Заместник министър-председателят и министър на финансите Людмила Петкова  подписа документите за присъединяването на страната ни към Многостранното споразумение за автоматичен обмен на информация

Заместник министър-председателят и министър на финансите Людмила Петкова участва в 17-тото пленарно заседание на Глобалния форум за прозрачност и обмен на информация за данъчни цели към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). На официална церемония Людмила Петкова подписа документите за присъединяването на Република България към Многостранното споразумение между компетентните органи за автоматичен обмен на информация съгласно Рамката за предоставяне на информация за криптоактиви. Споразумението позволява обмена на информация между страната ни и партньорски юрисдикции извън Европейския съюз, в резултат на което ще получаваме информация от съществено значение за определянето на данъчните задължения на български местни лица и бизнеси за доходи и активи, които притежават в чужбина.

Присъединяването ни утвърждава авторитета на България като държава, която следва и прилага международните стандарти за данъчна прозрачност и ефективно административно сътрудничество със своите партньори, както и е сигнал за ангажираността ни с дейността на ОИСР и борбата срещу заобикалянето на данъчното облагане. През ноември 2023 г. България се присъедини към Съвместното изявление относно общ ангажимент за въвеждане на международните правила за автоматичен обмен на информация между данъчните администрации за криптоактиви – „Рамка за предоставяне на информация за криптоактиви“ (Crypto-Asset Reporting Framework, CARF), разработени от ОИСР.

В рамките на работна закуска преди началото на пленарното заседание българският заместник министър-председател Людмила Петкова се срещна с президента на Република Парагвай Сантяго Пеня.

Министър Петкова изнесе и встъпителната реч при откриването на панела: „Предоставяне на гаранция за бъдещето на поверителността и защитата на данните“, който се проведе в рамките на дневния ред на пленарното заседание. „В непрекъснато променящия се свят внедряването на развитите технологии и все по-широкото използване на изкуствения интелект са съпроводени с постоянна заплаха от кибер атаки и други рискове за поверителността и сигурността на информацията. Затова е необходимо всички юрисдикции да имат силни защитни механизми, особено в контекста на автоматичния обмен на информация. България оценява като стъпка в правилната посока и подкрепя решението на Глобалния форум да започне още една оценка на защитата на поверителността и информацията заедно с нов мониторингов механизъм“, заяви тя пред участниците в сесията.

Дискусията беше насочена към споделяне на опит относно процесите на партньорски проверки и дефиниране на начините за справяне с предизвикателствата, свързани с поверителността и защитата на данните, пред които са изправени данъчните власти по целия свят – тема от изключително значение в контекста на нарастването на автоматичния обмен на данъчна информация и увелищаващия се брой юрисдикции, които се включват в него.

В събитието, което се провежда в периода 25 – 29 ноември 2024 г. в Асунсион, Република Парагвай, участват делегации от 171 юрисдикции-членки на Глобалния форум, международни наблюдатели, както и представители на организации, гражданското общество и академичната общност. Основната тема на заседанието тази година е свързана с повишаването на данъчната прозрачност чрез увеличаване на ефективността с помощта на съвременните постижения  и ускорено въвеждане на стандартите за обмен на информация.