„България отдава голямо значение на оценката, която ежегодно получава по линия на Европейския семестър и процедурата по макроикономически дисбаланси. Това е важен ориентир за посоката, която икономиката ни да следва в допълнение към национално специфичните политики, които са приоритет на всяко правителство“. Това заяви заместник-министърът на финансите Маринела Петрова по време на представянето на годишния доклад за България, който Европейската комисия издава в рамките на Европейския семестър. Дискусията е организирана от Представителството на ЕК в България.
„Следим внимателно препоръките и оценките на ЕК по отношение на напредъка на България при определени групи реформи“, посочи тя и припомни, че през миналата година страната ни беше извадена от групата на държави с прекомерни макроикономически дисбаланси. По думите й това е благоприятна стъпка за страната ни. От друга страна, българската икономика е отворена, догонваща, развива се динамично и макро дисбаланси от този тип са естествена част от процеса на развитие.
Заместник-министър Петрова увери, че правителството и Министерството на финансите следят за поява на нови или развитието на съществуващи дисбаланси, така че политиките, които прилагат, да могат адекватно да адресират тези предизвикателства.
Националният доклад за 2019 г. за напредъка на България в изпълнението на специфичните препоръки (СП) на Съвета на ЕС от 2018 г. беше публикуван в края на февруари 2019 г. Заключенията в него представят дисбалансите като намаляващи, като проследяването на някои области във финансовия сектор, както и на нивата на корпоративния дълг е необходимо да продължи.
Международната рейтингова агенция Moody's потвърди кредитния рейтинг на България със стабилна перспектива
Рейтинговата агенция Moody’s Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива....