Изказване на заместник министър-председателя и министър на финансите Людмила Петкова по време откриването на Седмицата на еврото и Десетата годишна парична и икономическа научна конференция за цифровата трансформация и икономическото възстановяване в периода след кризата

Уважаеми проф. Димитров,

Уважаеми г-н Чобанов

Уважаема г-жо Димитрова,

Уважаема г-жо Русинова,

Уважаеми проф. Неновски

Уважаеми преподаватели и студенти,

Уважаеми представители на банките,

Уважаеми представители на медиите,

Бих искала да Ви благодаря за поканата и за възможността Министерство на финансите да бъде част от инициативата „Седмица на еврото“ в Университета за национално и световно стопанство. Оценявам изключително високо факта, че Университетът за национално и световно стопанство, който е един от най-престижните университети в страната, е сред основните двигатели в дебата и процеса за присъединяването на Република България към еврозоната.

Убедена съм, че единната европейска валута е най-ценният резултат от задълбочаването на икономическата и фискална интеграция в Европейския съюз и е гарант за икономическото сближаване между държавите членки. Именно поради този факт, членството в еврозоната е цел на Република България от самото ѝ присъединяване към Европейския съюз и е основен приоритет и на настоящото служебно правителство.

Въвеждането на еврото е съществена промяна – промяна, която ще осигури икономически възможности на страната – ще ускори икономическото развитие и инвестиционната активност, ще подобри конкурентноспособността на българската икономика, ще подобри работата на институциите чрез т. нар „институционална конвергенция“ и ще увеличи влиянието на българската позиция при определянето на паричната политика на еврозоната. Това е пътят за по-добро развитие страната и по-добър живот на всеки български гражданин, осигурявайки икономически и социален просперитет. И не на последно място следва да се подчертае - приемането на общата европейска валута е символ на принадлежността на Република България към европейската идея.

За да бъде успешна тази последна стъпка към пълна европейска интеграция, държавата, бизнесът и гражданите трябва да бъдат много добре подготвени и информирани за замяната на лева с еврото. Ето защо плавната и навременна подготовка за приемане на единната европейска валута е от ключово значение. В тази връзка и е активната работа на Координационният съвет за подготовка на Република България за членство в еврозоната, който се председателства съвместно от управителя на Българската народна банка и от министъра на финансите и включва дейността на седем експертни работни групи. Съветът организира и координира изпълнението в срок на всички планирани дейности, свързани с практическата подготовка на страната ни за членство в еврозоната.

Като част от постигнатия напредък е приетият Закон за въвеждане на еврото в Република България. Законът е основен фактор за безпроблемното въвеждане на еврото в страната, определяйки правната рамка на процеса на замяна на лева с евро, както и практическите аспекти на този процес. Приемането на този закон също така допълнително ускорява подготовката на страната ни по въвеждането на единната европейска валута във всички направления, включително адаптиране на информационните и счетоводните системи на публичния и частния сектор за работа с еврото.

Служебното правителство продължава изпълнението на актуализираната Комуникационна стратегия за информация и публичност на присъединяването на Република България към еврозоната, която има за цел да запознае обществеността с всички  аспекти на процеса на въвеждане на еврото. Изпълнени са редица комуникационни мерки от първата фаза на информационната кампания, сред които са: организиране на конференции, излъчване на рекламни видеоклипове за еврото по националните медии, както и стартиране на специален информационен сайт evroto.bg, както и създаване и поддържане на специални профили в социалните мрежи - Facebook, Instagram, LinkedIn.

Информираността на обществото за въвеждането на еврото е от решаващо значение за успешното протичане на процеса, включително чрез  прилагането на най-съвременните и ефективни комуникационни похвати, съобразно нагласите и очакванията на обществеността по въпросите за еврото и еврозоната и напредъка в технологичния процес по приемането на еврото.

Във втората фаза, стартираща при определяне на датата на присъединяване, се предвижда комуникационната кампания да запознае гражданите, бизнеса и администрацията подробно с всички практически аспекти от процеса на замяна на лева с евро. За реализирането на тези цели в процес на подготовка е документацията за провеждането на обществените поръчки в изпълнение на Плана за действие към Комуникационната стратегия.

Едновременно с техническата подготовка за членство в еврозоната, усилията на служебното правителство са насочени към изпълнението на Маастрихтските критерии, чрез които се оценява номиналната конвергенция спрямо държавите от еврозоната.

Както Ви е известно, през месец юни тази година бяха публикувани Конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка, които оценяват готовността на държавите извън еврозоната за въвеждане на еврото. И двата доклада потвърждават, че Република България е единствената държава, която покрива всички числови критерии за членство (т. нар. Маастрихтски критерии) освен този за инфлацията. С това може да се отбележи, че страната ни е най-напредналата от всичките шест държави разглеждани в докладите по пътя за въвеждане на еврото и че е постигнала значителен напредък в изпълнението на критериите за конвергенция. Очакванията са до края на годината и критерият за ценова стабилност да бъде изпълнен, като по този начин ще се преодолее и последното предизвикателство пред членството на България в еврозоната.

След изпълнението и на последния критерии, Република България ще изпрати искане за изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка, на базата на които във възможно най-кратък срок Съветът на Европейския съюз да вземе решение за датата на членство на България в еврозоната.

Бих искала да отбележа, че предстои още работа на национално ниво. Освен изпълнението на мерките за техническата подготовка за въвеждане на еврото, Министерството на финансите е в процес на изготвяне на проект на бюджет за 2025 г., в който заложеният дефицит ще бъде в рамките на 3% от БВП.

Вярвам, че бюджетът за 2025 г., гарантиращ спазването на фискалните правила, заложени в Закона за публичните финанси,  ще бъде приет от 51-то Народно събрание, осигурявайки стабилността на публичните финанси и фискалната устойчивост.  

Придържането към по-консервативна фискална политика е важно, не само за въвеждането на единната европейска валута, но и за дългосрочната финансова стабилност на страната. Едновременно с това усилията трябва да бъдат насочени към по-ефективно разходване на публичните средства с основен фокус инвестициите, които заедно със средствата по Плана за възстановяване и устойчивост и Оперативните програми ще осигурят икономически растеж и социален просперитет на страната. 

В заключение бих искала още веднъж да изразя своята увереност, че ако изпълним конвергентните критерии и успешно приключим работата по практическата подготовка за членство в еврозоната, въвеждането на еврото ще бъде един огромен успех за България.

Благодаря Ви за вниманието и пожелавам успех на инициативата “Седмица на еврото” в Университета за национално и световно стопанство!