Росица Велкова: България постигна най-голямото инвеститорско търсене за единичен транш на външните пазари откакто е емитент

„Вчера България емитира на външните пазари 10-годишни еврови облигации в размер от 1,5 млрд. евро. Постигнахме най-голямото инвеститорско търсене за единичен транш на външните пазари“ – това съобщи министърът на финансите Росица Велкова на брифинг днес в МФ.

Тя обобщи, че записването на емисията е достигнало до 7,300 млрд. евро от 248 инвеститора. Освен това страната ни постигна и най-голямото намаление на първоначално определения спред на суверенен дълг на страните от Централна и Източна Европа за 2023 г. „Тръгнахме от спред спрямо усреднения сауп от 250 базисни точки и успяхме да свалим спреда спрямо усреднения суап до 215 базисни точки. Постигнатата доходност е 4,78 %. Годишният лихвен купон на емисията е 4,5 %“ – допълни още финансовият министър.

Най-голямо количество от книжата придобиха инвеститори от Северна Америка – 26 %, следвани от Обединеното кралство и Ирландия – 23 %, други държави от Европа 16 %, Германия, Австрия и Швейцария 15 %, Централна и Източна Европа – 11 % и други 9 %.  Разпределението по видове инвеститори показва водеща роля на фондовете за управление на активи, които придобиха  59 % от емисията, следвани от  банки – 24 %, хедж фондове – 6 %, пенсионни фондове – 6 %, правителствени агенции – 4 % и други инвеститори 1 %.

Според министър Велкова, важна роля за успешното развитие на трансакцията беше обновяването на наличната документацията от последното излизане на международните пазари през септември 2022 г., което стана в съкратени срокове, и включването на т. нар. Формат 144 А, който дава достъп до институционалните инвеститори в САЩ, които на практика представляват на най-широката инвеститорска база.

Окончателният размер на поръчките, след свиването на спреда, възлезе на 6,6 млрд. евро, което представлява презаписване от повече от 4,4 пъти и е най-голямото инвеститорско търсене до момента за единичен транш от Република България на външните пазари – анонсира Велкова.

Емисията е рамките на разпоредбите на Закон за публичните финанси и на Удължителния закон за бюджет 2022 г., като основно ще се ползва за рефинансирането на дълга, който е в размер на около 3 млрд. лева и падежира на 26 март 2023 г.

Министър Велкова съобщи, че решение за следващо излизане на международните пазари ще се вземе след като Народното събрание гласува бюджета за 2023 г., в който ще се определи какъв ще е дефицитът за годината, а това от своя страна ще обоснове необходимостта на дългово финансиране.

„За успеха на емисията допринесе и фактът, че България вече е познат емитент, поради това този път не правихме роуд-шоу, тъй като излизахме наскоро през септември месец 2022 г. на международните пазари и използвахме прозорец, който в момента има на пазара“ – коментира финансовият министър.

Емисията е част от средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари на стойност 12 млрд. евро, а консултанти са BNP Paribas, Citi, JPMorgan и UniCredit.