ОТНОСНО: Осигуряване на съдружник в ООД, който не полага личен труд в качеството си на съдружник в дружеството, а работи по трудово правоотношение в друго дружество, в което няма участие
Във връзка с ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – гр. Пловдив, с вх. № 94-00-39 от 07.03.2011 г., ви уведомяваме за следното:
Фактическа обстановка:
Съдружник сте в търговско дружество с ограничена отговорност (ООД), в което се самоосигурявате за положен личен труд. От 06.12.2010 г. не упражнявате дейност в дружеството, имате сключен трудов договор с друго търговско дружество (ЕООД), в което не сте собственик или съдружник. Единият от съдружниците в ООД-то е вписан като управител на дружеството и също се самоосигурява.
Поставен е следният въпрос:
Може ли да прекратите осигуряването си като съдружник в ООД-то, докато работите
по трудов договор и се осигурявате в друго дружество?
При тази фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по задължителното обществено осигуряване изразяваме следното становище по зададения казус:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт подлежат лицата, които упражняват трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества. От текста на посочената разпоредба е видно, че осигуряването на изброените лица е свързано с упражняването на трудова дейност. Полагането на личен труд е основен принцип в държавното обществено осигуряване, прокламиран в чл. 10 от КСО, който гласи, че осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски, и продължава до нейното прекратяване.
Съдружниците в търговски дружества като самоосигуряващи се лица съгласно чл. 4, ал. 9 се осигуряват по ред, определен в Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ). Съгласно чл. 1, ал. 1 от наредбата осигуряването на тази категория лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване, а в ал. 2 е предвидено започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудова дейност да се установява с декларация, подписана от самоосигуряващото се лице и подадена в 7-дневен срок от настъпване на съответното обстоятелство до компетентната териториална дирекция на НАП.
От изложеното дотук следва, че съдружник, който не е вписан като управител в съдебното решение, не упражнява трудова дейност като съдружник, не извършва никакви действия, свързани с дейността на дружеството (сключване на сделки, подписване на документи и др.), не дължи осигурителни вноски на основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО.
Във вашия случай, след като в качеството на съдружник в търговското дружество с ограничена отговорност (ООД) не извършвате управленски функции, нито участвате с личен труд като съдружник, не следва да се осигурявате по реда на горепосочената разпоредба. Прекъсването на трудовата дейност, за която сте регистриран в качеството на самоосигуряващо се лице, се установява с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (образец ОКд - 5), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството (чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ).
Следва да имате предвид, че на основание чл. 6, ал. 2 и ал. 10 от КСО, в случай че едновременно упражнявате дейност като самоосигуравящо се лице по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО и по трудово правоотношение, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2;
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.
Лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 определят и окончателен размер на месечния осигурителен доход за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и дължат окончателни осигурителни вноски върху годишния осигурителен доход.
Директор на Дирекция „ОУИ” – Пловдив: (п)
(не се чете)