Тема за обезщетенията по КТ

17.09.2018, 18:10 103553 307
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#220 | 17.09.2018, 18:10
Публикации: 1283 / 172
Той за можене - може, ама както може да влезе в сила така може и да излезе.
Какво значи, че сте го подписала?
Имате ли го вече като оригинален екземпляр с всички парафи и печати или просто отидохте и уговорихте условията.
Освен това, след като не сте напуснала първото си работно място въпросният договор в сферата на образованието би трябвало да се счита за 2-ри трудов договор.
Пък и защо треперите, нищо фатално не се е случило от 14.09 до момента и едва ли ще се случи до утре.
Успокойте се, формулирайте си въпросите и тогава питайте.

Хрили, Хрили, като че ли не знаеш, че всеки си пита в която тема първа хване за ушите...  :wink1:
#221 | 17.09.2018, 18:23
Публикации: 16 / 0
Да подписах такъв договор с подписи и печати на 14.09 като се счита в сила от днес.А настоящият който имах преди подписването на този от 14.09 ми е до 25.09.Питането ми е мога ли да бъда наистина дисциплинарно уволнена от този който е в сила от 17.09 и кято работа отказах да започна като посочих причина за това.
#222 | 17.09.2018, 18:26
Публикации: 16 / 0
Трудовата ми книжка е на сегашната ми работа и след колко време и къде мога да проверя дали съм дисциплинарно уволнена.Ще бъда ли уведомена за това
#223 | 17.09.2018, 18:39
Публикации: 1283 / 172
Както ви написа колежката Хиксове по-горе дисциплинарното уволнение е доста сложна процедура.
На първо четене мога да ви кажа, че сте постъпила некоректно, защото е трябвало да предупредите втория си работодател, че все още не е прекратен договорът ви при първия работодател.
Прочетете си втория договор, би трябвало да има текст, че ако не заемете длъжността до определен брой дни договорът се счита за невалиден, несключен или както там са го написали.
Дори да предположим, че са ви уволнили дисциплинарно няма как да го нанесат в трудовата ви книжка след като не е при тях.
Коректно е, мисля, все пак да се обадите и да проверите какво се случва.

#224 | 17.09.2018, 18:57
Публикации: 16 / 0
Обадих им се да им обясня ситуацията снадежда да ме разберат тъй като за първи път си намирам работа по специалността това ще елеминира всякакви бъдещи мои шансове да се реализирам в тази сфера положих много усилия да кандидатствам разиграваха ме достта.Но срещу обстоятелствата които мипречат да започна тази работа не мога да се боря.Бяха предупредени че съм на договор в друга фирма и че ще се постарая дабъда освободена предсрочно нотака и не сеслучи.Трябва ли да ме уведомят писмено или усноза намеренията си да ме уволнят дисциплинарно
#225 | 17.09.2018, 19:06
Публикации: 16 / 0
ако има някаквозначение назначението ена основание 111 във рвъзка с чл.67 ал1 т.1
#226 | 17.09.2018, 22:23
Публикации: 6409 / 944
ако има някаквозначение назначението ена основание 111 във рвъзка с чл.67 ал1 т.1
Това основание значи втори (допълнителан) трудов договор.
Относно дисциплинарното уволнение: аз не бих си позволила да го приложа към работник, който няма нито един работен (въобще не е постъпил на работа). Колкото и некоректното да е постъпил спрямо мен. Удоволствието от отмъщението  не може да покрие всевъзможните ядове и други негативни последици.
#227 | 17.09.2018, 23:08
Публикации: 2902 / 392
Мегания, вече беше написано, но ще го повторя или потретя - ако днес не сте отишли на работа и не сте подписали, че сте започнали работа, то няма задействан трудов договор в училището. Това е независимо, че сте го подписали (трудовия договор). Ще го анулират и толкова. Ако трудовата ви книжка е все още в първия работодател, то няма за какво да се притеснявате. Нито могат да ви уволнят дисциплинарно, нито могат да го впишат в трудовата книжка, така че за вас, от ваша гледна точка, нямате проблем. Е, ако сте в малко населено място може да се разчуе, това вече може да ви е проблем в бъдеще.
#228 | 17.09.2018, 23:12
Публикации: 16 / 0
Благодаря за търпението и подробноте разяснения.Вече ми е по спокойно  :good:
#229 | 15.11.2018, 10:54
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Пенсионерка съм от една година, но още работя във фирмата, в която съм от 15години. От известно време работата ни намаля и се чува, че ще ни съкращават! Знам, че имам право на обезщетение, т.к. съм работила по-вече от 10 г. в същото предприятие. Интересува ме следният въпрос: В случай, че ме съкратят от работа ще имам ли право на обезщетението при пенсиониране? Как да процедирам?
Благодаря ви предварително за отговора!
#230 | 15.11.2018, 11:11
Публикации: 2902 / 392
Ще имате право на 6 заплати при пенсиониране.

КТ Чл. 222 ал. 3 При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.
#231 | 15.11.2018, 11:25
Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързия отговор!
Усмихнат ден...
#232 | 17.11.2018, 00:18
Публикации: 5 / 0
Здравейте! От 17.07 до 05.11 тази година работих при работодател,като съм използвала три дни платена отпуска! Въпросът ми е не ми ли се полагат за периода общо 5 дни? Т.е сега при напускане да ме обезщети за останалите два дена.На тази работа направих първите си осем месеца стаж! На предишната имах седем месеца и при напускането ме обезщети пропорционално на отработените месеци.
Благодаря!
#233 | 17.11.2018, 00:47
Публикации: 6409 / 944
И според мен са 5.
#234 | 17.11.2018, 11:09
Публикации: 5 / 0
Благодаря!
#235 | 17.11.2018, 11:24
Публикации: 5 / 0
Ако може и друго мнение,за да съм сигурна и да си потърся правата,защото шефа нещо иска да ме излъже,явно....(писна ми от измамници)!
#236 | 17.11.2018, 12:48
Публикации: 1283 / 172
Ето и друго мнение, пет са дните.  :smile1:
#237 | 17.11.2018, 17:46
Публикации: 5 / 0
Благодаря! :)
#238 | 22.11.2018, 13:43
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Четох за изчисляване на размера на обезщетението при напускане за неизползван платен годишен отпуск, но едно нещо не ми стана ясно.
В случай, че последният ми работен ден е на 30.11, то обезщетението върху брутното възнаграждение за ноември ли се изчислява или върху това за Октомври? През Ноември нямам нито един неработен ден, т. е. Общо 22 работни дни.
И ако правилно съм разбрал и думите на други напуснали служители са верни, то в изчисляването на брутното възнаграждение би трябвало да се смятат и сумите получени от бонуси?

Благодаря предварително на отзовалите се.
#239 | 22.11.2018, 13:50
Публикации: 1283 / 172
Ето много подробен отговор с подходящи примери.

За бонусите - зависи, те са свързани с допълнителни условия.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове