Ето и писмо на данъчните по въпроса в подкрепа. Болднала съм и съм подчертала това, което обясних по-горе.
Писмо 96-00-106 Относно: Изготвяне на годишни финансови отчети, справки-декларации по ЗДДС, годишна данъчна декларация по ЗКПО.
ПИСМА
МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
ДИРЕКЦИЯ”ОБЖАЛВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО” - ПЛОВДИВ
ПК 4004 гр. Пловдив факс 032 / 679-700
ул. ”Скопие” № 106 тел. 032 / 935-411
Изх.№ ……………..
Относно: Изготвяне на годишни финансови отчети, справки-декларации по ЗДДС, годишна данъчна декларация по ЗКПО.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН …..,
Във връзка с постъпило запитване с вх. № ….06.11.2009 г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – ….., Ви уведомяваме следното:
В запитването е посочена следната фактическа обстановка: ЕООД е регистрирано по реда на ЗДДС. Във връзка с воденето на счетоводството на дружеството са зададени следните въпроси:
1. Може ли собственика, който и управител на дружеството сам да изготвя справки-декларации, данъчни декларации по ЗКПО, годишни финансови отчети, без да ползва услугите на дипломиран счетоводител?
2. За физическото подаване може ли да бъде упълномощено друго ЕООД и какви отношения следват от това? Освен пълномощно, необходим ли е договор?
3. Може ли да бъде упълномощено друго ЕООД, което се занимава с дейност различна от счетоводни услуги, за изготвя справки-декларации по ЗДДС, данъчни декларации по ЗКПО, годишни финансови отчети или е необходимо да наема по трудови или граждански правоотношения дееспособно лице?
Настоящият отговор е изготвен като са взети предвид писма на Дирекция «Данъчна политика» към МФ, която е компетентна по отношение на въпроси касаещи прилагане на разпоредби на Закона за счетоводството /ЗСч/ и приложимите счетоводни стандарти /писма № 16-06-2/27.01.2006г.; № 16-12-7/15.02.2007г./.
Съгласно чл. 34 от ЗСч финансовите отчети (междинни, годишни и консолидирани) се съставят от съставители на финансови отчети. Съставител на финансови отчети може да бъде физическо лице или специализирано счетоводно предприятие, когато отговаря на изискванията на този закон. Финансовият отчет на предприятие се подписва от:
1. физическите лица, които управляват и представляват предприятието, и
2. физическото лице, което:
а) е съставило финансовия отчет - в случаите, когато финансовият отчет е съставен пряко от физическо лице, или
б) управлява и представлява предприятието, което е съставител на финансовия отчет - в случаите, когато финансовият отчет е съставен от специализирано счетоводно предприятие.
Във финансовия отчет се посочват/поставят и:
1. името и фамилията на горепосочените физически лица;
2. печатът на предприятието;
3. печатът на специализираното счетоводно предприятие.
В случаите, когато финансовият отчет се съставя пряко от физическо лице, то трябва да бъде в трудовоправно, служебно или облигационно правоотношение със съответното предприятие. Физическото лице, което е съставило финансовия отчет (когато финансовият отчет е съставен пряко от физическо лице) или което управлява и представлява специализираното счетоводно предприятие трябва да отговаря на изискванията на чл. 35 от ЗСч.
На основание чл. 35, ал. 1 от ЗСч съставител на финансов отчет може да бъде лице, което отговаря на посочените изисквания за задължителна минимална степен на завършено образование и съответстващ към него професионален стаж, както следва:
1. с висше счетоводно-икономическо образование и стаж в областта на счетоводството, външния, вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол, съответно:
а) при магистърска степен - 2 г.;
б) при бакалавърска степен - 3 г.;
в) при степен "специалист" - 4 г.;
2. с друго висше икономическо образование и 5 г. стаж в областта на счетоводството, външния, вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол;
3. със средно икономическо образование и 8 г. стаж като счетоводител.
Видно от посочените нормативни изисквания съставител на годишен финансов отчет може да бъде лице /физическо лице или специализирано счетоводно предприятие/, което отговаря на кумулативно на двете изисквания, поставени в закона: за задължителна минимална степен на завършено образование и съответстващ към него професионален стаж. В понятието „стаж в областта на счетоводството” се включват извършваните дейности /изпълняваните функции/ пряко свързани с организацията, методологията и осъществявана на счетоводството на предприятията. Съответния стаж следва да бъде доказан с трудов и/или осигурителен документ, както и със съставените годишни финансови отчети на предприятието.
Относно подаване на декларации по ЗКПО.
На основание разпоредбата на чл. 10, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ юридическите лица се представляват от лицата, които ги представляват по закон. За да бъде приета декларация по ЗКПО същата следва да е подписана от представляващия юридическото лице и подпечатана с печата на предприятието. Съгласно чл. 10, ал. 4 от ДОПК декларация може да се подаде от упълномощен представител, като не се изисква пълномощното да бъде нотариално заверено. Данните за упълномощеното лице се попълват в част ІІІ на годишната данъчна декларация /обр. за 2008г., тъй като образеца за 2009г. не е публикуван в ДВ/. Редът за подаване и приемане на декларации е уреден в чл. 98 и чл. 99 от ДОПК.
Отговорът на въпроси относно необходимостта от сключване на договори между дружеството и физически лица, както и други юридически лица и начина за организиране на взаимоотношенията не е свързан с разясняване на разпоредби на данъчните и осигурителни закони, поради което не е от компетентността на Националната агенция за приходите. За отговор на тези въпроси следва да се обърнете към компетентни специалисти по съответните закони.
Относно подаване на справки-декларации по ЗДДС.
За всеки данъчен период регистрираното по Закон за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ лице подава справка-декларация по реда на чл. 125, ал. 1 от посочения закон, съставена въз основа на отчетни регистри по образец. Справка-декларацията се подава и в случаите, когато данъкът не следва да се внася или да се възстановява, както и в случаите, когато регистрираното лице не е извършило, съответно получило доставка или придобивания или не е осъществило внос за съответния данъчен период.
Задължените лица подават справка-декларация в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (НАП) за всеки данъчен период, за който се отнася, като, заедно с нея, представят и отчетните регистри, изготвени по реда на чл. 124, ал. 1 от ЗДДС.
Справка-декларацията се подава по утвърден образец, даден в Приложение № 13 към чл. 116, ал. 1 от Правилника за приложение на ЗДДС /ППЗДДС/. Справка-декларацията се подава лично от представляващия регистрираното лице или упълномощено от него лице. Заедно със справка-декларацията се подават и дневници за покупки и продажби. Регистрираните лица водят задължително и отчетните регистри по чл. 124 ЗДДС, които са ДНЕВНИК ЗА ПОКУПКИТЕ и ДНЕВНИК ЗА ПРОДАЖБИТЕ. Те съдържат информацията за издаваните от лицето или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 ЗДДС в дневника за продажбите за периода, през който са издадени.
При изготвяне на горепосочените документи следва да се прилагат и разпоредбите на ППЗДДС, глава ХVІІІ, раздел І «Отчитане и деклариране».
В разпоредбите на ЗДДС и ППЗДДС няма нормативна уредба за изисквания към лицата, изготвящи справки-декларации и дневници за покупки и продажби.