Декларира се размерът на изплатените доходи и на предоставените данъчни облекчения за 2014 година на чуждестранни физически или юридически лица.
В случай че едно и също чуждестранно лице е реализирало идентични доходи, същите се посочват от платеца, пред когото са удостоверени основанията за прилагане на СИДДО, на един ред на декларацията, независимо дали доходът е реализиран на едно и също основание или кога той е начислен или изплатен през календарната година.
Декларацията се подава в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, където е регистриран или подлежи на регистрация платецът на дохода.
Съгласно чл. 275 от ДОПК, лице, което не подаде декларация по чл. 142, ал. 5 от ДОПК в установения срок, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с глоба (за физическите лица) или с имуществена санкция (за юридическите лица и едноличните търговци) в размер от 500 до 1000 лева. При повторно нарушение наказанието е глоба или санкция в размер от 1000 до 10000 лева.
Пример:
През 2014 година предприятие начислява на чуждестранна компания доходи, подлежащи на облагане с данък при източника в България, за които е предвидено данъчно облекчение, съгласно приложимата СИДДО със съответната държава. Размерът на начислените доходи е под 500 000 лева за годината, независимо от това дали същите са реализирани на едно и също или на различни основания.
В този случай искане за прилагане на СИДДО по чл. 137, ал. 1 от ДОПК не се подава, а обстоятелствата по чл. 136 от ДОПК се доказват пред предприятието, когато то е задължено да удържа и внася данъка при източника.
В срок до 31-ви март 2015 година предприятието следва да подаде декларация по чл. 142, ал. 5 от ДОПК, с която да декларира размера на изплатените доходи и на предоставените данъчни облекчения за отчетната година.