ЕК прогнозира ускорение на реалния растеж на БВП на България от 2,4% през 2024  г. до около 3% през 2025 и 2026 г.

Европейската комисия прогнозира ускоряване на растежа на БВП за България до 2,4% през 2024 г., 2,9% през 2025 г. и 3% през 2026 г. Средствата по Националния план за възстановяване и устойчивост ще подкрепят растежа на инвестициите в периода до 2026 г. Очаква се възходяща динамика при износа, отговаряща на външното търсене. Темпът на нарастване на частното потребление ще бъде по-умерен през втората половина на тази година и през следващите две години на фона на по-слаб растеж на заплатите и по-високи нива на спестяване.

През първата половина на 2024 г. равнището на безработица остана ниско, а увеличаването на общата заетост протече на фона на ограничено съкращаване на работните места в промишлеността, компенсирано от интензивното наемане на наети в услугите. Наблюдават се подобрени равнища на икономическа активност на населението. Растежът на заплатите продължи да се ускорява, като основни фактори бяха затегнатият пазар на труда, увеличаването на заплатите в публичния сектор и увеличаването на минималната работна заплата. В перспектива пазарът на труда се очаква да остане свит, а ограниченият и намаляващ контингент от безработни и обезкуражени лица ще поддържа заетостта почти постоянна. Очаква се фирмите да ограничат ръста на заплатите и неговият номинален ръст постепенно да намалее до средния исторически темп от около 8-9%.

След стабилно забавяне през 2023 г. и първите четири месеца на 2024 г., инфлацията на годишна база, изчислена чрез ХИПЦ, остана като цяло постоянна през летните месеци, след това спадна от 2,4% през август до 1,5% през септември. През периода май-август 2024 г. продължаващото забавяне на инфлацията при неенергийните промишлени стоки беше до голяма степен компенсирано от изразения сезонен пик в цените на туристическите услуги. Увеличението на цените на туристическите услуги е над обичайната сезонна тенденция и се обяснява с по-високата заетост на хотелите и броя на туристите в сравнение с миналата година. Рязкото намаление на инфлацията на годишна база през септември се дължи до голяма степен на намалените цени на горивата. През 2025 г. средногодишната инфлация се очаква да намалее до 2,3%, като ще бъде положително повлияна от спада на цените на енергията и ниската инфлация на промишлените стоки, както и от базовите ефекти от увеличените цени на туристическите услуги през 2024 г. Общата инфлация се очаква да се повиши през 2026 г. до 2,9%, движена от увеличението на цените на услугите.

През 2024 г. бюджетният дефицит се очаква да достигне 2,6% от БВП и да се повиши до 2,8% през 2025 и 2026 г., движен от разходите за пенсии и заплати в публичния сектор. През текущата година, повишенията в разходната част надвишават нарастващите приходи от социалноосигурителни вноски и преки данъци, които са повлияни от благоприятната динамика на заетостта. Според прогнозата на ЕК, през 2025 г. разходите за пенсии и заплати ще продължат да нарастват, но с по-бавни темпове, особено при пенсиите. Очаква се публичните инвестиции да се увеличат, водени от напредъка в изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост и доставките на военно оборудване. През 2026 г. прогнозата е за стабилен растеж на публичните инвестиции и нарастване на приходите в съответствие с икономическото развитие. Съотношението на правителственият дълг към БВП ще възлезе на 24,5% от БВП през 2026 г.