На 10 декември 2024 г. се проведе международно онлайн събитие, организирано от Генерална дирекция „Подкрепа на структурните реформи“ (Главна дирекция „Реформи“) на Европейската комисия и Международния валутен фонд (МВФ). Срещата на високо равнище се проведе по повод успешното завършване на проекта за стратегически реформи в данъчните администрации на България, Гърция и Румъния. Проектът използва инструмента за диагностика и оценка Tax Administration Diagnostic Assessment Tool (TADAT) за идентифициране на ключови области за подобрение и подкрепа на реформите. По време на събитието бяха представени опитът и резултатите от проекта, както и добавената стойност на сътрудничеството.
По време на форума се проведе панелна дискусия, в която изпълнителният директор на НАП, директорът на ГД „Реформи“, ръководител в ГД TAXUD и ръководителят на отдел „Фискални въпроси“ към МВФ обсъдиха бъдещите предизвикателства и възможности за данъчните администрации в контекста на техническата подкрепа и политическите приоритети в ЕС.
Изпълнителният директор на НАП Румен Спецов отбеляза, че опитът от проведените реформи в НАП в последните 25 години е повишил адаптивността и е изградил култура на непрекъснато усъвършенстване и активно търсене и прилагане на начини за по-успешно справяне с предизвикателствата. Той също сподели, че през 2021 г., когато е поел ръководството на НАП, е бил най-подходящият момент агенцията да се сравни с международните добри практики и да стартира проекта TADAT. Румен Спецов изтъкна и убедеността си, че диагностичният инструмент подкрепя държавите да постигнат споделено разбиране за важните теми в данъчната сфера, както и да засилват сътрудничеството помежду си. „През годините предизвикателствата стават все повече и с международно измерение. В контекста на присъединяването на България към Шенген и еврозоната се изисква и по-тясно сътрудничество със съседните ни страни, за да отговорим на възникналите потребности.“, завърши той.
Онлайн събитието събра високопоставени представители на Европейската комисия в лицето на г-жа Натали Берже – директор на ГД РЕФОРМИ, г-жа Дебра Адамс - ръководител на отдел Фискални въпроси към МВФ, г-н Модесте Мопа – директор на Секретариата на TADAT към МВФ, г-н Константино Ланца от ГД TAXUD, експерти от приходните администрации на трите държави, както и представители на данъчни администрации от Европейския съюз.
Освен Националната агенция за приходите на България, Независимият орган за публични приходи на Гърция и Националната агенция за фискална администрация на Румъния също споделиха своите резултати от участието си в проекта.
Директорът на дирекция „Стратегическо планиране и управление на промяната“ г-н Николай Гетов представи участието на НАП и очерта приноса и ползите за българската данъчна администрация от прилагането на модела TADAT.
Обсъден бе и регионалният подход. Представители на Секретариата на TADAT и МВФ акцентираха върху предимствата на многостранния подход, като подчертаха важността на съвместното надграждане на знанията и сравнителния анализ.
В обобщение, събитието подчерта значимостта на стратегическите реформи в данъчната администрация за повишаване на ефективността и прозрачността на публичните финанси. Проектът TADAT се доказа като пример за успешна международна координация и демонстрира как инструментите за диагностика могат да подкрепят реформите чрез предоставяне на обективни данни и доказателства.
В резултат от срещата, данъчните администрации на България, Гърция и Румъния поеха ангажимент за по-нататъшно устойчиво партньорство в областта на международното сътрудничество.
Информация за проекта, вкл. и за събитието е налична в сайта на ГД РЕФОРМИ.