Становища на НАП

Вижте как работи системата тук.
чл.
ал.
т.
от
до
или Изчисти

Намерени: 7191 становища

НАП: Право на приспадане на данъчен кредит по ЗДДС за доставки по програма Темпус

Вх.№ М-24-36-11 / 13.02.2015 ЦУ на НАП 100
ЗДДС: т.8, т.15, чл.26, чл.41 т.1, чл.41 т.2, чл.41 т.3, чл.69, чл.70 ал.1 т.1, чл.70 ал.1 т.2
Разгледан е въпросът за правото на данъчен кредит по ЗДДС за разходи по програма Темпус IV на университет - бенефициент по грантов договор с ЕК. НАП приема, че право на приспадане има само ако получените стоки и услуги се използват за облагаеми доставки; при използване за освободени образователни доставки или за дейности извън икономическата дейност право на данъчен кредит не възниква.

НАП: Внасяне на 50 на сто от получен наем по чл. 92 от ЗДБРБ за 2015 г. от общински търговски дружества

Вх.№ 26Х45 ЦУ на НАП 34
Определя се режимът по чл. 92 ЗДБРБ за 2015 г. - задължението за внасяне на 50% от наема се отнася само за държавни и общински предприятия и ЕТД с държавно или общинско участие, отдали под наем предоставени им имоти, с изключение по ал. 3. Вноските към общинския бюджет се установяват с ревизионен акт от общинската администрация по реда на ДОПК.

НАП: Данъчно облекчение за млади семейства по чл. 22а ЗДДФЛ при промяна в брачния статус и солидарни длъжници по ипотечен кредит

Вх.№ 23-22-680 ОУИ София 72
ЗДДФЛ: чл.22а
Определя се режимът за ползване на облекчението по чл. 22а ЗДДФЛ при ипотечен кредит за жилище, сключен в първи брак, последвал развод и нов брак, при който новият съпруг встъпва като съдлъжник и става съсобственик. НАП приема, че при изпълнение на условията за възраст, собственост и "единствено жилище" облекчението може да се ползва за лихвите по частта от кредита за придобиване на жилището.

НАП: Данъчно третиране по ЗКПО на получени субсидии от земеделски производител

Вх.№ 23-22-575 ОУИ София 51
ЗКПО: чл.78
Определя се режимът за облагане по ЗКПО на субсидии, получени от земеделско дружество. Поради липса на специално данъчно третиране в ЗКПО се прилагат ЗСч и СС 20, като субсидиите се признават като приход съобразно счетоводното им отчитане. Приходите от субсидии участват във формиране на данъчния финансов резултат за съответната година и подлежат на облагане с корпоративен данък.

НАП: Задължение за независим финансов одит на годишния финансов отчет на новоучредено акционерно дружество по Закона за счетоводството

Вх.№ 2_487 ОУИ Варна 98
ЗСч: чл.38 ал.1 т.1, чл.38 ал.1 т.5
Определя се режимът за задължителен независим финансов одит по чл. 38, ал. 1, т. 1 от ЗСч за новорегистрирано ЕАД без дейност към 31.12.2014 г. НАП посочва, че законът не предвижда изключения за акционерни дружества, но заявява липса на компетентност по въпроса и насочва към МФ - Дирекция "Данъчна политика", отдел "Счетоводна политика".

НАП: Определяне на данъчната основа при вътреобщностно придобиване с търговски отстъпки и бонус оборот по ЗДДС

Вх.№ 9600158 ОУИ Пловдив 103
ЗДДС: чл.26 ал.2, чл.26 ал.5
Определя се режимът за данъчна основа при ВОП с търговски отстъпки и "бонус оборот". НАП приема, че при отстъпки, предоставени на датата на данъчното събитие, е приложим чл.26, ал.5 ЗДДС и основата е разликата между общата цена и отстъпките. Данъкът става изискуем по чл.63 ЗДДС - на 15-ия ден на следващия месец или на датата на фактурата, ако е по-ранна.

