Заместник-министърът на финансите Мартин Дановски участва в заседание на Консултативния съвет на InvestEU

Заместник-министърът на финансите Мартин Дановски взе участие като представител на България в заседание на Консултативния съвет на програмата InvestEU, което се проведе днес в Брюксел, Белгия. По време на заседанието Европейската комисия представи напредъкa по изпълнение на програма InvestEU и информация за извършена междинна оценка на програмата, в обхвата на която е включено нейното изпълнение в Република България, както и преглед и актуализация на препоръките на Консултативния съвет. 

В рамките на извършения преглед, от страна на Европейската комисия се докладва за България, че стойността на подписаното Споразумение за финансов принос между Република България и Европейския съюз по отношение на раздел „Държава членка“ по програмата възлиза на 275 млн. евро от общото финансиране в размер на 1,77 млрд. евро. По показател „обем извършени операции“ по програмата InvestEU беше посочено, че българската държава заема 14 място от общо 28 държави членки. Съгласно представената информация България е една от страните с най-висок дял налични на пазара финансови инструменти по InvestEU спрямо БВП на страните от ЕС – повече от два пъти над средното за ЕС. Същевременно беше отбелязано, че страната ни се нарежда на второ място по размера на извършените операции до 2024 г. като процентно съотношение спрямо БВП на държавата за 2023 г.

Партньорите на ЕК по изпълнение на InvestEU докладваха много високи нива на одобрени, договорени и разплатени суми по гаранциите, съответно – 22 млрд, 10,4 млрд и 4,5 млрд евро. Размерът на целия план е 26 млрд евро, като се очаква те да привлекат 202 млрд евро частни инвестиции, гарантирани чрез него.

Заседанието на 27 ноември 2024 година се провежда в рамките на две сесии – в състав „държави членки“, Европейска комисия и групата на Европейската инвестиционна банка, и сесия в „пленарен“ състав, включващ представители на държавите членки, Европейската комиси, групата на Европейската инвестиционна банка,  Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите.  По време на дискусията бяха очертани възможностите за подобряване на изпълнението на Фонда, като опростяване на процедурите по сключване на гаранционните споразумения, облекчаване на администрирането и докладването, както и подобряване на синергията с други европейски финансови източници на публично финансиране – ПВУ, структурните фондове.