Промяната задава и въпроси, на които отговаряме в следващите редове след консултация с НАП.
За физически лица
Ако имам неплатени пет здравни вноски заради продължителна загуба на работа, но имам и други публични задължения, които са по-стари, мога ли да платя първо здравните вноски, за да си възстановя правата, след въвеждането на единно платежно нареждане?
Ако сте самоосигуряващо се лице, можете да платите първо здравноосигурителните си вноски. Трябва да подадете специална декларация в НАП заедно със заявление, които са налични в данъчните офиси.
Ако имам неизплатени задължения отпреди над пет години, за какво ще се насочат средствата, които днес моят работодател удържа и превежда в НАП?
Давността за данъчни и осигурителни задължения е пет години. Ако вие не сте ги платили пет години след последното напомняне или обезпечителна мярка, можете да подадете възражение в офисите на НАП с искане задължението ви да се погаси по давност. Датата 31 декември 2012 е гранична. Ако срокът за плащане на вашия данък или осигурителна вноска е изтекъл пет години преди тази дата, удръжките от заплатата ви и вноските няма да се използват за погасяване на старото задължение. Но има едно условие - ще трябва да поискате от НАП да го погаси в срок до 31 декември 2013 година.
Ако не поискате погасяването му по давност, през 2014 г. вашите вноски ще се насочват за погасяване на най-старото ви възникнало задължение. Важно е да знаете, че давността започва да тече от първи януари на годината, която следва изтичането на срока за плащане на задължението ви. Това означава че на първи януари 2013 година стават пет години от 2008 година и така по давност отпадат задължения, които е трябвало да се платят през 2007 година.
При тогавашния режим обаче имаше редица доходи, за които дължимият данък не се удържаше при източника и на практика през 2007 година са плащани задължения от 2006 г. Дължими през 2007 година са били осигурителните вноски на самоосигуряващите се лица и ако такива са останали неплатени досега, след първи януари ще може да се иска погасяването им по давност.
Как се отписват стари неплатени публични задължения, за които давността е изтекла?
Трябва да подадете възражение (текст в свободен стил, а не някакъв готов формуляр) в данъчния офис по местоживеене, в което да посочите, че давността за дълга ви е настъпила, и да поискате погасяването му. Логично е първо да си направите справка в НАП какво дължите, за кой период и колко са натрупаните лихви.
Какъв е срокът, в който трябва да поискам отписване на старите си неплатени публични задължения, за които е настъпила давност, така че текущите ми удръжки за данъци и осигуровки да не се насочват за тяхното изплащане?
До 31 декември 2013 година.
Кога има риск текущите ми данъчни и осигурителни плащания да започнат да се насочват за покриване на стари задължения, за които е настъпила давност?
Само ако не сте поискали изрично погасяването им по давност от НАП, от 2014 година плащанията ви ще се насочват за погасяване на стари дългове.
За фирми
Ако съм собственик или управител на фирма, която има неплатени осигурителни или данъчни задължения от началото на годината, а искам да си възстановя данъчен кредит за сделки от последните три месеца, какво мога да очаквам след въвеждането на единното платежно нареждане?
Режимът остава непроменен спрямо сегашния – данък се възстановява едва след като се установи, че нямаш други задължения, за които е настъпило време да се плащат. В този случай от сумата за възстановяване ще се прихванат другите ви задължения.
Има ли риск средства, които внеса с подаването на ДДС декларация, да се насочат към плащането на по-стари публични задължения, които са осигурителни или корпоративни данъци?
Да. Точно това е механизмът на единното платежно нареждане – всяка сума, която внесете, ще се насочва за плащане на най-старото ви задължение, по което е настъпил падеж.
Ако фирмата ми има стари публични задължения, може ли преведените осигуровки за мои служители да се насочат за покриването на старите задължения?
Да. Имайте предвид, че наказателната лихва за просрочени социалноосигурителни плащания от началото на 2012 г. пада наполовина и ще е ОЛП плюс десет процентни пункта.
Какво ще произлезе от това за моите служители?
Веднъж декларирали направените удръжки от възнагражденията на вашите служители, те получават осигурителни права и това няма връзка с вноските, които вие не сте направили или НАП пренасочва към ваши по-стари публични задължения.
Какво ще произлезе от това за фирмата ми?
Ще останете длъжник за невнесените осигурителни вноски.
Ако НАП начисли задължения на фирмата ми на основата на ревизионен акт и аз го обжалвам в съда, новите ми плащания ще се насочват ли за погасяване на спорното задължение?
Не, докато обжалването не приключи, новите плащания няма да погасяват задълженията по акта.
Ако имам стари задължения, срокът за чието плащане е изтекъл през 2007 година, мога ли да поискам погасяването им по давност?
Да, в срок до 31 декември 2013 година можете да поискате тяхното погасяване с възражение пред НАП. Междувременно новите ви плащания няма да се насочват за погасяване на стари дългове, за които е настъпила давност. Ако до 2014 година не сте поискали погасяване на старите дългове поради давност, при следващите ви плащания средствата ще се насочат за погасяване първо на старите дългове.
Ако осъществявам внос от трети страни и платя ДДС за него, но имам по-стари публични задължения, плащането накъде ще се насочи?
ДДС за внос от трети страни се плаща в Агенция "Митници" и поради това не попада в плащанията, които ще могат да се осъществяват с единното платежно нареждане.
Ще начисляват ли от НАП лихва за новите задължения, които остават неплатени, след като преводът ми към данъчните се разпредели за покриването на по-стари задължения?
Лихвата започва да тече след изтичане на срока за плащане на публичното задължение. Ако вие сте направили плащане, което е насочено за друго по-старо, то по новото ще се начислява наказателна лихва.
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/2012/12/02/1959984_edno_platejno_mnogo_vuprosi/