Договор за заместване?

05.06.2013, 13:27 11025 11

05.06.2013, 13:27
Имам случай, в който лице излиза в отпуск за бременност и раждане и трябва да се назначи нов служител на негово място по заместване. Възможно ли е новите, заместващи служители да са повече от един?
#1 | 05.06.2013, 13:29
Публикации: 6668 / 658
Как повече от един? Нали един човек ще се замества?
#2 | 05.06.2013, 13:34
Много просто, имаш служител с висока компетенция поне в две области, който не може да бъде заместен само от един нов такъв. Затова се назначават двама.
#3 | 05.06.2013, 20:40
Публикации: 3145 / 253
Тази дето я мислите не може да стане.
#4 | 06.06.2013, 08:45
Публикации: 1202 / 120
Ако договорите на двамата нови са на 4 ч. работен ден и по иди-доди, но на 8 ч. ви се губи логическото основание за заместване при вторият ТД. Нямате ли утвърдена численост и щатно? Не подавате ли декларация в ИТ? Как при завръщане на 1 титуляр ще обосновете прекратяването на 2 ТД после....
#5 | 06.06.2013, 16:42
логически основания колкото искаш, въпросът е, че няма нормативни основания, които да го подкрепят или отричат
#6 | 07.06.2013, 09:56
Публикации: 3326 / 256
Не може да назначите 2 лица по договор, който да заместват едно лице...
#7 | 07.06.2013, 15:37
Елена, много кратък и категоричен отговор, който не е подплатен нормативно.

Ако исках да си пишем шикалки, щях да използвам Говорилнята.

Тук е място, където трябва да сме си полезни с ясни и точни въпроси и обосновани отговори, а не с такива от сорта на: може/неможе, опитай и ще видиш, една лелка от НАП/НОИ ми каза и т.н.
#8 | 07.06.2013, 15:55
Публикации: 3326 / 256
След като не Ви харесват отговорите тук, защото не Ви отърват, задайте въпрос към НОИ и/или НАП, защото те ще са органите, които ще направят предписания за Вашата грешка да назначите няколко лица да заместват едно. Само по себе си лице, което липсва от работа се замества с друго лице, а не с две или повече такива.

Много просто, имаш служител с висока компетенция поне в две области, който не може да бъде заместен само от един нов такъв. Затова се назначават двама.


Намерете си едно лице, което да е компетентно в няколко области, но за дадена длъжност си има длъжностна характеристика, с която лицето се запознава какви са му задълженията, след като това лице изпълнява няколко длъжности съществува и чл.110 от КТ.
П.С. А Вие как ще ни докажете нормативно тази небивалица?
#9 | 07.06.2013, 16:01
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Елена, много кратък и категоричен отговор, който не е подплатен нормативно.

Ако исках да си пишем шикалки, щях да използвам Говорилнята.

Тук е място, където трябва да сме си полезни с ясни и точни въпроси и обосновани отговори, а не с такива от сорта на: може/неможе, опитай и ще видиш, една лелка от НАП/НОИ ми каза и т.н.


Здравейте admin1,
1.   Бих искала да напомня, че не сте нито администратор, нито модератор в този сайт и форум. И в този ред на мисли бих искала да помоля да не правите подобни забележки на другите участници тук.
2.   Ако считате, че даден отговор е “много кратък и категоричен отговор, който не е подплатен нормативно”, можете да попитате колегата за повече подробности.
3.   Ако считате, че даден отговор не е верен, може да го опровергаете аргументирано.
4.   Ако считате, че даден отговор не ви е полезен, то просто го подминете.
5.   Ако считане, че някой нарушава правилата на форума, можете да сигнализирате модератор.

Освен това съм променила екранното ви име, в съответствие с имейла ви, тъй като преценихме, че участието на admin в него обърква потребителите. Може да го промените на друго от вас избрано име от профила си. Повече за екранното име може да намерите в тази тема: http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,4810.0.html. Постарайте се да избягвате служебни имена като admin, moderator, administrator, kik info и други такива, които биха въвели в заблуда другите потребители.

Приятен ден!
#10 | 12.04.2018, 22:47
Публикации: 2 / 0
Здравейте! В предприятието където работя ме назначиха на договор по заместване до завръщане на титуляра на основание чл. 68, ал.1, т.3., във връзка с чл.70 ал.1 и ал.2 от КТ. Преди месец титуляра се завърна на работа, но го назначиха  на друга длъжност, а моя договор не беше подновен, продължих да работя по същия договор на заместническо място със същото заплащане. Работодателите ми казаха, че ще ми връчат нов договор за заместване, но на друг служител от предприятието. Предполагам, че е задължително договора да бъде подновен веднага, но към настоящият момент не ми е връчен какъвто и да било договор. Това за мен е грубо нарушение на правата ми. Можете ли да ми разясните в тази ситуация, имам ли право да бъда назначена на постоянен договор или работодателя има право отново да сключи с мен нов ТД на основание чл. 68, ал.1, т.3. по заместване на друг титуляр?
#11 | 13.04.2018, 09:02
Публикации: 1703 / 207
Подписването на допълнително споразумение с титуляра, за преназначаването му на друга длъжност обосновава настъпването на условието, от което зависи прекратяването на срочния трудов договор по заместване.
Завръщането на титуляра на работа настъпва не само при възобновяване изпълнението на трудовите му задължения, но и при окончателно преустановяване на изпълнението им – напр. поради напускане, преминаване на друга работа в същото или друго предприятие и т.н. Правата на заместващия за определена длъжност са в рамките на действието на трудовия договор между работодателя и замествания. Те не надхвърлят правата на титуляра по трудовото правоотношение, а тъкмо обратно – зависят от него. Щом трудовият договор на замествания е изменен с преминаването му на друга работа, този на заместника се прекратява поради настъпване на предвиденото условие. Прекратяването на трудовия договор между първоначалните страни по правоотношението не може да се извърши без завръщане на титуляра на работа. Това изискване обаче не трябва да се разбира във формалния му смисъл. Затова са лишени от правна необходимост честите практически случаи, при които работодателят изисква от заместваните работници или служители да се завърнат на работа поне един ден, преди да бъдат прекратени трудовите им договори, с оглед изпълнение изискването на чл. 325, ал.1, т. 5 от КТ по отношение на заместниците им.
РЕШЕНИЕ № 1547 ОТ 28.09.2006 Г. ПО ГР. Д. № 3239/2003 Г., III Г. О. НА ВКС


Източник: ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВ ДОГОВОР СЪС ЗАВРЪЩАНЕ НА ЗАМЕСТВАНИЯ НА РАБОТА ЧЛ. 325, АЛ. 1, Т. 5 ОТ КТ
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група