. (1) При закриване на част от предприятието, както и при съкращаване в щата или намаляване на обема на работата, работодателят има право на подбор и може в интерес на производството или службата да уволни работници и служители, длъжностите на които не се съкращават, за да останат на работа тези, които имат по-висока квалификация и работят по-добре.

Подборът е право на работодателя, не задължение, въпреки, че по друг член на КТ изглежда задължение.
#11 | 28.03.2015, 11:08
Публикации: 16 / 1
В този ред на мисли не е ли нелогично да се назначи нов човек, ако при евентуалния подбор моят съпруг е бил най-неквалифицирания за работата?
#12 | 28.03.2015, 11:18
Публикации: 9297 / 1557
Не сте сигурни този "нов работник" на каква длъжност постъпва. Дали няма да върши работата на съпруга Ви по съвместителство или ще я върши по друг маршрут. Или... просто използват случая момчето да придобие опит за по-добри времена....

Не е лошо да си търсите правата, но трябва да знаете, че и работодателят също има права.
Колкото до "мин.4 брутни заплати обезщетение и да си ходят по живо по здраво" - прекратяването на ТД по чл. 331 става само по желание, а не е задължително за работодателя.
#13 | 28.03.2015, 16:24
Публикации: 16 / 1
А кое е задължително за работодателя - да погазва правата на работника и да се чувства недосегаем? Не мисля!

Защото всички в държавата мислят като вас, затова сме овце и ни доят. Без лоши чувства!
#14 | 28.03.2015, 16:35
Публикации: 9297 / 1557
Извинявам се, ако съм Ви засегнала. Просто исках да Ви напомня, че не всичко, което хвърчи, се яде. Има права и "права", задължения и "задължения". Не мисля, че излагате всички факти по ситуацията. Може би защото не познавате детайлите или просто не искате да се съобразите с тях. Най-добре се запознайте със всички факти и ако тогава решите, че правата Ви са погазени - обърнете се към адвокат.

Уверявам Ви, че работодателят никога не се чувства недосегаем. Дори напротив - КТ дава много повече права на работника, отколкото на работодателя. Да не говорим за другите допълнителни задължения на работодателя, покрай осигуряването условията на труд, намирането на поръчки, "изкарване" на заплатите на работниците ...

Хубав ден и успех при доказване на "неправомерното" уволнение.
#15 | 30.03.2015, 08:38
niniv
Смешно е да искате освобождаване по чл.331.Никой не ви е длъжен да ви сервира 4 заплати на тепсия.Относно освобождаването по чл.328 може да докажете дали е направено правомерно или не по съдебен ред.
#16 | 30.03.2015, 16:30
Публикации: 16 / 1
Фактическата обстановка е такава каквато съм я изложила. Мога да добавя само, че за предния месец получи бонус за отлично свършена работа, а този месец го освобождават, защото ... цитирам: "чудесно си вършиш работата, но си студент и си вземаш отпуск за изпити".
 Само да добавя, че за всеки изпит той не си е вземал отпуск, а си е вършил и работата  в деня и на изпит е ходил. просто е бил така добър да ги уведомява, че отива на изпит. Да вметна, че няма фискирано работно време по часове.


Смешно е да искате освобождаване по чл.331.Никой не ви е длъжен да ви сервира 4 заплати на тепсия.Относно освобождаването по чл.328 може да докажете дали е направено правомерно или не по съдебен ред.

Моля, за компетентното Ви мнение по кой член не е "смешно" да се освободи работник, когато работодателят желае да го освободи единствено и само защото е студент-задочно обучение и не правомерно да се приложат нито една от точките по чл. 328 !

#17 | 31.03.2015, 14:48
niniv
Дали е правомерно или не може да се реши единствено по съдебен път :)

#18 | 06.04.2015, 16:46
Публикации: 2 / 0
Здравейте искам да попитам как се изчислява обезщетение за безработица , но след майчинство? Зная , че за 2та година се взема мин. работна заплата, но не ми е много ясно какво е положението при първата година. Ще съм благодарна да ми разясните!
#19 | 06.04.2015, 16:50
Публикации: 6668 / 658
1. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) за времето на платен и неплатен
отпуск за отглеждане на дете, на неплатен отпуск за временна неработоспособност и за
бременност и раждане и на неплатен отпуск до 30 работни дни през една календарна година - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;

Отново МРЗ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група