Изпълнителният директор на НАП участва в международно събитие за популяризиране на ТАДАТ сред европейските данъчни администрации

На 10 декември 2024 г. се проведе международно онлайн събитие, организирано от Генерална дирекция „Подкрепа на структурните реформи“ (Главна дирекция „Реформи“) на Европейската комисия и Международния валутен фонд (МВФ). Срещата на високо равнище се проведе по повод успешното завършване на проекта за стратегически реформи в данъчните администрации на България, Гърция и Румъния. Проектът използва инструмента за диагностика и оценка Tax Administration Diagnostic Assessment Tool (TADAT) за идентифициране на ключови области за подобрение и подкрепа на реформите. По време на събитието бяха представени опитът и резултатите от проекта, както и добавената стойност на сътрудничеството.

По време на форума се проведе панелна дискусия, в която изпълнителният директор на НАП, директорът на ГД „Реформи“, ръководител в ГД TAXUD и ръководителят на отдел „Фискални въпроси“ към МВФ обсъдиха бъдещите предизвикателства и възможности за данъчните администрации в контекста на техническата подкрепа и политическите приоритети в ЕС.

Изпълнителният директор на НАП Румен Спецов отбеляза, че опитът от проведените реформи в НАП в последните 25 години е повишил адаптивността и е изградил култура на непрекъснато усъвършенстване и активно търсене и прилагане на начини за по-успешно справяне с предизвикателствата. Той също сподели, че през 2021 г., когато е поел ръководството на НАП, е бил най-подходящият момент агенцията да се сравни с международните добри практики и да стартира проекта TADAT. Румен Спецов изтъкна и убедеността си, че диагностичният инструмент подкрепя държавите да постигнат споделено разбиране за важните теми в данъчната сфера, както и да засилват сътрудничеството помежду си. „През годините предизвикателствата стават все повече и с международно измерение. В контекста на  присъединяването на България към Шенген и еврозоната се изисква и по-тясно сътрудничество със съседните ни страни, за да отговорим на възникналите потребности.“, завърши той.

Онлайн събитието събра високопоставени представители на Европейската комисия в лицето на г-жа Натали Берже – директор на ГД РЕФОРМИ, г-жа Дебра Адамс - ръководител на отдел Фискални въпроси към МВФ, г-н Модесте Мопа – директор на Секретариата на TADAT към МВФ, г-н Константино Ланца от ГД TAXUD, експерти от приходните администрации на трите държави, както и представители на данъчни администрации от Европейския съюз.

Освен Националната агенция за приходите на България, Независимият орган за публични приходи на Гърция и Националната агенция за фискална администрация на Румъния също споделиха своите резултати от участието си в проекта.

Директорът на дирекция „Стратегическо планиране и управление на промяната“ г-н Николай Гетов представи участието на НАП и очерта приноса и ползите за българската данъчна администрация от прилагането на модела TADAT.

Обсъден бе и регионалният подход. Представители на Секретариата на TADAT и МВФ акцентираха върху предимствата на многостранния подход, като подчертаха важността на съвместното надграждане на знанията и сравнителния анализ.

В обобщение, събитието подчерта значимостта на стратегическите реформи в данъчната администрация за повишаване на ефективността и прозрачността на публичните финанси. Проектът TADAT се доказа като пример за успешна международна координация и демонстрира как инструментите за диагностика могат да подкрепят реформите чрез предоставяне на обективни данни и доказателства.

В резултат от срещата, данъчните администрации на България, Гърция и Румъния поеха ангажимент за по-нататъшно устойчиво партньорство в областта на международното сътрудничество. 

Информация за проекта, вкл. и за събитието е налична в сайта на ГД РЕФОРМИ.