Проектът на Национална стратегия за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за периода 2021-2030 г. е изготвен съгласно разпоредбите на чл. 5, чл. 6, ал. 5, т.2 и чл. 12 на Закона за равнопоставеността на жените и мъжете и в изпълнение на РМС № 368 от 25 юни 2019 г.
Проектът представлява основен програмен документ, очертаващ стратегическата рамка за развитие на равнопоставеността на жените и мъжете в Република България за периода 2021-2030 г.
Стратегията актуализира и надгражда стратегически документ със същото наименование за периода 2016-2020 г., като са отчетени социалните, икономическите и политическите реалности, продължаващите и нововъзникващите предизвикателства и тенденции, както и напредъкът в икономическия, политическия и обществения живот в България през годините.
Документът определя визията и целта на политика, за чието изпълнение очертава ключови действия в пет приоритетни области.
Визия: В 2030 г. България е държава, в която жените и мъжете упражняват своите права, свободно се развиват и реализират във всички сфери на обществения, икономическия и политическия живот, без дискриминация и стереотипи по пол. Пълноценното разгръщане на потенциала на жените и мъжете, ръстът на доходите, постигането на по-добро равновесие между личния и професионалния живот, по-балансираното представителство на жените и мъжете във всички сфери и на всички нива и по-голямата удовлетвореност от живота, допринасят за икономическото развитие на съвременното демократично общество в България.
Приоритетни области:
1. Равнопоставеност на жените и мъжете на пазара на труда и равна степен на икономическа независимост
2. Намаляване на разликите по пол в заплащането и доходите
3. Насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете в процесите на вземане на решения
4. Борба с насилието и защита и подкрепа на жертвите
5. Преодоляване на стереотипите по пол в различни сфери на обществения живот и на сексизма
Съгласно разпоредбите на Закона за равнопоставеността на жените и мъжете, Стратегията ще се изпълнява чрез национални планове, които включват дейности, отговорни органи, финансови средства и индикатори
Предложеният проект на акт не води до въздействие върху държавния бюджет, няма да бъдат необходими допълнителни финансови и други средства за неговото изпълнение.
Дата на откриване: | 16.10.2020 г. |
Целева група: | Всички заинтересовани |
Сфера на действие: | Социална политика и заетост |
Дата на приключване: | 16.11.2020 г. |
- Проект на Решение
- Проект на Стратегия
- Становище на Сдружение "Алианс за защита от насилие основано на пола" (получено по ел. поща на 22 октомври 2020 г., препратено до МТСП на 23 октомври 2020 г.)
- Становище на Амнести Интернешънъл България (получено по ел. поща на 11 ноември 2020 г., препратено до МТСП на 12 ноември 2020 г.)
- Становище на Български фонд за жените (получено по ел. поща на 13 ноември, препратено до МТСП на 13 ноември 2020 г.)
- Становище на "Българският род обединен за децата - БРОД" и "Национално сдружение за закрила на българските деца и семейства" (получено по ел. поща на 16 ноември 2020 г., препратено до МТСП на 16 ноември 2020 г.)
- Становище на Фондация Екатерина Каравелова (получено по ел. поща на 16 ноември 2020 г.)
- Становище на „ЛевФем“ и „Феминистки мобилизации“ (получено по ел. поща на 16 ноември 2020 г.)
- Становище на Сдружение „Международен правен център – ILAC“ и Сдружение "Съдебно-счетоводни експерти в Република България“ (получено по ел. поща на 16 ноември 2020 г., препратено до МТСП на 17 ноември 2020 г.)
- Становище на Женско сдружение „Екатерина Каравелова” (получено по ел. поща на 20 ноември 2020 г., препратено до МТСП на 20 ноември 2020 г.)
- Справка за отразяване на предложенията и становищата