НАП: Осигурителен статус на наследник на починал едноличен търговец и регистрация по ЗДДС при поемане на предприятие

Вх.№ 2_438 ОУИ Варна 81
ЗДДС: чл.11 ал.2 т.3, КСО: чл.10
Определя се режимът за регистрация по ЗДДС и осигуряване при наследяване на предприятие на починал ЕТ. При поемане на предприятието от наследник не възниква задължителна регистрация по чл.132 ЗДДС, прилагат се общите правила. За междинния период наследникът, който не упражнява дейност и не е управител/съдружник, не подлежи на задължително осигуряване по КСО.

НАП: Осигурителни вноски при незаконно уволнение за периода на обезщетение за безработица и отпуск за бременност, раждане и отглеждане на дете по КСО

Вх.№ 26-С-205 / 21.04.2015 ЦУ на НАП 44
КСО: чл.6 ал.2 т.3, чл.7 ал.12 т.2, чл.9 ал.3 т.2, чл.54а, КТ: чл.163 ал.1, чл.164 ал.1, чл.225 ал.1, НЕВД: чл.1а
Определя се режимът по чл. 9, ал. 3, т. 2 КСО при незаконно уволнение. Осигурителят дължи вноски за целия период от уволнението до възстановяването, включително времето с обезщетение за безработица и отпуска по чл. 163 и чл. 164 КТ при друг работодател, върху последното брутно възнаграждение, респ. върху разликата с получавания осигурителен доход, ако е по-нисък.

НАП: Данъчно и осигурително третиране на доходи от занаятчийска дейност по изработване на накити

Вх.№ 2000148 ОУИ София 95
ЗДДС: чл.118 ал.1, ЗДДФЛ: т.28, чл.29 ал.1 т.2, чл.43 ал.1, чл.55, КСО: чл.4 ал.3 т.2, НАРЕДБА Н-18: чл.4 т.7, НООСЛБГРЧ: чл.1 ал.1, чл.1 ал.4
Определя се режимът за облагане и осигуряване при изработване и продажба (вкл. онлайн) на бижута от глина и други неблагородни материали. Доходите се третират като от упражняване на занаят по чл. 29, ал. 1, т. 2, б. "в" ЗДДФЛ с 40% нормативни разходи и авансов данък, лицето е самоосигуряващо се по чл. 4, ал. 3, т. 2 КСО и се прилагат правилата за регистрация и отчитане на продажбите.

НАП: Документиране и отчитане по ЗДДС и Наредба Н-18 на продажби на лотарийни билети и комисионно възнаграждение

Вх.№ 24357 ЦУ на НАП 29
ЗДДС: чл.12 ал.1, НАРЕДБА Н-18: чл.3
Определя се режимът за продажба на лотарийни билети "Национална лотария" и комисионното възнаграждение. Ако билетите отговарят на чл. 4, т. 3 от Наредба Н-18, може да не се издава фискален бон, но се води регистър по чл. 39а. При издаване на бон продажбите на билети се отчитат в група "А" (освободена доставка), а комисионното възнаграждение се облага с ДДС и се фактурира.

Статии от КиК

Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Въпроси за електронна трудова книжка, единен електронен трудов запис и промените от 01.06.2025 г.

137120
Цитат на: Catch-22 в Днес в 08:49 " трябва да е 26 понеже ако човека е освободен сч от 1.7.26 и в полето използван отпуск пишите...

ЕТЗ за прекратяване, т.25 отпуск

95
Ако не е използвал платен отпуск за 2026 г. до датата на прекратяване , ще запишете 0 в т.25 от ЕТЗ

Декл. чл. 55

155
Само от собственика...

Грешка с дивидент

205
Няма за какво  Разбираемо е - в паниката си човек се обърква и притеснява още повече.
Още от форума